MetroPOLL başkanı: Erdoğan, Yavaş’ı perişan eder; İYİ Parti hayalin

MetroPOLL Araştırma idaresi Özer Sencar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın, anketlerde ilk çıksa dahi erken Tayyip Erdoğan’ın hafif geleceği öne çıkıyor: “Mansur Yavaş, Erdoğan’ın çıkarsa, Erdoğan onu çok kısa bir arada perişan eder. Devlet tüm arşivleri Erdoğan’ın emrinde.”

İYİ Parti çevrelerinin seçimlerini HDP’siz de kazanabileceği kanısını da değerlendirebilir, şunu söyleyebilirim: “Hiçbir şansları yok, hayalinler. İYİ Partililerin’Biz HDP’yle oturmayız‘ demesi siyasi faciadır.”


Fotoğraf: Diken/AA

Genel seçicilere bir seneden az kaldı. Son zamanlardaki anketlerde AKP ve MHP’deki oy olmadığına dikkat çekiyor. Diğer yandan önümüzdeki seçimlerdelerinden daha oy alan Erdoğan’ın da olası adayları yüksek ihtimal görünüyor.

MetroPOLL’ün 13-17 Ağustos arasında 26 bölgeden 1717 kişiyle telefonda görüştüğü ankette, Erdoğan’la olası olası adayları Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Mansur Yavaş ayrı ayrı yarıştırıldı.

Ankette Yavaş, Erdoğan’ı 16 puanlık farkla geçti. Erdoğan, dört aday düşünülen yüzde 42,7’yi aşamadı.

Söz konusu anketin ardından Sencar, Medyascope’ta gazeteci Ruşen Çakır’a konuştu.

Sencar, Çakır’ın “Kılıçdaroğlu ve CHP yönetiminden anket sonuçlarınızdan ve sosyaldaki yorumlarınızdan rahatsız olduğu söyleniyor. Siz de sizsiniz değil mi” şeklinde yanıtladı:

“Ben Kemal beyle görüşebilen biriyim. İşte gerçek kuralların temel kuralları… Muhatabının ben olduğundan. Beni kastett çekmek. Çünkü Kemal beyin bir olduğundan emin ben de bu konuda.

Raporlarımız Kemal bey ve CHP kurmaylarına gidiyor. Ben araştırma fuarında bizim için atfettik atfettiklerinden emin değilim. bizim bulgumuz faydamlıyor.

Onlar kendi kendilerine daha çok yakınlarını geçiyorlar. Ve bizimkiler aykırı geliyorlar.”

‘HDP’nin gündemini seçecek ikinci tura kalır’

yandan Sencar, HDP’ye yönelik Ötelilerin iyi tutumlarını ve “Aynı masada olmayız” açıklamalarını ‘siyasi yüz’ nitelerken, “HDP adaylığını seçecek kesinlikle ikinci tura kalır” dedi.

Sancar, şöyle devam etti: “HDP’nin desteklemediği bir adayın birinci turda ne ikinci turda kabul edilebilirliğinin yeterli olduğu kabul edilebilir. İYİ Parti’ye yakın isimler ‘HDP olmasa da kazanılır’ diyor. Hiçbir eşyası yok, hayalinler.

İYİ Partililerin ‘Biz HDP’yle oturmayız’ demesi bu siyasi bir hata, faciadır.”

Sencar, Yavaş’ın henüz tamamlanmadığı için Erdoğan’dan gelmediği için, hem iktidarın hem de korunaklı bölgesinde olduğu için yüksek olası’ın gözüktüğünü ve Erdoğan’ın haftalar için geri kalabileceğini kaydetti.

Yavaş’ın hem iktidar hem de muhalefet tarafından korunduğunu söylüyor Sencar’ın, “Onları birileri, ‘Birgün belki de Cumhuriyet’ diye düşünüyor olabilir” dikkat çekici.

Yavaş’ı bir yer için düşünüyor olabilirsin

Sencar’ın oğlu hakkında en çok konuşulan çocukluk yavaş görüşmeleri şöyle:

*Yavaş ise siyasete atılan, gazetecilerin, buradan yararlananlardan kaçabileceğinden kaçabileceğim. Hatırlarsanız Van’da bir etkinliğe katılmıştı. Demirtaş’ın kurtaracağı hakkında’inşallah‘ dedi ve özür diledi. Böyle ağzından da çıkabilir, diyebilir… Perişanlarını onu.

*Bir siyasi aktörün güçlü meydanda bir süre boyuncatan sonra. Şu an ölçümlerde yavaş, Erdoğan’dan 10-15 puan önde.

*Yavaş belediye başkanlığında son derece dürüst ve çalışkan bir adam. Ama Yavaş Erdoğan’ın kısa sürede çıkarsa, Erdoğan onu çok bir şekilde, perişan eder. Devlet tüm arşivleri Erdoğan’ın emrinde.

*Yavaş, şu an iktidarın ve korumasında korunaklı bir köşede duruyor. Ne hükümet ne de başkaları saldırmıyor. Onu birileri, ‘Birgün Cumhuriyet Halkı’ diye düşünüyor olabilir.

*Erdoğan, en sahip olduğu bir adayı (Mehmet Özhaseki), Yavaş’ın tükettiği. Veya Erdoğan’a birileri Yavaş’ı çıkarması için empoze etti. Yavaş’ı ileride bir yer için düşünüyor olabilir.

Kılıçdaroğlu’na 7, anket: Erdoğan’ı puanla geçiyor

MetroPOLL anketi: olası üç aday Erdoğan’la açıldı

MetroPOLL anketi: AKP yüzde 30’un üstünde tutundu, ittifaklar kafa kafaya

Leave a Comment