MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euro gelir gelecek

Selenay YAĞCI

Avrupa’nın kruvaziyerlerine en büyük gelecek olan MSC Cruises, yoğun bir şekilde yetiştirilecek olan Türkiye’nin geleceğinin müjdesini verdi. Bu yıl yaz mevsiminde Kuşadası’ndan her hafta hareketli gemi turlarını başlatan kruvaziyer şirketi, bu en büyük gemilerinden biri olan üç futbol sahasındaki MSC Fantasia ile İstanbul Galataport İstanbul Limanına yanaştı. MSC Fantasia denemeye kadar Galataport İstanbul limanına yanaşan en büyük gemi oldu. 18 katlı dev gemi İstanbul’a toplamda 5 bin 500 yolcu getirdi.

2023 yılında gerçekleşecek olan yolculuklardan itibaren her hafta Türkiye limanlarından gemi seyahatlerinin umutlarını anlatan şirket, toplam 280 bine yakınyu Türkiye’ye gelecek. Harcama yüksek, üst segmentte Türkiye’ye gelecek olan MSC Cruises, Türkiye turizmine 55 milyon euroluk katkı sağlayacak.

Türkiye’yi özlediklerini öğretmeyena küresel MSC Cruises Yönetici Angelo Capro, aslında 2020 yaz Türkiye’yi rotalarına dahil olan pandeminin ortaya çıkacaklarını ve zork zorunda olmak zorunda.

Türkiye’den de yolcu alıyor

Capurro, geçen uzun bir aradan Türkiye’ye gitmekten sonra mutlu turizm, Türkiye’nin özellikle belirlenmiş olduğunu belirtti. Türkiye’ye seyahat eden limanda planlı seyahatlerimizde her hafta İstanbul ve Türk yolcuları planlarımızda seyahat eden bir marka seyahatan Caps ile seyahat edebilirsiniz. En çok ilgi gören programlarımızı içeren İstanbul ve Türk limanlarımızı programlarımız oldu. 2023’te de Türkiye hareketli programlar yaptık” dedi.

“Planımız Galataport İstanbul’u ana limanı yapmak”

Türkiye’de gemi seyahatine ilgi duyulması konusunda kayıt kaydeden MSC Cruises’in gözetimi Angelo Capurro, “Türkiye’ye güven çok yüksek. MSC Cruises olarak gelecek planlarımız arasında, Galataport İstanbul limanını gemi seyahatlerimizin ana limanı yapmakta bulunuyor. Doğası, sahip olabilecekleri, sahip olmayan kültürü olmayan bir Asya’yı Avrupa’ya sahip kültür geçişine sahip olan bir Türkiye, her zaman sahip olabileceklere sahip olan bir Türkiye’dir. MSC Fantasia, biri birini kazan bir gemi tatili vadeden, büyük sınıf gemilerimizden. İtalyan zerafetini, gemilerimizin tanıtım ambiyansla birleşip Türkiye’ye yönelik, yönelik yurt dışında olduğu gibi tıslayacakları bir araya getirdik” diye konuştu.

2023’te Türkiye’ye yaklaşık 50 sefer düzenleyecek

MSC Cruises 2023 planlamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan MSC Cruises Türkiye Müdürü Burak Çalışkan, “MSC Cruises’un 2023 planında; MSC Fantasia gemimizin ikiz modeli ile 05 Mayıs MSC Splendida gemisi – 23 Ekim 2023 arasında hafta hareketli 9 gecelik programı yapılacak. MSC Splendida Türkiye’ye toplam 19 sefer gerçekleştirecek. Programda, İstanbul’un yanı sıra Kuşadası limanı, İtalya’nın Trieste, Bari limanları, Yunanistan’ın da Korfu Adası, Katakolon ve Pire(Atina) limanlarını içeren bir seyahat yaşanacak. Yine 2023 planlamaları, MSC Musica gemisi ile Kuşadası liman hareketlileri 7 gecelik bir program olan’ın Mykonos limanları, Santorini, Pire(Atina), İsrail’in Hayfa ve Kıbrıs’ın Limassol limanı da yer alacak. MSC Musica, Kuşadası’ndan hareketle 25 Nisan-17 Ekim 2023 arasında toplamda 26 sefer gerçekleştireceğiz. Ayrıca 24 Eylül-24 Kasım 2023 arasında MSC Poesia gemimiz ile hem İstanbul hem de Kuşadası seferleri, limanlarımıza toplamda 5 yapacak” dedi.

Kuşadasına yaz geldi sonbaharda da devam ediyor

MSC Lirica gemisi ile 2022 Nisan – Ekim ayları arasında Kuşadası’ndan beklenen ve hafta haftasında rotasında İsrail’de Haifa; Güney Kıbrıs’ta Limasol; Yunanistan’da Rodos, Santorini ve Pire/Atina’dan sonra tekrar Kuşadası’na dönen uğraklarıyla 29 sefer yapmış ve yedi gecelik programlara imza atmıştı. MSC Lirica gemisi Kuşadası hareketli 2022 yaz programlarına 15 Ekim’e kadar devam edecekken, MSC Fantasia gemisi Eylül ve Ekim İstanbul’a toplamda 3 sefer gerçekleştirecek. MSC Fantasia gemisi İstanbul’dan sonra Korfu, Trieste, Zadar, Bari, Pire ve İzmir’in ardından İstanbul rotasını takip edecek.

Leave a Comment