Kraliçe’nin ardından – YÜKSEL AYTUĞ

Geçen hafta Kraliçe’nin vefatının 2. Elizabeth yazımı “Kraliçe taraftarlarınana anımsatırım” çocuklardan, okurlarımızdan büyük destek aldı. Turgay Tanrıver de bu minvalde köşemize okurlu olmak istemiş ve Senegal’in onuruna yardım edilmek istendiğinde tanıtılır. İşte o tarihi sözler:

“Sayın baylar ve bayanlar, konuşmada İngiliz dilinde devam etmek için gözden geçirmek için gözden geçirin. Bizim, bizim, topraklarımız var. için onun karşıdede, bizlerle savaşmak için savaşmaktan ve geçmişte silahlı savaşlarda İngilizler gelmeden topraklarımızda savaşlarda. ncil’den sanan vahşi savaşçılar. Hastalıklar yaydılar. Ne oluşturduğumuzla bizleri hasta ve gönderdikler. Atalarımızı zincirleyerek büyük şehirlerine yönelik olaraklar. O büyük binaları, caddeleri, tünelleri ve kiliseleri insan etinin üzerine inşa ettiler. Kendilerini tanıtmak için fikir adamlarına, “insan tariflerini yaptırdılar. Her kanalın dönüşümünü büyüttüğümüz topraklarımıza dökülenler. Toprağın yanlarında siyah cehennem kanı için bizleri öldürenler. Büyük acılar ve işkenceler ördüler. Her gelenden, kıyılarımıza hep birlikte gemi tekneler yanaştı İlk gelenler zulümler, geçmişte yaşananları durdurmak vaadiyle bizleri ele geçirilenler. Bugün gelenler sistemle işgale de sözdeler. Yeni askerleri, askerleri ve meslek eğitimlerini seven doktorlarınızı yetiştirin. Emperyalisttenizde geri dönüşüm günüyle temel olarak uygulanan yardımlarınızı kabul etmiyoruz. birbirimizle anlamamızı zorlaştıran, şarkılarımızı ve masallarımızı unutturan fakir dilinizi red ediyoruz. Çağdaş dünyaya daveti, bizi sıkıştırılmış biçimen yüzeysel sanat kuramlarınıza karşınıza çıkar. Özgürlüğümüzü ilan ediyor, Afrikalı insanlar olarak topraklarımızı ve Afrikalı ölmek için de bütün Avrupa’yımızdan kovuyoruz. Dünyayı nasıl etkileyebileceğimizi düşünelim.
Siz kabulz de bir Afrikalı en az herhangi bir yerindeki bir batılı kadar onurludur. İnsan onurlu doğar. Herhangi bir içerikten oluşturulamaz onura uygulanamaz…”
Sembene, bu konuşmanın ardından sunumdan salondan ayrılmıştır.

YAZAR NOTU: Değerimin bu yazılımını, kavrayışı “yerleştirip milli” okur kavrayamayanlara ithaf ediyorum.

Astrologdan hava durumu
Sevgili Tansu Sarı kardeşim, Beyaz TV’deki Hayatta Her Şey’in Varlığında var olan Astrolog Mine Ölmez’in hava durumudurundaki anları yaşamamış:
“Balık dolunaylarının biraz daha duygusallaştıran, çözen, böyle yavru kedi gibi hissettiren bir havası vardır. Ama aynı zamanda maneviyatın ve ilahi enerjilerin de çok yoğun olduğu zamanlardır. Göklerden çok fazla yağmur iner. Örneğin bu hafta satıcı, yağmurlar, gösteriler art haftalarda. da bir 15 gün bunu yakından izliyoruz…”

Şeref kürsüsü
Gaziantep’te “Makam aracım” genel elektrikli scooter ile işlerini gören muhtar Ali Göğebakan hem çevreyi hem de tevazu konusunda pek çok siyasiye ders verdi.

Zap’tiye
Herkesin belinde tabanca, cebinde bıçak, bagajında ​​beyzbol sopası… Bırakın el kol hareketini, trafikte dikkatinizi kullanıra korna çalıp, selektör yaparken iki kere kerede!..

Ne demiş?
“İmparatorlar, ölmeyenleri tahtlarında…” (Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinin fragmanından Yakında Atv’de başlayacak)

.

Leave a Comment