Kur Koruma’da parası bulunan yerlerdeki flaş açıklaması geldi. Kur Korumalı Mevduat’ta hesabı olanlar dikkat. KKM’ye giriş azaldı, ünlü ekonomist Alaattin Aktaş bundan sonra ne olacağını açıkladı

Ekonomim.com yazarı Alaattin Aktaş’ın “Beklenen oğlu; KKM artışı durdu” yazı yazısı

✔ KKM’de bir izlenim kendini hissettiren yavaşlamadan sonra nihayet durma aşamasına gelindi. Geçen haftaki KKM artışı 1 milyar lirayı bile bulmadı.

✔ KKM tabii ki bir anda çözülmeyecek ama artık mevcut koşulları uygulamaya koymaya başlayacak.

✔ Pek KKM’den gelecek ya da KKM’ye gitmeyecek paranın adresi neresi olacak?

Kur koruyucu mevduat hesaplarında ekim ayı ortasında başlayan yavaşlama 4-11 Kasım haftasında somut bir hal aldı. KKM bakiyesi söz konusu hafta içinde yalnızca 981 milyon lira arttı. 4 Kasım’da 1 satış 473 milyar lira olan KKM büyüklüğü 11 Kasım’da 1 satış 474 milyara çıktı.

Bir haftadaki dizi 1 milyar lira bile değil! Bu, KKM gruplarının geçen yüzyılın aralıklarından bu yana devam eden en yüksek haftalık dizi.

Aslında bu tutarların yeni hesap açılışlarıyla değil, mevcut hesapların yenilenmesi sırasındaki dönüşlerle gizli de ortada. KKM’den elde ettiği getiriyi anaparaya ekleyenler sayesinde bu gösteri ortaya çıkıyor. dolayısıyla hesap kutlamaları belki azalıyor bile…

Çözülmese de artık şov yok

Mevcut yapılandırmalar kur koruması hesapta durmanın pek getirisi kalmadı. Hatta hiç olmadı.

KKM hesabını dövizden dönüşüm yoluyla açmanın gerçek kişiler için aslında hiç mi asla bir yönü zaten yoktu. Hep söylüyoruz; alıcı bir dizi vergi avantajı için bu hesabı tercih etti. Ama elindeki dövizi olanın kendini kur artışına endeksleyip bu sonuca varmak zaten anlamsızdı. Onlar, yalnızca kur artışından düşük yatırımcılar arasındaki faiz farkını alabileceklerdi. Bu da hiç gerçekleşmedi.

TL ile hesabı açtıranlar ise bir dönem çok iyi getiri elde etti. Dün de saldırı; TL hesabı açtıranlara mart-ekim döneminde, yani sekiz ayda bütçeden 91.6 milyar lira kur farkı ödendi.

Ama bu dağıtım gittikçe hız kesiyordu, çünkü şarkıdaki dizi yavaşlıyordu. Döviz kuru baskı altına alındığı süre boyunca de kur farkı alma imkanlarını iyice daraltacaktı.

Kur Koruma'da parası bulunan yerlerdeki flaş açıklaması geldi.  Kur Korumalı Mevduat'ta hesabı olanlar dikkat.  KKM'ye giriş azaldı, ünlü ekonomist Alaattin Aktaş bundan sonra ne olacağını açıkladı

Alternatif alanlar açılıyor

Bir yandan kur koruması mevduatın getirdiği kur artışı yavaşladığı için pekmezken, alternatif araçları ele geçirmeye başladı. Her ne kadar KKM hesabı açtıran kendi döviz kurundaki şova karşı garantiye yersa da, bankaların döviz hesaplarına yüksek sayılabilecek faizler vermeyenler başlamaları ev sahibini karıştırdı.

Hele hele dövizden dönerek KKM hesabı açtıranların zaten döviz tutma alışkanlığı vardı ve öyle istiyorlar ki onların dövizlerini alıp bankaların yolunu tutarak görece yüksek faizle DTH açtıracak.

KKM’ye TL ile girenler de bakanlar ki kur artışı yok. Onlar için iki seçenek bulunuyor. Ya paralarını en kısa sürede bir süre KKM’den faiz getirisi elde edecek şekilde döviz cinsinden bankada tutacaklar. Ya da KKM’de şimdi yüzde 13.5 bölgede bulunan, 24 Kasım’dan sonra ise muhtemelen yüzde 12’ye inecek olan faizden çok daha yüksek faiz vermeye başlayan mevduatta mevduat hesabı açtıracaklar.

Ya diğer alanlar?

KKM’de bir anda öyle yüklü olmayacak. Ama KKM’ye girişlerin duracağı da açıklayacak. Dolayısıyla hem azar azar KKM’den çıkacak, hem de KKM’ye girmeyi düşünürken vazgeçecek para nereye gidecek?

İki alanı anlattı; DTH ve mevduat…

Ama seçeneklerin kapsamı dışında değil doğal. Türk halkı altın tutmayı sever, bir alan bu.

Gayrimenkul yatırım aracı olarak görülüyor. Ancak gayrimenkul yatırımı öyle çok kolay değil, herkesin yetkisi yetmesi de mümkün değil ve hızlı bir şekilde nakde dönme ihtimali olmayabilir. Ancak bu dezavantajlara rağmen KKM’deki yavaşlama ya da çözülme gayrimenkul fiyatları için bahane edilebilir. Görüntüde artmayacak ya da az artacak emlak fiyatları, sanki KKM’den para yağıyormuş gibi kullanılarak yükseltilmek istenebilir.

Bir başka alan da tabii ki borsa. Bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini hep vurguluyor. Borsa çalışanları sürekli uyarıyor. Hisse senedi senedi konusuna ilgi duyanların öncelikle bilgi sahibi olmalarında kesin yarar var. Bu köşede 26 Ekim’de yer alan yazımı okumanızı da tavsiye ederim.

KKM girişleri durma noktası geldi

Öte yandan Ekonomimi.com yazarı Şebnem Turhan da bununla ilgili bir yazı yazdı ve şu değerlendirmeyi yaptı:

Kurdaki politika manzara seyir ve Merkez Bankası’nın faizi indirimleriyle düşen mevduat faizi oranı kur mevduat mevduatın kredisini azalttı. BDDK önlemlerine göre geçen hafta KKM girişleri sadece yüzde 0,06 arttı.

Son aylarda dolar/TL kurundaki yatay seyir kur koruması mevduat girişlerini olumsuz yönde etkiledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sonuçlarına göre geçen hafta itibariyle KKM hesap büyüklüğü bir önceki haftaya göre sadece yüzde 0,06 gösterila 1’i 474 milyar 441 milyon liraya çıktı. Kurdaki değişimlerin yatay seyri ve bankaların KKM mevduatlarına politika faizinin en fazla 3 puan üstü faiz uygulayabiliyor olması yatırımcının KKM tercihinin sona ermesine neden oldu.

BDDK önlemlerine göre son haftalarda dizilerin gidişatı oldukça ciddi bir yavaşlama gözleniyordu. Geçen yıl kur atağının aralık ortasından itibaren ele geçirilen ve özellikle tüketicilerine kur gelirlerinin vergi avantajı sağlanmasıyla şubat ortasındaki girişlerin haftalık çift haneli büyüme KKM’de yeni girişler hızını bitirdi.

Ekimle birlikte rüzgarlık iade edildi

Tüzel halkının ilk KKM hesaplarının 6 aylık olması nedeniyle dönüşümlerinin yoğun olduğu temmuz ağustoslarının görüldüğü da haftalık yüzde 3’ü aşan hikâyelerin yaşadığı KKM hesaplarında ekim ayıyla birlikte ise rüzgar çıkmayaye başladı. Ekimin ilk haftasından itibaren haftalık diziyle önce yüzde 1,5’e indi, ekimin son haftasıyla birlikte ise yüzde 1’in de altında geriledi. Kasımın ilk haftasında KKM’de haftalık değişim yüzde 0,72 gittiği geçen hafta sonunda de yüzde 0,06 ile yerinde olsaydı. Eylül sonunda ulaşılan 1.4 elde edilen barajı 1.5 aşılamaydı.

Dolar/TL’de ekim sıcaklığı bu yana değişim ise yüzde 0,23 seviyesinde. Bu yatay seyrin yanı sıra ağustosla birlikte başlayan politika faizi indirimleri de KKM tercihlerinde etkili oldu. Bankalar Merkez Bankası’nın faiz politikası faizinin en fazla 3 puan üzerinde KKM mevduatlarına faiz oranı uygulayabiliyor. Ağustosta 100 baz puan, eylülde 100 baz puan ve ekimde ise 150 baz puanlık politika faizi indirimleriyle KKM yeni girişlerde yerleşik mevduat faiz oranı yüzde 13,5’e geriledi. Şu an TL mevduat faizleri yüzde 20’lere kadar çıkabiliyor. KKM tercih eden elektronik TL mevduat faizinden daha düşük bir faiz oranı uygulanıyor.

Leave a Comment