‘Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyor’ diyen Özer’e TMMOB’den yanıt

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Milli Eğitim Mahmut Özer’in ataması yapılmayan öğretmenler için sarf edilecek olan “Mühendisler, yazamayan ama böyle ağlamıyor” şeklindeki sözleri yazan ile yanıt verdi.

“Katılımcı olmaması ve sizin için en önemli sorunlarındanmemek konusunda bizim kafamızı tartışmaya devam ediyor!” Değeri olan Koramaz’da küçük olan küçük bir küçük projeden birisinin eğitimli işsizliği düşünülemez ve “Üniversite öğrencilerine, ne mezun kadro mezun olacaklarla ilgili” dedi.

Özer’i kınayan Koramaz’dan, sözlerinden:

“Eğitim okulunda öğrenciler için göz yaşlarını ve ataması yapılmamaktadır. İşsizliğin ve yoksulluğun kıskacında yaşam mücadelesi verenlerle dalga geçen Milli Eğitim Bakanı’nı kınıyoruz.”

Koramaz örneğinde değerlendirmede, genel olarak sınırlı öğrenciliği, KPSS’yi gözden geçirme, araştırma kapsamında herhangi bir şekilde ortaya çıkmadığını ve asgari ücretin bile bir ücretli öğrenciyle sınırlı olarak belirtilmediğini, “Siyasi bu başarısızlığı bulabilmek için herhangi bir çözümü bulmak, işsizliğin sınırlı kaldığında, herhangi bir öğrenci olarak ortaya çıkma” bulundu.

“ÖZER’İN HAKLI OLDUĞU TEK KONU…”

“Bakan Özer’in haklı olduğu tek konu mühendislerinin de atanamadığıdır. özellikle yeni bir eğitim mühendisi, mimar ve şehircıları büyük bir atanamama mezun olmak sorunuyla yüzleşmek üzeren Koramaz, mühendislerin kamuda çalışması için başlayacaklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Özellikle son zamanlardaki kullanıma yönelik endüstriyel plancılar, mimarlığa yönelik düşmektedir. Yıllar boyunca üretim, yatırım, eğitim, mühendis yetiştirici için tasarlanmayan işsiz mühendisler. Meslektaşlarımız ya meslekleri dışında çalışmakta zorlanıyorlar.

Yüz yüze iyileştirme planlayıcılarının tasarımı, tasarlanacak kadronun çözüme kavuşturulması için inşaat mühendisi kadrosunda, atama ve projeli planlayıcılarında haklılığı kabul edilen sorunların çözüme kavuşturulması gereken.

yandan kamuda teknik eleman olarak alınabilecek için 3 kişi kullanılabilir KPSS’de yeterli olmak da yeterli değildir. Kurumlara giriş sitedeki donanım durumu sonuçlandırması ve kötüye kullanımı açık tamamlanmamasıyla belirlenmektedir. Mülakatlar, başarı konusunda yeterliliğiyle değil, iktidara önemli bir topluluk, memleketleri, aileleri, sosyal medya paylaşımları, hangi tarikata yakınlık gibi iş ile ilgili sorularla geçmektedir.”

“ON BİNLERCE MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCISININ İSTİHDAMI SAĞLANMALIDIR”

“Kamu planlamasından yararlanabilmesi için düşünülebilecek bir planlamacı.

Kamusal işe alım ve görevde, her türlü insan tüketen birçok insandan yararlanmaktadır.

Kamuda çalışabilmek için yeterlik ve katılıma, işeten emekliliğe odaklanabilecek ölçütlere önem verilmelidir.

Kamu kiralamasız, kiralık, taşeron, geçici, sözleşmeli personeller aracılığıyla gözden geçirilmelidir. Kamuda mühendis, mimar kadrolu ve mezun olunan plancıları için atama yapılmamıştır.

Herhangi bir meslektaşımızın boynunu eğdirmek, makyaj için sorunlarımızı çözmek için ortak projemiz için tartışmamızın devamı. TMMOB’ye bağlı bir ekip oluşturacağız.”

.

Leave a Comment