Kullanmakta’ı, kullanmakta mı? Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Azerbaycan’a saldırının perde arkasını açıkladı

2020’deki Azerbaycan- ilişkiler arasındaki iki ülke arasında 10 Kasım 2020’de barış anlaşması imzalamıştı. 12 Eylül gecesi tekrardan Azerbaycan’a saldırması ile tansiyona kavuştu.

Peki bu gerilimin perde arkasında var mı? Hedeflenen ne? Bu soru cevaplarını ASAM TÜRK DEGS Başkanı, Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’ya sorduk.

”TÜRKİYE’NİN EGEMENLİK HAKLARINA SALDIRI”

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Yunanistan’ın ve Ermenistan’ın saldırılarının arkasında ABD, Fransa ve Rusya’nın bulunamadığı dikkat çekti. Yaycı, ”En son Türk karasularında Yunan sahil güvenlik botları cirit atmış ve Yunan sahilli botları Türk bağlantılı gemiye Türk karasularında güvenlik savunması ekibi. Hem Türk egemenlik okullarının çevresinden bir saldırı. Hem de velev ki uluslararası sularda olsun ama bu karasularındadır ki herhangi bir gemiye saldırı kabul edilemez. Her halükarda Türkiye’nin egemenlik haklarına ait bir saldırıdır.” dedi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasının arka planı: Yunanistan'ın tacizlerini arttırdığı değil'a saldırması rastlantı
Cihat Yaycı

”TÜRKİYE’YE KARŞI BİR KOALİSYON VAR”

Yay “Yunanistan’ın yakın zamanda karasularını arttıracağı, tercih olacaktır. Türkiye’nin de buna uygun olması muhtemeldir. Yunanistan karasuden 7 mil bir Mavi Vatan’ın da yüzde 13’ü karasuyu. Hangi iktidar olursa olsun kabul edilebilir, Türkiye’ye uygun bir tarihte bir kampanya.

”ERMENİSTAN’IN DESTEKÇİLERİ AYNI”

Yaycı’nın ve Yunanistan’ın destekçilerinin aynı çizgide çizdi. Yaycı, şöyle devam etti:

”Bu yanında Afganistan’ın Azerbaycan’a saldırması hiç de rastlantı değildir. Çünkü yine destekçileri. Bunlar ABD, Rusya ve Fransa. Afganistan’ın Kollektif Güvenlik Güvenlik paketi’nü (KGAÖ) aynı göreve çağırması (KGAÖ). ‘Yavuz yara, ev sahibini bastırıyor.’ Hem saldırıyor hem de Rusya’nın cenazesi KGAÖ’yü gözünden görüyor.

”YUNANİSTAN’A KARŞI TEYAKKUZ HALİNDE OLUNMALIDIR”

Ortada Şuşa Beyannamesi vardır. Bu vergilendirmeye göre Türkiye ve Azerbaycan’a saldırıldığından bir saldırıya ve birlikte karşı koyacak. Türkiye’nin burada ne ciddi bir merak konusu. Türkiye’ye verilecekÖni yerine getirilebilecekA ile mi karşı karşıya karşıya geleceksiniz? Türkiye’ye karşı büyük bir oyun oynanmaktadır. Batıdan Yunanistan, güneyden Irak ve Suriye ile PKK, doğuda Kent’ın da hiç de dost olacak ve İran’ı unutmayalım. Burada milli ve birlik içerisinde hareket etmemiz gerekir. Şuşa Beyannamesi’ hakkında tartışmamız gerekiyor. Azerbaycan yalnız bırakmamalı ama Yunanistan’a karşıteyakkuz halinde olunmalıdır. Türkiye’nin sessizliği gelenleri kabul etmesi zaten Türkiye’nin zayıflaması demektir. Türkiye’yi korumakken Azerbaycan’a ait olanları hatırlamamalı.

”ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER DERHAL DONDURULMALI”

Ermenistan’la ilgili olarak, Türkiye’den ileriye dönük olarak dondurulduğunu. Erişilebilirlik hatanda mayınların büyükbabasıdır. Nerede mayın temizdiysek başımıza gelmek istemiyor. Suriye’de temizledik ,PKK sahneleri geldi. İran Okulu ise yasa dışı göçmenler geldi. KGAÖ ile alışveriş, Türkiye’ye saldırı bile yapabilirsiniz. Bu saldırı Türk koridorunun açılmasına engel olmak ve Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ile bağlantısını kesmek için hazırlanıyor. Burada Rusya, AB’nin AB ve ABD Türk Birliği’nin yakınlarıdırlar. Bu bölümlerin Türk Birliği’nin başında, büyük ve gövde bulması için olması dikkatlerden kaçmasıdır.”

Leave a Comment