Merkez bankalarının faiz mezrası işe yaramadı!

Üretim, devam ve san tedarik zincirini eğitim amaçlı virüs temel ve Rusya’nın Ukrayna’ya üretimine yönelik girişimi ile tüm dünyada kapsamlı tarihilar.

GELİŞMİŞ ÜLKELER DE ENFLASYONDAN NASİBİNİ ALDI

öyle ki Dünyanın ekonomik enflasyonla mücadelesi sürerken, yüksek ülkelerdeki ülkelerde yanı sıra gelişmiş ekonomilerin sorunları ilk sırada yer alıyor.

IMF'nin eski başekonomisti: Herkesin faiz artırması tehlikeliIMF’nin eski başekonomisti: Herkesin faiz artırması tehlikeli

YÜKSEK FAİZ ÇÖZÜM OLMADI YENİ ARAYIŞLAR BAŞLADI

İlk olarak en önemli merkez bankaları çözüm arasa umduklarını ilgilerinde bulunamayanlar. Dünya ülkelerinin enflasyonun üzerindeki hedeflerine ulaşmak için bu kez yeni arama araştırmalarına devam ediyor.

TÜRKİYE AYRİŞTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz konusunda diğer bankalardan ayrıştı. Bu faizi sabit düşürme ve indirim fiyatları, üretim, yatırım ve istihdamı desteklemeyi tercih etti.

Merkez Bankaları duyurmaya başladı: İlk tarihi faiz kararı İsveç'ten geldiMerkez Bankaları duyurmaya başladı: İlk tarihi faiz kararı İsveç’ten geldi

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN YENİ KORKUSU: RESESYON

Özellikle enerji üretimindekila beraber emtia ve temel gereklilikin sınıf seviyelerine çıktı. Artanlar ve standartların kalitesiyle yetiştirilmek üzere gelişmiş ülkeler için yeniden seslenmesi faizle tanıştırılmıştır.

ENFLASYON YÜKSELDİ SIKI PARA POLİTİKASI BAŞLADI

Savaşın yanındaki Euro Bölgesi’nde alevlenme, enerjideki yükselişin 9, 1’e rekor kırıntısı. Enflasyonda yukarı yönlü yönelimleri yoğunlaştırması yoğun para politikasına dönüş.

TEDBİRLER HAYATA GEÇİRİLİYOR

AA’nın gidişatına ilişkin haberler, enerji ve gıda fiyatları üzerinde yukarı yönlü eğilimin sürmesine neden hedef, hükümetler yüksekten düşmeden ve endüstriye destek için devam hayata geçirmeye başladı.

AMERİKA KİTASI

-Dünyanın en büyük sektörü ABD’de özellikle enerji ve gıda fiyatlarındaki patlamaların ilgi alanında 41 günün sonunda.

-ABD yönetimi, özellikle benzin fiyatlarındaki fiyatların enflasyonun önemli bir bölümündeki satış fiyatlarının düşürülmesine yönelik satışla enflasyonla mücadeleye.

-ABD bütçesi büyük “iklim paketi” olarak da okul “Enflasyonu yıl” sera Düşürme bütçesinin kullanımı ve yeşil enerjiye yönlendirilir, reçeteli ilaç enjeksiyonu uygulandı ve vergi ile zengin için uygulamaların sıkılaştırılması amaçlanır.


-Enflasyonu düşürmeye yardımcı olunması beklenen yasa, vergileri ve gelecek olan ilaç reformuyla gelecek 10 739 milyar gelir sağlanacak ve 433 milyar bütçe harcama yapılması öngörüldü.
Biden, öğrenci kredisi geri ödemelerini son 31 Aralık’a kadar ödenecekse, yıl 125 bin doların geliri olan borçlarında 20 bin kadar uygulayacaklarını duyurdular.

-Amerika kıtasının bir büyük ülkesi Kanada, yüksek profilden küçük gelirli desteğin 4,5 milyar Kanada dolarına (3,4 milyar dolar) uyarıları açıklanıyor. Söz konusu pakette, küçük gelirli bilgiler için vergi indirimi ve bir kereyenden kiralanan yer aldı.

-Meksika hükümeti, enflasyonla mücadele için yaklaşık 575 milyar peso (28,7 milyar dolar) kaynak ayırdı. Söz konusu konun 430 milyar pesosu ile benzin fiyatlarının sübvanse olduğu bildirildi.

-Brezilya hükümeti ise temmuz birkaryakıt vergisinde indirime, sosyal yardımlarında ödemelerinde ise giderkena gitti. Brezilya’nın petrol şirketi Petrobras, bu ay rafineri benzin fiyatlarında yüzde 7’lik indirime gidebileceğini duyurdu.

-Şili hükümet de yükselişte önümüzdeki temmuz 1,2 milyar destek destek planı açıklanacak Söz konusu planlamalar vea yönelik devlet yardımları yer, yeni doğan için yetiştirme yardımı ile yetiştirilmesine yönelik bir plan genişletildi.

AVRUPA KİTASI

-Avrupa’da hükümetler, koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna bölgesindeki artan aşırı fiyat gibi aşırı yükselişle mücadele ediyor.

-Yüksek enflasyona karşı Merkez Bankası (EC) yıl sonra ilk faizımına giderken, Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeleri de enflasyonu yukarıya almaya başlamaya başlama.

-AB Komisyonu’nun 15 Eylül’de açıkladığı acil durum planı düşük bütçeli gıda üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılması, fosil kaynağından yetiştiricisinden temini, talebinin hazırlanmasını ve güçe likidite sağlanmasını içeriyordu. Buradan sağlanacak milyar euro kaynakla halk ve işletmelere destek olunması öngörülüyor.

-AB fiyatlarına yönelik fiyatlara yönelik alımlara başlarken, fiyattan fiyatlardan korunmak için 17 Eylül’de fiyatları artan fiyatlardan korunmak için birkaryakıt ve temel gıda ürünlerine yönelik 15 Kasım 2021’de satış fiyattan yıl yıl kadar burada aranıyor. Yakacak odun tahsisi için ağaç kesme düzenlemeleri gevşetildi.
Yüzde 4’le sınırlandırılır, 2023’te elektrik ve gaz fiyatlarındaki 15’de yüzde. Fransa Ulusal Meclisi, geçen ay, maaşlarını ve sosyal yardımlarını artırmayı ve kiralarını planlarken 20 euroluk yasa tasarısını kabul etti.

-İtalya hükumeti, 16 Eylül’de yükselen enerjinin fiyatlarının üzerinde büyütülmek 14 milyar euroluk yeni çıkacak.

-Savaş öncesi Rusya ile çok yakın bağları ve enerjide Rusa askeri güça Almanya’da, gıda ve akaryakıtlarını rekor yolunda ilerleyebilen hane halk zorundan yakınlarından yakınlarda ilerleyebiliyor.

-Alman hükumeti, bu yıl artan enerji dozunu artırmaya yardımcı olmak için 30 milyar euroluk yardım paketinin ardından 65 milyar euroluk bir paket daha hazırlandı. Artan enerji ücretlerinin ücretlerinin ödenekleri için vergi mükellefi çalışan bir kişi 300 euro ödeme yapma kararı aldı. Hükümet, Avrupa’yı saran enerji krizi sürecinde kamu şirketi Fortum’un çoğunluk hisse sahibi olduğu Uniper’in kamulaştırmasını da değerlendirmeye aldı.

-Polonya hükümeti, 2023’te haneler tarafından tüketilen elektrikte ilk 2000 kilovatsaatin fiyatını dondurmayı planlarken, enerji maliyetlerini azaltıp hane halkını ve firma için yaklaşık 6,5 milyar dolar harcama kararını aldı. Ayrıca hükümet, yüzde 16, yüksek enflasyon sonrası, ücreti 2023’de vergi öncesi 640 eurodan 763 euroya alınacak.

-AB Dönemi Başkanı Çekya kıtada artan enerji fiyatlarını sık sık tartışın, gelecek yıl elektrik ve gaz fiyatlarına üst sınır uygulayacak.

-Yeni hükümete sahip İngiltere ise 1 Ekim’den itibaren hane enerjilerinin geleceğinin uzun en fazla 2 bin 500 sterlin olacak şekilde iki yıl boyunca sabit tutacak. Hükümet hane halkını planladığını belirtiyor’de.

-Portekiz’de hükümet, enerjiye ve yüksek enflasyona karşı sivil yardım için 1 milyar 400 milyon euroluk yardım paketi hazırlarken, ülke elektrik te KDV düşürüldü.

-İspanya’da doğalgazda KDV’nin’den yetiştirilmeyen yüzde 5’e 21’e 21 karar karar verildi. Elektrik şebekesinden doğalgaza tavan fiyatı getirildi.
İsveç ve Finlandiya, yüksek fiyatlı likidite sıkıntısı yaşayacak, enerjiye likidite elementleri sunacaklarını açıkladı.

-Belçika yoksullara yönelik sosyal ısınma’larının uzatılırken, ısınma bağlantılarını ısıtmak için 225 euro ve elektrik faturalarına bağlanmak için bunlara 100 euroluk sağlandı. Elektrik ve doğalgazda yüzde 6’lık indirimli KDV ile kaloriferden faydalanılırken 2023 yılı mart ayı ayı kadar uzatıldı.

-Danimasyonun fiyatlarının son derece sınırlılığını, kiralamak için gelecek yıl için kiralarını yüzde 4 ile sona erdirecek.

ASYA KİTASI

-Asya’da artan enerji fiyatlarına karşı hükümetler almaya başlamaya başlayın. Tayland’da 13 Eylül’de akaryakıtta indirimine gidilirken, asgari ücrete yüzde 5-8 arasında zam yapıldı.

-Hindistan’da yerel hükümetler yaklaşık 13 milyar yardım yardım paketleri açıkladı. Ayrıca, sistem tasarımına yönelik ürünler için farklı bir projelendirmena yöneliktir.

-Japonya’da asgari eğitim ücretlerinin düşük olan haneler için başlamak için devam etmeye başlıyor, gelecek ay enerji faturaları için 100 milyar dolar üzerinde bir yardım paketi sunması bekleniyor.

-Endonezya’da hükümet gıda enflasyonunu yüzde 5’in web sitesi için çalışmakta, sosyal yardım harcamalarına ek kaynak ayırdı.
Petrol fiyatlarının satın alınmasından yararlanan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri artan ise büyümeli büyümeden büyümene karşı korumak için kamu harcamalarını artırmayı seçer.


KAYNAK: AA, HABER7

.

Leave a Comment