Kuzey Akım soruşturması tamamlandı! ‘Olay acil durumda patlayıcı bulundu’

class=”medyanet-inline-adv”>

İsveç tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattındaki patlamaların nedeninin sabotaj olduğu ortaya çıktı.

İsveç, Rus gazını Avrupa devletinin bulunduğu Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu meydana gelen çeşitli dairelerle ilgili soruşturmanın ilk sonuçlarını açıkladı. İsveç Güvenlik Servisi tarafından yapılanmanın, boru hatlarında yapılan incelemenin sabotaj iddialarını doğruladığı belirtildi. Olay yerinden alınan örnekler üzerinde yapılan incelemelerde patlayıcı kalıntının tespit edildiği ifade edilen noktadan, patlamalar sonucu boru hattında büyük hasarın meydana geldiği yerde kaydedildi. Açıklamada, devam eden geniş toplantı soruşturmasının olaya ilişkin daha kesin sonuçları elden sağlayacağı vurgulandı.

İsveç Güvenlik Servisi, sabotajı gerçekleştiren kişilerin soruşturmasının sonuçlarına bağlı olarak tespit ölçümni ifade ederken, İsveç Sahil Güvenliği, İsveç Silahlı Kuvvetleri ve İsveç polis teşkilatı dahil olmak üzere bir çok muhafazaya ait soruşturmaya ilişkin kayıtlar kaydedildi.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu 4 anında gaz yansımasısı meydana geldi. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili ayrı soruşturmalar başlatmıştı. İsveç ve Danimarka tarafından yapılan ön soruşturmada, olay sabotajı hakkında genel olarak işaretler olduğu belirtilmişti.

.

Leave a Comment