Kulak kirinin rengini söyle vücudunu söyleyelim! Kulak kiriniz testleri hakkında ne diyor?

Kulak kiri, kulaklarınız tarafından üretilen tamamen normal bir maddedir. Çoğumuz sarı maddeye sahip olsak da, kulak kirinizin renk veya doku değiştirebileceği durumlar vardır. Bu anlatımların nedenlerini anlamak, bir tanımlama sorununuza ve hızlı bir şekilde bir uzmana başvurmanızı bekleriz.

KULAK KİRİ NEDİR?

Kulak kiri olarak da oluşan akıntı, kulak kanalındaki yağdan kaynaklanan nedenler mumsu bir maddedir. Kulak kanalını temizleyerek, koruyarak ve yağlayarak kulak sağlığında önemli rol oynar.

İşler iyi gittiğinde, kulak kendi kendini düzenleyebilir. Kulak kiri üretir, işler yapar ve daha sonra hareket veya konuşma ve çene yoluyla kulaktan yukarı ve dışarıda hareket ederek kurumuş cilt hücrelerini ve diğer kalıntı giderir.

kir.jpg

KULAK KİRİNİN RENKLERİ VE DOKUSU

Kulak kirinin rengi kirli beyazdan siyaha kadardır. Çoğu kişi için, gördüğünüz kulak kiri kehribar turuncu ila açık kahverengidir ve ıslak ve yapışkan bir kıvamdadır. Kulak kirinin rengi genellikle yaşınıza bağlıdır; renk ne kadar açıksa kulak kiri o kadar yeni olur. Bu aynı zamanda doku için de geçerlidir; kulak kiri ne kadar kuru olursa o kadar eskidir.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALI?

Kulakta, kulak kiri olmayan akıntı kulak boğazına danışmalısınız. Bu, kulak enfeksiyonunun yaygın bir özelliğidir. Yeşil kulak kiri veya kötü kokulu kulak kiri de bir belirtidir.

Kulak kirinizde kan varsa, bu kulakta bir yaralanmanın veya kulak zarının yırtılmasının bir işareti olabilir.

Gri veya siyah kulak kiri genellikle kulakta toz kullanmak anlamı olarak gelir.

İşitme kaybı evi , bu kulak kirinin etkilenmesinden bir işaret olabilir. Yerleşim blokajı güvenli bir şekilde kaldırılabilir ve sınırlarda bunu nasıl önleyeceğiniz konusunda size ipuçları verebilir.

Kulak kirini yaymayı tutmak için kulağınızı temizleme dürtülerine sahip olsanız da, bunun için kulak kirinizi kulak kanalına daha derine itme ve tıkanmaya neden olması riskini artırmadığını unutmamak önemlidir. Kulaklarınızı temizlemenin en iyi yolu, su ile temizlemektir. Bu, kulak kanalını durulamaya ve dökmeye hazır kulak kirini sunmaya yardımcı olacaktır.

Leave a Comment