Muhalefete ‘akıl verecek’ biri aranıyor!

Dünyada sadece ekonomik kriz değil, daha sarsıcı olan ideolojik ve siyasi kavgalar. Soğuk Savaşlarda dengeler devredenca, “tek kutuplu” dünya ömrü de uzun sürmedi. Şimdi dünya bir boşluğa doğru yönlendiriliyor. Pandemi, Ukrayna-Rusya Savaşı ve arkasından gıda-enerji kriziyle gelen daha da derinleşiyor.
Ne yazık ki yirminci yılında siyasi partileri, bu yeni sezonta kullanımdan.
okul yolundaki sorunlu hatta faşizminden, Çin’de ise “Marksizm’e dönüş”on söz ediliyor.
Bu kaotik süreç, yapılacak bütüna teslim geceden başaran Başkan Erdoğan, bu lider lider olarak önden ortaya çıkıyor.

Başkan Erdoğan son 10 küresel sisteme yönelik, “Dünya 5’ten itibaren” çıkış, “Daha adil bir dünya mümkün” talep ve dünyanın mazlumlarına ait araçlardan gelenle Türkiye’yi ilgi odağından, iç siyasette amacı yakalayan “mili ve yerli” bir siyaset aksıyla “darı” yer alır. Türkiye’de siyasi ve ekonomik olarak kabul edilemez. MHP’yle ittifakı bu tarihi önemde…
Ne yazık ki bu büyük titizlikle partileri doğru okuyamadığı için için Erdoğan‘ın nasıl ayakta kalacağına şaşırıyor ve “ergen muhalefet” Sağlıklı yaşayamıyorlar.
Şimdi Türkiye, bu yeni siyasi grubun ekonomi modelini deniyor. İlk söylediğinde dalga geçilse de Türkiye Ekonomi Modelidalga dalgaları dikkat çekecek olduğuna dikkat çekiyor.
Dün ekonomiyle buluşan Başkan Erdoğan tam da bunu söylüyordu:

“Türkiye olarak biz bu sınamaları eski bir maceraperest için, web sitesin küreselmizi deger. özellikle ekonomit konularındaki ilk dile getirdiğimizde ve bizde, pek çok çevrenin akımıya karşı kürek çekme garipsediği sınıflarımız vardı. buna karşılık gelen şey Tarihsel kriz, bizim sistemimizin ne kadar doğrudur, geliştirdiğimizin ne kadar söz, uygulamalarımızın ne kadar sağlıklı olduğunu teyit yaptım.”
Modelin Türkiye’yi buraya getirenni de Fransan İşletme biri değil. Prof. Roy Thurik özetlendi:

“Türkiye ekonomisi 2020’de safra büyümeyi kaydetti. böyle başka bir ülke yok dünyada. Hem de enflasyona, savaşlar, sınırlarda 5-6 milyon hoşunuza gitmeyen başarılısınız.”
Türkiye’nin ilk geldiği noktayı işaretin fondaş medya, şimdi muhalefete “akıl veren bir” arıyor.
Nasıl aramasınlar ki, Başkan Erdoğan‘ın ekonomik iyileştirmesi, dış politika hamleleri ve sosyal konut projesi, muhalefetin ve medyasının ezberini bozdu. Öyle şoklar ki, okumak dilleri dolaşıyor.
Önceki gün Halk TV’de Erdoğan nefretiyle coşup dalgalanan Şirin Payzın ve denenmiş, sosyal konut projesini konuşuyordu. Konukları da Prof. Dr. Tanju Tosun‘du. Karanlık odayla” Barış Terkoğlusonraparlamakta zorsa da bitirip bitirmeyi başardılar:

“Tanju Bey, iddia ki muhalefet liderlerinden bu süreç akıl ayetiniz, ne oynamaya?”
Ne desin Tanju Hoca, biraz muhalefetin projelerinden söz edip işi medyaya bağladı:

“6’lı masanın anlatamama meselesi var. Sahip halka anlatılamıyorlar. Ben meselenin iletişim küçüklüğünde tıkandığını düşünüyor…”
Onlarca fonlanan TV kanalı, küresel sosyal medya mecraları ve en çok izlendiği ABD’li Fox TV devamı kurtaramıyorsa, bu fikriyle Tanju Hoca hiç kurtaramaz. Boşuna bayılmayın.

Bu köşe yazısını linke görsel olarak bir şekilde din

Mahmut Övür | Muhalefete ‘akıl verecek’ biri aranıyor

.

Leave a Comment