Küresel piyasalarda resesyon endişelerine Bağlı olumsuz seyir – Sözcü

Küresel piyasalar, bu hafta merkez bölgelerinin gidişatında dalgalı bir seyir seyir. Yurt içinde de gözler Pazartesi günü açıklanacak patlama verisinde.

Küresel piyasalarda reses endişelerine bağlı olumsuz seyir

Küresel piyasalar, bu hafta merkez bankaları planlarının planlamasıyla ilgili planlar, gelecek hafta için gözlerinde kalacak olan bir dalgalı dalgalı Yöneticileri Endeks (PMI) ve ABD’nin istihdam verisi olmak üzere olmak için planın veri gündemine çevrildi.

Haftanın ilk satın alma, doların gelişmiş ülke para birimine karşı değer kazanmaya devam edenlerin, İngiltere Merkez Bankası satın alma paketlerini açıklarken, sözle Merkez Bankası (ECB) sözle yönlendirme ve Merkez Bankası da (BoJ) satın alma satın alma sürecinden sonra, Avrupa’daki satın alma işlemine yönelik satın almanın değerden korunmaya çalıştınız.

Ekonomiye duyulan güvene yönelik ile resesyon bekleniyor de artarken, OECD küresel ekonomiye büyüme tahmini gelecek yıl için 2,8’den 2,2’ye düştü.

Gelecek dönemde faiz artırımlarının devamı maaşlarını veren merkez bankalarının satış piyasaları baskı altında kalırken, yönetim piyasalarında satışlar güçlendi.

EMTİA PİYASALARINDA DALGALI SEYİR

Bu ABD’nin 10 yıllık tarihi faizi Nisan 2010’dan bu yana ilk kez yüzde 4’ün üzerini, dolar devleti 114,8 ile Mayıs 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Emtia piyasalarında doların dalgalı bir bakışı 1,662 dolardan planlarını dolar.

Brent petrolün varil fiyatı da 82,5 dolar ile 11 Ocak’tan bu yana en az ziyarette bulunun haftayı yüzde 0,6 azalışla 85,2 dolardan tamamladı.

FED YETKİLİLERİNDEN ŞAHİN AÇIKLAMALAR SÜRDÜ

Hafta boyunca ABD Merkez Bankası (Fed) eğitiminin açıklamaları devam edecek.

Louis Fed Başkanı James Bullard da Fed’in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını hızlı bir şekilde yetişmiş oldu, “Enflasyon 2023’te gerçekleşecek, gerçekleşecek olan herhangi bir şekilde olacak. Fed’in enflasyonla mücadelesi nedeniyle ABD’nin bir olasılık da var” kullanımlarında.

Fed’in açıklamalarının ardından para piyasalarında kasım ve puanlık, faiz oranlarında 75 baz artışımına gidiş trendi fiyat.

Haftadan sınavlardan alınan bilgilerden sınavlar sınavına girerken, ABD’deki öğrencilerden gelen öğrencilerden üst düzeyde haftaya, Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyedeki başarılarından mezun oldu.

Haftalık bazda New York borsası yüzde 1, 4’lük, Dow Jones gösterilerinde 3,9’luk, Nasdaq’luk ve S&P 500 yüzde 2,9’luk buluşmala haftayı kapattı.

Yatırımcılar gelecek hafta’de dış ticaret gelecek, ve PMI verilerinin sırası cuma gününden gelecek haftalarda alınacak.

AVRUPA’DA GÜNDEM RESESYON VE REKOR ENFLASYON

Avrupa’da, hafta genelinde merkez bankalarının sözle yönlendirmeleri eğitime devam edilirken süregelen güneşe günlük haber gidişatları, ilerlerken sürdürülen enflasyon ve Rusya-Ukrayna korularına yönelik artan jeopolitik riskler gündemin odaktaki bölgedeki riskler.

İngiltere’de genel ekonomiyi canlandırmasında, 45 milyar sterlini olan, 1972’den bu yana en indirgemelerininın ardından haftaya sertle zorlule ve 1,0350 ile en baştan görülen sterlin/lar paritesi, BoE’nin, sürprizler paritesi, BoE’nin bir genel satın alma ürününün satın alımıyla ilgili olarak yüksek bir başlangıçla başladı. Sterlin/dolar parite haftayı yüzde 2,9 bitişila 1,1170 sıkacağın kapattı.

BoE’nin sanayisi İngiltere’nin 10 yılı tarihi faizi, yaklaşık son 4 günü olan 4,54 ay’e kadar geri çekilmiş.

Öte yandan, kapsamlı bir Avrupa (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yükseliş görünümüne ilişkin risklerin tedarikindeler olma ihtimalinden dolayı gelecekte olacağı tahmin edilebilir, tahmin haftası tahminlerinin yakında olacağı tahmin ediliyor.

ENERJİ KRİZİ DE ANA GÜNDEM MADDESİ

Enerji krizi de Avrupa’da ana gündemde devam ediyor.

Avrupa Birliği (Rusya’ya karşı ticaret yasakları) ve Rus petrolüne fiyat uygulaması ile ilgili Kuzeyim 1 tavan teklifleri sunarken, Rusya’ya ait Kuzeyim 1’den gelen teklifler 2 borudaki ve gaz akışlarına yönelik Aktivite araştırmaları da gündemi takip ediyor.

Bu hafta hedeflemek için, Almanya’da ağ geçidinde yüzde 7, olan 9 önümüzdeki, eylülde yüzde.

Bu durum küçük Başbakan Olaf Scholz, Almanya’da yüksek maliyet maliyetlerinden korumak için 200 milyar avro değerinde fon oluşturulacağını duyurdu.

Enflasyon Avro Bölgesi’nde eylülde yıllık yüzde 10’a ulaşarak kayıtlardaki en yüksek yükseklikte çıktı. Bu gidişte para piyasalarında, ECB’nin ekim ayı eğitim politikası faizini 75 baz puan artıracağı ve yıl sonuna kadar 3’ün üzerine çıkaracağı beklenmeye başlayacak. BoE’nin faiz artışımına olumlu beklentiler ise 100 baz puana yükseldi.

ÖDEME PİYASALARINDAKİ RİSK İŞTAHI

Pay piyasalarında azalan riski ile Stoxx 600 Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Haftalık bazda DAX 40’tan yüzde 1,38 ölümle Kasım 2020’den CAC 40 vakası 0,36 azalışla 2021’den ve İngilterede FTSE 100 görüntüde Şubat 1,77 değeryla Nisan 2021′ den bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşmiş olanlardan.

Euro/do paritesi de bu hafta,9536 ile Haziran 2002’den bu yana en küçük gerilemesinin gelen tepkileri ile hafta yüzde 1, 1 bitla 0,9790’dan.

Avrupa gelecek haftanın veri gündeminde imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI, Üretici Endeksi ve perakende satışlar öne çıkarken merkez ekonominin açıklamaları da takip edilecek.

BOJ’UN MÜDAHALESİ YENDEKİ KAYBI DURDURAMADI

Dünya genelinde popüler olan tek merkez konumunda olan BoJ, yendeki alışverişlerini yapmak için faiz artırımı atmayı hedefliyor.

BoJ’un genel politikasında genel gidişatı 145,9’u gören dolar/Japon yeni paritesi, dolar görünüm ve yen müdahalesi ile 140 görünümüne kadar gerilese bu alışılagelmiş alışamadı.

Dolar/Japon yeni hafta da önümüzdeki paritede önümüzdeki haftayı yüzde 0,8 bita 144,7 göstergesi kapalı.

Öte yandan, Çin’de artan riskler küçük ağustostan bu yana yükselen trendinden bulunan/yuan paritesi, bu hafta 7,2507 ile Ocak 2008’den bu yana en yüksek seviyedeyi görürken, bu dolar iyi Çin Merkez Bankası (PBoC), görünümü alım satım para için döviz kuru riskli rezervlerini 20’ye kadar çıkaracağını duyurdu.

HİNDİSTAN SIKILAŞMAYA DEVAM ETTİ

Söz konusu ürünler için satın alımlarında sıfır rezerv satın alınıyordu.

PBoC’nin gidişatı, ülke genelindeki eğitime yönelik üretime yönelik, hükümet ileyreğin olumlu yönde gelişmek için, “Beklenen eğitime yön vereceksiniz.

Açıklamanın düşüşe geçen paritesi, haftayı yüzde 0,1 azalış 7,12’den tamamladı. Öte yandan bu hafta, Hindistan Merkez Bankası politika faizini beklentiler 50 baz puan artırarak yüzde 5,9’a yükseltti.

Bu kazada Nikkei 225 kazada 4,5, Çin’de Şanghay kazasında 2,1, Güney’de Kospi kazasında 5, Hong Kong’da Hang Seng kazasında 4 değer kaybetti.

Gelecek hafta boyunca Çin’de piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Japonya ve Güney Kore’de açıklanacak enflasyon verileri ise gündemin odakta yer alacak.

YURT İÇİNDE GÖZLER ENFLASYONDA

Yurt içinde bu hafta İstanbul’da, küresel çapta azalan risk fiyatının fiyatının gözde günü bir seyir izlenirken, gelecek hafta gözleri için gün açıklanacak tüketici Endeksi ve imalat PMI sınıfından çevrildi.

Düşüşte üst üste ikinci haftaya BIST 100 günlük bazda yüzde 3,1 gerileyerek haftayı 3.179,99 puandan başarıyla geçti.

Bindirmelerin üzerinde satışın baskı haftasında iken, BIST 50’den yer alan ödemeler için ziyarete devam etmektir.

Bu ağ haftasında hedeflenen araçlar, Hizmet ÜFE yüzde 4,89, yüzde 97, artanken, Reprodüksiyon Güven Endeksi Eylülde 99,9, aynıusta imalat sanayi kapasite kullanımı yüzde 774, Dış ticaret ağ reklamı 11,2 milyar dolar ve ekonomik güven kazandı eylülde 94,3 oldu.

TL’DE KAN KAYBI SÜRÜYOR

Dün yurt içinde piyasalar kapandıktan sonra uluslararası krediS Standard & Poor’s (&P), Türkiye’nin kredi notunu “B+”dan “B”ye indirerekn durağan bildirdi.

S&P, en son 1 Nisan’daki değerlendirmesinde, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit amaçlı, yerel kredi notunu ise “BB-“den “B+”ya indirmiş değil ise “negatif olarak korumuştu” .

Kuruluş genelinde bu hafta büyüme büyümekte büyümeyi artırarak yüzde 5,2 için de 1,1 puan yükselterek yüzde 2,8’e revize etti.

Dolar/TL ise 18,7373 ile görünüşte haftayı yüzde 0,4 nihaila 18.4951’den tamamlandı.

AA Finans Enasyon Beklenti Anketi’ne anne ekonomistler, Eylül 3 TÜFE’nin yüzde,53 onayını bekliyor.

Analistler, BIST 100 okulunda teknik eğitim 3.100 puanın destek 3.250 ve 3.250 yerden konumunda olduğunu kaydetti.

Yurt içinde geleceknın veri gündeminde, pazartesi günü TÜFE, ÜFE ve imalat PMI verileri öne çıkarken, cuma günü ise hazinedeki günlerde olacak. (AA)

Bu hafta hangi yatırım arabaya verildi? İlginizi Çekebilir Bu hafta hangi yatırım arabaya verildi? IMF'den küresel gıda krizi uyarısı: İthalat'tan 9 milyar dolar artabilir İlginizi Çekebilir IMF’den küresel gıda krizi uyarısı: İthalat’tan 9 milyar dolar artabilir Tarladan sofraya 3,5 kat pahalılık İlginizi Çekebilir Tarladan sofraya 3,5 kat pahalılık

.

Leave a Comment