Kuzey Kore’nin oğlu füze testi için liderler acil olarak toplandı

Kuruluş Tarihi: 18 Kasım 2022 12:43

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde son füze testi, dünya güvenlik verileri kırmızı alarmı kurtardı. Füzenin ABD’nin iç kesimlerini çok rahat bir şekilde vurabileceğini söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fırlatmanın ardından Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’nca yapılacak olan füzenin Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) olduğu ve Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’ın Sunan bölgesinden yerel saatle 10.15 fırlatıldığı kaydedildi. Füzenin 22 Mach hızına ulaşıp 6 bin 100 km yüksekliğe 1000 km yol katetti. Japonya hükümetinin sözcüsü Hirokazu Matsuno, füzenin Hokkaido’daki Oshima-Oshima Adasının yaklaşık 200 kilometre düştüğünü söyledi. Fumio Kishida, “Kuzey Kore daha önce hiç görülmemiş sıklıkta provokatif eylemleri gerçekleştirmeye devam ediyor.” dedi

Perşembe günü Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui, ABD’nin bölgesel bölgedeki denetim planlarına “daha sert” bir yanıt verilmesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

AYNI ANDA NEW YORK VE WASHINGTON’U VURABİLİYOR

Füzenin uçuş verileri daha Kuzey Kore’nin ‘canavar füzesi’ olarak bilinen Hwasong-17 modelini bilinen hakkında işaretler taşıyor. Hwasong-17’nin en az 3 adet nükleer savaş başlığı taşıyabildiği biliniyor. 24 metrelik bu canavarın aynı anda hem Washington hem de New York kıyılarına savaş başlığını gönderip Çoklu saldırı yapması mümkün.

Japon Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Kuzey Kore füzesinin potansiyel olarak tüm ABD kıtasını vurabilecek yeteneğe sahip olduğunu açıkladı.

ACİL TOPLANTI DÜZENLENDİ

APEC (Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği) Zirvesi kapsamında Tayland’da bulunan Japonya, ABD, Güney Kore, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda liderlerinin Pyongyang kaynaklı güvenlik risklerini ele almak üzere bir acil durum toplantısına ulaştığı öğrenildi. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in faaliyetleri ile düzenlenen toplantıya Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Güney Kore Başbakanı Han Duck Soo, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in katıldıkları bildirildi.

ABD’DEN İLK TEPKİ

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yapacağını, cezaları kınadıklarını belirtti. Harris, “Kuzey Kore’yi barış ve istikrarı bozacak cezaları sonlandırmaya çağırıyoruz. Bu yapılanlar Birleşmiş Milletler’e ait çoklu kararların hayata geçirilmesinin gerçekleşmesidir.” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

KANADA’NIN KAYGILARI DEVAM EDİYOR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, fırlatma sonrasında düzenlenen toplantıda Kuzey Kore’nin eylemlerini yaparak muhalifler ile yakın temasta bulunma ve bu tür eylemlere her zaman karşı çıkmasının haftasını kınadı.

AVUSTRALYA’DAN GÜVENLİK AÇIKLAMASI

Kuzey Kore’nin daha düşük menzilli füzelerinin hedefinde olan Avustralya’dan yola çıkarak güvenlik endişelerini kaldırdı. Başbakan Anthony Albanese, “Bu mahkemelerimizi güvenliğimizi büyük ölçüde tehdit ediyor.” ifadelerine yer verdi.

RUSYA: ENDİŞELİYİZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılacak olan, “Kore Yarımadası’ndaki gidişattan düşmanlıklarımızdır. Rusya evliliği anlaşması yaptı.” sözlerine yer verildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

GÜNEY KORE VE ABD FÜZELERE KARŞI ORTAK KARAGÂH KURDU

Güney Kore Başbakanı Han Duck Soo ise basın toplantısında, “Kuzey Kore’yi her türlü provokasyonlara son veriyor ve BMGK kararlarına uymaya çağırıyoruz.” dedi.

Öte yandan Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD Savunma Bakanlıkları, Kuzey Kore füzelerine karşı özel politikaları açıklayacak geliştirerek organı kurduğunu yaparak ilk kez bir araya geldiler.

Güney kore Milli Savunma Bakanlığı, “1. Füze Karşı Tedbir Politikası Danışma Grubu’nu (CMWG)” toplantısının yapıldığını duyurdu. CMWG , füze alanında daha fazla zorlama politikası koordinasyonunun temel atmak için Güney Kore ve ABD Çaydırıcılık Stratejisi Komitesi bünyesinde yeni oluşan bir organ olarak kayıtlara geçti.

.

Leave a Comment