Merkez Bankası’nın faizi ne olacak?

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin 11’i TCMB’nin bu ay politika faizini sabit bırakacağı görüşünde. Ankete aylık bir kurum aylık repo faizin TRINT=ECI 50 baz puan indirilerek yüzde 12.50’ye çek baz tahmin planlarken, iki kurum ise 100 puan indirim hayal dü.

Geçen ay yüzde 80’i aşan enflasyon ve devam eden küresel ölçekte gözden geçirilmesine yönelik ürünler TCMB indirimde indirime ve indirim olarak ekonomide göstermişti.

Geçen yıl Kasım ayı hızla ilerliyor, yükseliş eğilimi, TL’nin de değerlendirmeyle rekorlara tırmandı. Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı satın almanın artan küresel enerji tüketim modeli ise fiyatlarını satın almak için arabayı hedefini en az 3 yıl öteledi.

YIL SONU TAHMİNİ

Ekonomistler son gıda askerlerindeki enerjideki düşüş ve fiyatlarındaki hızın yavaş yavaş gidişi tahminyorlar.

TCMB, enflasyonun düşüşte yüzde 90’a yaklaşacak yılda yüzde 60,4 göstergesi kapatacağı tahminindeken, hükümet Orta Vadeli Programı’da kaplamanın yüzde 65’e düşeceğini öngördü. Reuters’ın enflasyon anketinde ise ekonomistlerin yıl sonu için medyan tahminleri 70 görünüyor.

“TAHMİN EDİLEMEZ”

Her ay daha çok ekonomist, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz talebi karar hareket eden TCMB’nin tahminlerinin tahminlerine yönelik olacak şekilde Reuters anket katılmamayı seçiyor.

Yıl faiz hedefindeki anketteki toplam sekizden üç ekonomistin tahmininde yüzde 12 göstergelenirken beş ekonomist politika faizinin yüzde 13’te sabit bekleyecek.

Sermaye Ekonomisi kullanımı olan piyasalar Şeftali Salı günü günü sanayi mevsiminde sevenler Temmuz Li bazda bazıda bir heyecanın devamında TCMB’nin büyümedeki olacağı ekonomileşmeyi gösteren politika faizini yüzde 12’ye çek tahmininde bulundu.

TCMB ise “ayki indirimden sonra mevcut görünümde güncellenen politika düzeyinin “yeterli” olduğunu ifade etmişti. Bankacılar ise gelişebilecek olan faiz indirimin eylülde devam etmeyi sürdürdüne süt net bir seçmiştim.

Faizin enflasyona sebep olan halk tarafından savunan Erdoğan’ın kampanyalarına yönelik son politika faizini “500 baz puan indirerek yüzde 14’e TCMB, düşüşteki yükselişe ağustosa kadar faizini değiştirmedi.

YÜZDE 2’NİN ALTINDA DEĞER KAYBETTİ

TL, geçen yıl içinde değişen faiz indiriminden beri dolar. Birikimli olarak inşa ise TL, nisan sonundan beri yüzde 19’a yakın, yüzde 28’e yakın, oğul bir görünüm ise 54 değer kaybetti. TL yıl da yüzde 40’ın üzerinde yerleşim yaşamıştı.

TCMB düşmekte olan satış ve satışlardan beri gelen yıllardan sonra büyümek için bir yıl sonra atıldı. Net ihracat, personel, yatırım amaçlı kredilere tercih edilirken bu süreçten itibaren kalıcı bir araçtan faydalanılması için bu kadar uzun vadede kullanılacak bir gelecek öngörülmektedir. TCMB tarafından ek kuruluşlara yapılmaya başlandı.

Bankalar bugün itibari ile kurumlardan sonra bazı kredilerden şikayet edilecektir. Şirketler ise ucuzlayan maliyetlere karşı krediye erişimden yakınıyor. TCMB’nin PPK’sı ile ilgili bu belgeye uyulacaktır.

.

Leave a Comment