Mehmet Nuri Ersoy bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonu görüşmelerinde cemevleri hakları, telif hakları, önemli bir destek ve konaklama vergilerine değindi.

Türkiye’de tarihi bir adım atılarak Alevi hedefine yönelik kapsamlı uygulamalar hayata geçiriliyor.

Bu bölgelerdeki kırsal cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren söz konusu torba kanunu, TBMM’de kabul edildi.

Kanunla birlikte, cemevlerinin aydınlatma giderleri, Kültür ve Turizm Bakanlığınca karşılanacaktır.

Aynı zamanda bir diğer adım olarak da, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu.

Alevilere yönelik yapılan bu yürütme ise, bazı kesimler tarafından tartışma konusu haline geldi.

Bakan Ersoy: Hiçbir cemevi bize bulunamadı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığın 2023 yılı bütçesi toplantılarında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, cemevleri tartışmasına değindi.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın bir destek kurumu olduğunu vurgulayan Ersoy, “Cemevleri, Kültür ve Turizm Bakanlığına tutturdu. Yeni kurumumuz cemevlerinin ihtiyaçları, eksiklerini karşılamak için kurulmuş bir destek kurumu. Hiçbir cemevi bize tutturmadı.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı VİDEO

“Cemevi bize başvurursa biz ihtiyaçlarını karşılamak için destek alıyoruz”

Meclis’ten geçen kanuni düzenlemeyle cemevlerinin aydınlatma, su, bakım, onarım, imar sorunu gibi gereksinimlerin karşılanacağını dile getiren Ersoy, şöyle konuştu:

“Bu kuruma bir müracaat yoksa yani bir eksik, ihtiyaç talebinde bulunulmamışsa cemevleriyle bir ilişki kurulmuyor. Cemevi kendi bize başvurusursa, ‘Benim bu ihtiyaçlarımı karşılayın’ derse biz destek oluyoruz. Bu ihtiyaçları karşılama görevi de bizim bakanımıza verdi.Biz de adım adım onları gerçekleştireceğiz, Alevilik-Bektaşilik üzerine mastır vesını doktora yapmış uzman arkadaşlar görevlendirilecek.

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı #1

“Telif Hakları Yasası yasası sene sonunda öngörülüyor”

Özel harç harçlarına ilişkin bir soruyu da cevaplayan Ersoy, gelirin kanunu ve düzenleyicileriyle belirtilen usul ve esaslara göre meslek birliklerine, kültürel projelere ve yatırımlara harcandığını ve Sayıştay tarafından ölçüldüğünü kaydetti.

Ersoy, Telif Hakları Yasası hükümetin sene sonunda tamamlanmasının öngörüldüğünü, mahalle birliklerinin uzlaşamamasından yargılama sorunları olduğunu vurgulayarak, “En sonunda onların gelirlerini artıracak bir formül önerdim. Bu formüller arasında uzlaşmaya varmak üzereler. Kanun değiştirmeye ihtiyaç duyduğunda o işini de çözeceğimize emin olabilirsin.” dedi.

Turizm mahkemesi açıklandı

Turizm tatillerinde, doğum günübirlikçilere ilişkin tahminlerin da yer aldığı yöndenki eleştiriler üzerine Ersoy, bu sayının genel oran içinde yüzde 1’i geçmeyeceğini dile getirdi.

Ersoy, bazı milletvekillerinin, “turizmde karşılaştırma kriterleriyle kıyaslandığında çok iyi bir performans gösterdiği” yönündeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Hükümet olarak pandemiyi çok iyi yönettikleri için 2021’de başka bir yere göre çok hızlı bir çıkış yakaladıklarına dikkati çeken Ersoy, şöyle konuştu:

“2021’de 2020’ye göre diğerlerinin çok üzerinde çıkış yaptıkları için 2022’de çıkışımız onlar gibi olmamış olabilir. Gerçek insanların doğruyu incelemek istiyorsanız o zaman 2019 ile 2022’yi karşılaştırmak lazım. kişi olarak İspanya eksi 18, İtalya eksi 29, Yunanistan eksi 12, Türkiye eksi eksi 7 ama yıl sonu eksi 2 kapatacak.Arada çok ciddi fark var.Gelirlere bakarsak İspanya eksi 6, İtalya eksi 13, Yunanistan eksi 4, Türkiye artı 14, yıl sonu inşallah artı 20 ve üzerinde kapatacak.”

Ersoy, turizmciler için kişi başı gecelik gelirin önemli bir kalemini işaret ederek, “Bu da 2019’da 73 dolarmış, 2021’de 81 dolar, bu sene de 90 çalıştırma çıkmış. Burada çok ciddi bir sergi var.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı #2

“Gayet adil bir denetim var”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) şeffaf açıklamalara yönelik eleştirilere yanıt veren Ersoy, TGA yönetim kuruluşunun bileşenleri olarak sektör merkezlerinden oluştuğunu, hangi sektör paydaşının kaçma koltuğunun TGA’ya yaptığı katkı pay oranınca belirlendiğini anımsattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Gayet adil bir bölge var. 18 koltuğun sadece ikisi hükümeti. Buna karşılık katkı payı olarak kaynak aktarıyoruz bakanlık olarak. Parayı ödeyen kullanıcının harcadığın paranın harcanacağına karar vermesi yani bütçelere biz vermiyoruz. Toplanan paranın gideceği yere, nasıl harcanacağına yönetim kuruluş kararı veriyor. ” dedi.

Kültür ve turizmin bütçesinin eşit dağıtılmadığına ilişkin eleştirilere değinen Ersoy, kültür pozitif müşteriler, özellikle turizmden gelen döner sermaye gelirlerini, yoğun şekilde kültür, sanata, kültürel yatırımlara ayırdıklarını söyledi.

“Benim firmamın, ülkemi yatırım için tercih talebinin nesi kötü”

Kendine ait bir şirket devletten teşvik aldığı iddiasını yanıtlayan Ersoy, teşviklerin son 40 yıldır verildiğini ve Türkiye’de değil, turizm geliri sadece yüksek harici de uygulanan ve oralardan kopyalanan bir sistem olduğunu anlattı.

Bu teşviklerin, taahhütlerin gerçekleştirildiği ölçüde ve gerçekleştirdikten sonra yola çıktıklarını vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Yani bu belgeyi size veren ama hükümlerinizi yerine getirdiğinizi kanıtladıktan sonra yapıyor. Bu şekilde kullanılan için özellikle bölgede yüksek oranda kullanılması teşvik ediliyor. Yani bakanlık, devletler bunu teşvik ediyor. Zaten ‘N’olur daha yükseğini al’ diye size geliyor. Özetle yurt dışında Yatırım yapılması yerine yasal yatırım yapılsın diye verilen teşvikler.Kesinlikle bu belgeyi almak için de bakan olmanıza gerek yok. Şimdi öyle bir şey ortaya çıkıyor ki benim firmamın, ülkemi yatırım için tercih şartının nesi kötü?”

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı #3

İhracatçı Meclisinin kurallarına göre, ilgili şirket son 10 yılda konaklama sektöründe en fazla ihracat yapan firma olduğundan emindi Ersoy, “Ben yapmıyorum. Benim firmam yer alıyor. Ben yokum bile. İçlerinde bile değilim. Firma kendi evinde 20 yıldır nasıl devam ediyorsa devam ediyor. Firma da doğrusunu yapıyor. Kendi ülkesine de hizmet ediyor.” kullanım kullandı.

Üzerinde otel tahsisatlarına sahip bir şirket hisselerinin, kendi şirketince satın alınmasına yönelik yönetici ise Ersoy, “Burada asli işlem yeri tahsisatı ise 2000 yılında yapılmış. Otel 2010’da hizmete girmiş, buradaki hisleri de 2020’de olmuş. Burada benim bakan olarak çalıştırılan bir takdir yok. Bir firma gidiyor başka şirketin hisselerini satın alıyor. Tamamen ticari bir işlem. Bunu sanki şaibeli bir işlemmiş gibi göstermenin mantığını anlamıyorum.” karşılığını verdi.

Çeşme Turizm Projesi

Bakan Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Çeşme Turizm Projesiyle ilgili eleştiriler üzerine Ersoy, bunun sonucunda kolay hazırlanmış bir projenin olmaması, plan ve proje kararlarına altlık teşkilatı yapmak üzere 14 üniversiteden, 40 takımın katkısıyla rapor hazırlandığını anlattı.

Projeye siyaseten karşı çıkılmasına üzüldüğünü ifade eden Ersoy, “Projeyi hazırlarken siyasi hiçbir yaklaşımda bulunmadım. Bana ne partimden ne Cumhurbaşkanımızdan siyasi hiçbir telkinde de bulunulmadı. Tamamen iyi niyetle doğru bir proje sonuçlandı.” diye konuştu. Bakan Ersoy, aralık sonunda proje izleme korumaları, korunması gereken korumaları koruduğunun görüleceğini söyledi.

“Her yıl 5’er şehir artıracağız”

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ne bazı sanatçıların çıkarılmadığı yönündeki eleştirileri Ersoy, “İsimlerini vermeyeceğim çok önemli 4 Kürt sanatçıyı davet ettikleri biz o festivallere. Kabil olamayacaklar. Muhtemelen mahalle baskısına maruz kaldılar.” diye yanıtladı.

Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ni hayata geçirerek, kültür ve sanatı, turizmin tanıtımı için de faaliyetlerina işaret ederek, “Kendi kendine çalışan güzel bir çevresel etki yaratıyor. Çok da iyi çalışıyor. Talep de çok iyi. Her yıl 5’er şehir artıracağız.” ifadesini kullandı. Dara Antik Kenti’nin imara açılacağı iddialarına da Ersoy, “Dara Antik Kenti birinci sınıf sit alanı. İddia’nın oluşturduğu parsel bizim siti çevreleyen bir alan.” karşılığını verdi.

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı #4

“Büyük bir atılım performans sergiledi”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 43 kilisenin restorasyonunun tamamlandığını, 7 kilisenin restorasyonun sürdüğünü, 2 kilisenin projelerinin tamamlandığını, 3 kilisenin projesinin devam ettiğini bildirdi.

Roman müzisyenlere destek olunmadığı yönündeki eleştiriler üzerine de Ersoy, kullanımce yoğunluğu 40 bin müzisyenden Romanların oluşturduğunu dile getirdi. Ersoy, 4,5 yılda kültür, sanat ve medeniyet inşasında büyük atılımlar inşasında ifade ederek, “Hemen hemen her alanda tüm zamanların beklentilerini başardık. Sahne gösterilerimiz, eğlencelerimiz ve sanata süt üretimlerimizde, yaşanan pandemi krizine rağmen büyük bir atılım performans sergilendi. Ancak derin bir kültürel birikim, arzu ve aşkla, heyecanla, engin bir vizyon ve yoğun çalışmayla olur. “ diye konuştu.

“Bakanlığın İstanbul makamının AKM’de olmasında fayda var”

İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bakan odasının bulunmadığını eleştirdiğini anımsatan Ersoy, burada kendisine özel olarak ayrılmış bir katın olmadığını söyledi. Ersoy, “Bakanlığın İstanbul makamının orada olmasında fayda var, zarar yok. Çünkü orası çok büyük bir kompleks. İstanbul’daki sanat depolarımız bileşenleri olarak orada. Bunların doğru yönetilip, o merkezin de doğru işletilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, bağlı ve görevlerinin 2023 yılı bütçesi kabul edildi.

Mehmet Nuri Ersoy, bütçe komisyonunda soru ve eleştirileri yanıtladı #5

Leave a Comment