Leclerc üstü 2. kez pole’de, Verstappen cinselinci!

Formula 1, 2019’dan bu yana ilk kez Singapur’a döndü ve F1 padoğunu zorlayıcı koşulları karşılayın. Sürekli olarak iyi niyetlin pilotları zorladığı bu turçetrefilli seansta pole pozisyonu Ferrari pilotu Charles Leclerc’in. Sergio Perez sadece 0.022 saniye geride kalan ikinci en hızlı kayıtlar, Lewis Hamilton yarın 3. sıradan başlayacak.

Son turunda deposunda yeteri kadar geride kalmadığı için diskalifiye olmayan bir şey olan pite gelen Max Verstappen ise yarın 8. cepten kalkacak.

Singapur GP; yarın TSİ 15.00’te başlayacak.

Yarış ızgarası:

Lewis Hamilton, Mercedes W13, Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Lewis Hamilton, Mercedes W13, Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Lionel Ng / Motor Sporları Resimleri

Üçüncü bölüm-Q3: Leclerc pole’de, Verstappen cinselinci!

Son bölümlerin ilk saniyelerinde, Tsunoda ve Magnussen hariç hassas lastiklerle pist çıktı. İlk kampanyaların tarifesi şu şekildeydi: Hamilton, Tsunoda, Leclerc, Verstappen, Norris, Alonso, Sainz, Gasly, Perez, Magnussen (geçiş lastiği).

İkinci denemelerin ardından da Hamilton 1:51.019 ile liderdi, Leclerc ise 0.862 saniye sonra onun en yakın takipçisiydi. Alonso ise “Yıldır”. Verstappen turunu tamamlamasının ardından 0.376 sn geride kalanlığa yerleşti.

Pist sürekli olarak kuruyordu ve pilotlar turlamaya devam ettiler. Oğlumuza 2 dakikaya kadar artık son denemeleri gelecek. Pist kuruyordu ve bu son denemeler çok önemliydi.

İlk olarak Alonso geldiye çıktıya, sonra Leclerc turunu tamamladı ve ilk sıraya yerleşti. Verstappen iki mor derecesiyle ziyarete turunu son bölümü ayrıldı. Herkes bitince zaman turlarına başladı.

Son turların ardından Leclerc, 1:49.412 ile ilk sıradaydı. Perez ise onun 0.022 saniye gerisinde ikinciydi. Verstappen, orta görünüşte 1 saniye daha hızlı bir şekilde başladığından, ondan turu tamamlamasını istedi ve onu garaja çağırdı.

Verstappen, belki de pole durumunu alabilecekken takımının onu pite çağırmasının garaja geldi. Verstappen’in aracında yeterli kullanılmış kalmamıştı ve takımı diskalifiye olmaması için onu pite çağırdı.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Carl Bingham / Motor Sporları Resimleri

ise kutup stiline eski oldu, Perez 0.022 hayatta ikinci sırayı aldı. Hamilton ise 0.054 geride kalmış sırayı aldı.

Takım arkadaşının 0.154 saniye gerisinde Carlos Sainz, sıra sıra start alacak. Alonso ise Sainz’ın arka planı 5. en hızlı kayıt programı.

Norris, McLaren’ın Alpine’e kıyasla yavaş gözüktüğü bu pistte 6. olarak takımını tartışmanın içinde tuttu. Gasly ise birinci sırayı aldı.

Belki de pole pozisyonunu iki turu yeterli kalmadığı için bırakan Verstappen ise sekizinci yetindi. Magnussen ile Tsunoda ise ilk 10’u tamamladı.

Seans süresi:

George Russell, Mercedes W13

George Russell, Mercedes W13

Fotoğraf: Carl Bingham / Motor Sporları Resimleri

İkinci bölüm-Q2: Leclerc lider, Russell elendi

Pilotlar bu geçişte da yeşil logolu geçiş lastikleri ile dışarı çıktılar ama Leclerc, radyodan pistin ilk geçiş bölümünde büyük ölçüde kuru olduğunu belirtti.

İlk turların ardından Leclerc, 1:52.343 ile ilk sıradaydı. Verstappen ise onun 0.380 sn gerisinde ikinciydi. Perez, Sainz, Hamilton, Norris, Alonso ve Stroll takip ettiler. Russell ise ilk turunda hatadan sonra ilk 10’un dışındaydı.

Seansın ortaca kullanıma yönelikte, Lecler kuru lastiklerini takmak istediler.

Aston Martin pilotları ise lastiğe geçenler ancak yumuşak lastikler, bu yol geçiş lastiklerine göre daha yavaştı ve Aston Martin pilotları derecelerini geliştiremediler.

Sean sınıfının olmamasına kadar Leclerc’in 1:52.343 derecesini geçebilen ve Ferrari pilotu ikinci bölümünden başarıyla geçti. Hamilton ise 0.348 geride ikinci sırayı aldı. Verstappen ve Perez 3 ve 4. oldular.

Seansında sonunda sıfır setlerle piste çıkan Alonso ise mor orta saha depolamasının lastiklerini geçen zaman kaybetti ve 5. sırayı aldı. Gasly, Tsunoda, Norris 10’u tamamlayarak, oğul bölümü seçenler.

George Russell, Magnussen’in 0.006 saniye arkasında tutulan ilk isim oldu. Tek turda lastiklerinden maksimumu zorlanan Russell, yarınki yarışa sıradan 11. başlayacak.

Aston Martin’in yumuşak lastiklerinden piste çıkan pilotu Lance Stroll 12. Diğer Aston Martin pilotu Sebastian Vettel iki kez pistten taştı ve 14. olarak elendi.

Mick Schumacher ise 13. sırayı aldı ve Aston Martin pilotunun yerine yerleşti. Bir diğer isimlerle piste çıkan bir isim olan Guanyu Zhou ise yarın takım arkadaşının şık görünümün, 15. sıradan start alacak.

Seans süresi:

Carlos Sainz, Ferrari F1-75

Carlos Sainz, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motor Sporları Resimleri

Birinci bölüm- Q1: Verstappen en hızlısı, Hamilton ikinci

Zorlu cadde pisti, 3. antrenman seansına göre büyük ölçüde kuru temel asfaltı, temel kuru lastikleri için çok fazla ölçüt. Bu pilotlar, yeşil logolu geçiş lastikleri ile piste geçişlerle ve kış mevsiminde çevrede olmayan.

Red Bull ve Alfa Romeo pilotları hariç herkes, 18 seansın ilk dakikalarında piste çıktılar. Bu esnada Mercedes pilotları ilk turlarını tamamladılar ve Hamilton, 1:56.937 ile liderdi. Russell ise takım arkadaşının 1 saniye arkasında ikinciydi. Ocon, Sainz, Yuki Tsunoda ve Pierre Gasly’yi takip etti.

Geldiği Leclerc geldi ve 1:55.054 ile zirveye yükseldi, Russell da derecelerini geliştirerek ikinci sıraya çıktı.

Mick Sch, oğul pisti montajı taştı ve Max Verstapple, Schuma’nın sarı bayraklara takılmışi bir tur atamadı. ardından Leclerc, 14. virajda kaçış girişinde.

Verstappen, ikinci turunda bu sefer temiz bir tur atabildi ve 1:54.395 ile en hızlı zaman kaydetti. Bitime 8 dakika kala Verstappen, Hamilton, Leclerc, Sainz, Russell, Perez, Norris, Stroll ilk 8’i vardı.

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Fotoğraf: Andy Hone / Motor Sporları Resimleri

Ancak seansın oğullarındaki dakikalarında yeniden değiştirildi. Sıfır bir setle piste çıkan Hamilton 1:53.161 ile ilk sıraya yükseldi. Verstappen de sıfır set geçiş yolu ile piste çıktı ve 1:53.075 ile bu turun en hızlı ismi oldu. Onu Hamilton, Leclerc, Perez, Sainz ve Russell takip etti.

Kevin Magnussen 7. sırayı alarak etkilerken; Guanyu Zhou 10. olarak Alfa Romeo’yu ikinci bölüm taşıdı.

Alfa Romeo’dan Valtteri Bottas 16. olarak öne çıkan ilk isim; tüm seans boyunca turlayan ve yeni lastiğe sahip olan Daniel Ricciardo ise 17. sırayı aldı.

Son zaman turunda fren sorunu Esteban Ocon, yaşanmış ve sadece 18. olabildi. Son iki sırayı ise Williams pilotları paylaştırıldı.

Seans süresi:

Daniel Ricciardo, McLaren MCL36

Daniel Ricciardo, McLaren MCL36

Fotoğraf: Lionel Ng / Motor Sporları Resimleri

Leave a Comment