Messi’yi devirdiler tatil ilan ettiler! Dünyada en çok tatil yapan ülkeler hangileri?

Futbolda her an, her şey olabilir. Bunu yayınlamak için kısıtlama bu oyunu takip etmek veya büyük bir yıldız olmak gerekli değildir. Suudi Arabistan’ın Messi’li Arjantin’i 2-1 yenerek dünya egemenliğine bomba gibi düştü. Fransız Herve Renard’ın dünya tarihinde bir skor elde etti. Bu maç Suudi Arabistan’da kadro kutlandı ki maçın oynandığının yanında günü 23 Kasım 2022 tarihi resmi tatil ilan edildi.

Türkiye’de yıllarca tatil günlerinin uzunluğu tartışılmakta. bazı ‘dünyanın en fazla’ tatili yapılan ülkerken, son yıllarda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tatillerinin yaz aylarına denk gelmesiyle 9 günlük tatillerin sayısı fazlalaştı ve turizm sezonunu da bundan nasibini içeriyor.

Peki dünyanın en fazla tatil yapan ülkesi hangisi? Veya Türkiye gerçekten söylendiği kadar uzun tatil yapıyor mu? İçinde hizmet 2022’yi bir göz atalım. 1 Ocak yeni yıl resmi tatil ancak bu yıl hafta sonu denk geldiği için bu tatil iş gününe denk gelmedi. Bir başka resmi tatil günü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da Cumartesi gününe denk geldi. 2022 tatil severleri biraz üzdü. Resmi tatil günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü de Pazar gününe denk geldiği için hafta sonu tatilinin içinde kaldı.

Messi'yi devirdiler tatil ilan ettiler!  Dünyada en çok tatil yapan ülkeler hangileri?  - resim : 1

Ramazan Bayramı tatili ise beklendiği gibi resmi olarak 9 gün olmadı. Ancak özel işletme pek çok firma işçiye iki gün izin kullandırarak tatili köprü ile bağlattı. 2 Mayıs 2022 Pazartesi, 3 Mayıs 2022 Salı, 4 Mayıs Çarşamba günü de bayramın üçüncü gününde tatil edildi. 5 Mayıs Perşembe ve 6 Mayıs Cuma resmi olarak tatil ilan edilmedi.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 2022 Perşembe gününe denk gelirken, 20 Mayıs Cuma resmi tatil ilan edilmedi.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ TURİZME YARADI

İki ay sonra tarihler Kurban Bayramı’nı gösterdiğinde tatilciler istediklerine kavuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından gideceği 13-14 Temmuz 2022 tatillerinin de tatil edildiğini belirterek, 15 Temmuz Cuma Milli Birlik ve Demokrasi Günü de dahil olmak üzere vatandaşa 9 günlük tatilini verdi. 30 Ağustos Zafer Bayramı Çarşamba gününe denk geldi ve resmi tatil olarak kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da bir Cumartesi gününe denk gelmesi için hafta sonu tatilinin içinde kaldı. Bir önceki gün 28 Ekim Cuma ise yarım gün tatil oldu.

Messi'yi devirdiler tatil ilan ettiler!  Dünyada en çok tatil yapan ülkeler hangileri?  - resim : 2

Hal böyle olunca, 2022 yılında Türkiye Cumhuriyeti geçici resmi tatillerin içinde bulunduğu dönemde 15,5 gün tatil yaptı. Ancak 2022’nin tatil açısından kısır bir yıl olduğunu ve pek çok resmi tatilin hafta sonuna denk geldiğini tekrar anımsatmakta fayda var.

World Atlas’ın bir araya geldiği göre dünyada en fazla tatil yapan ülke 28 gün ile Kamboçya. Budizm inancının yaygın olduğu ülkede pek çok resmi tatil bulunuyor. Kamboçya’yı 25 resmi tatil günü ile Sri Lanka seyircisi. 21 gün resmi tatil yapan Hindistan ve Kazakistan dünya çapında en fazla tatil yapan ülkeler koltuğunda üçüncüler. Dünya Atlas’ın birleştiği göre Türkiye yılda 16 gün resmi tatil ile dünyada en fazla tatil yapan ülkeler sıralamasında Tayland ve Pakistan ile birlikte 6. sırada.

FARKLI İNANÇLAR FARKLI RESMİ TATİLLER

Hong Kong yılda 17 resmi tatil yaparken, Yeni Yıl, Ay Yeni Yıl, Qingming Bayramı ve Paskalya Günü tatilleri arasında. Hong Kong’da farklı inançlardan çok fazla insan yaşıyor.

Geçen yıllarda 15 tatil gününe sahip olan Japonya, Türkiye’de kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan sonra resmi olarak çocuk bayramı ilan eden ikinci ülke oldu ve resmi tatili yükseltmek için bir adım attı.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki tatil insanının ruh sağlığı için son derece faydalı. Geçen aylarda haberglobal.com.tr’ye konuşan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof. getirdi. Avcıkurt, tatilin ayrıca iş faaliyetlerini ve motivasyonu arttırmanın yanı sıra, stres faktörlerini de yaratıcılığını geliştirdiğini vurguladı.

Kaynaklar: Dünya Atlası, Haberglobal.com.tr

Kaynak: Web Özel

Leave a Comment