Lübnan ile İsrail denizi hakkında anlaşma sağlamak

Lübnan Devlet Başkanlığının Twitter hesabından paylaşıldı. ABD’de kullanım için bir çıkarki sularda petrol ve gaz kullanımı önünü açmak için 10 yıldırın zorlu deniz tahminlerinin tamamlandığını kaydeden, şu ifadeleri kullanımlar:

“Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in kabul taslağını onayladığını bana bildirmesi, İsrail ile ilgili görüşü onaylamasını sonra ABD arabuluculuğunda görmek için resmi resmin görüşüne dair kesin çizimini resmi olarak onaylananı yorumuyorum.”

Dolaylı bir şekilde yapılandada Lübnan’ın tüm ordunun karşılandığı ve korunduğu vurgulayan, İsrail’e herhangi bir taviz verilmediğini vurgulayan, normalleştirilmeyeceğine dikkati çekti.

NİHAİ TASLAK 9 EKİMDE HAZIRLANDI

ABD’den gelen “yazılı teslim tarihi” hakkında 2 Ekim’den gelen bu teklife 4 Ekim’de “belirli bir sunum” ile ilgili bir yanıt hakkında duyurulmuştu. İsrail Başbakanı Yair Lapid ise 6 Ekim’de Beyrut’un görüşmesi taslağında birleşim siteklerini bildirmişti. Tel Aviv’in değerlendirmeleri üzerinde Lübnan, 9 Ekim’den gözden geçirilecek olan ABD’den tasarlanacaklarını açıklamış, Cumhurbaşkanı Avn, nihai taslağın üzerinde resmi olarak sonra kamuoyuna duyurulacaklarını ilan edecekler.

Lübnan Meclis Başkan yardımcısı İlyas Ebu Saab da 11 Ekim’de İsrail ile deniz ulaşımında iki kişiden oluşan bir çözüme ulaştırılanların duyurulmuştu.

NE OLMUŞTU?

İsrail ile Lübnan’da yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz savaşızlığı bulunuyor. İki ülke de bu kıtada sahanında hak iddia ediyor. İsrail, İsrail, İsrail’in ucuzlamasında 5 bloktan üç İsrail’in sahanlığında bölgede yer almaktadır. Lübnan tarafında ise bölgede 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor. ABD arabulucundaki Kariş’teki Kariş’de, 5 Haziran 2022 İsrail’in Gaz Sahası’ndan aramayı ve kazanını tamamladığını duyurmasını duyurmuştu.

İsrail ile Lübnan, aradan geçen 4 ayda inişli çıkışlı devam edenler ABD’den tartışmalı taslağını teslim aldı. İsrail Başbakanı Lapid 11 Ekim’de İsrail ile Lübnan’ın deniz sınırlarının sınırlarını çizdiklerini bildirmişti. Lübnan cumhurbaşkanlığı da İsrail ile deniz resminde tasvirlerinde arabulucu konumdaki’nin kesinleşme planında ABD’nin tümünden korunduğundan açıklanmıştı. Taslak üzerinde uzlaşıya varıldığını açıklayan kısalıktan sonra imza atması bekleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncelle Lübnan ile İsrail denizi hakkında anlaşma sağlamak – Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından herhangi bir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından bütün haberler hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu iyi haberin hukuki muhatabı AA raporudur.

Leave a Comment