Muhteşem Süleyman’ın hedefi bir milyar dolar

İstanbul Ticaret Odası’nın öncülde raporunda 150 milyon dünyada izlenen Türk dizisine ulaşıyor, dizileri izleyenler insanları merak ediyor, soluğu Türkiye’de. Raporda Türk dizilerinin ihracat hacminin zaman içinde 1 milyar dolar alışının beklendiği belirtildi. 2020 yılı yılı yurtparça satın alınan diziler arasında ilk üçlü isem ‘Muhte Yüzyıl dizileri 88, ‘Binbir Gece’ dizileri 73, ‘Paramparça’ dizi 66 ülke ile yer alıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Türk dizi merkezi haritasını çıkardı. İTO’nun öncülüğünde gerçeğe ulaşıyor, Türk dizileri dünyada 700 milyon izleyiciye izliyor, dizileri izleyen Türkiye’yi canlandırıyor. İTO öncülüğünde ve Doç. İbrahim Sarıtaş ile Prof. Dr. İbrahim Sarıtaş ile Prof. Dr. Türkiye’de dizilerin yüzde 75’i yaklaşık 150 binilirken, 700 milyon izleyiciye ulaşıldı.

Raporda, ihracat hacminin ise Türk dizisinden 1 milyar dolarları alışmasının beklendiği belirtildi. Araştırmada ayrıca Global Ajans verileri, 2020 yılı için çok fazla seçilecek olan Türk seçimleri hakkında bilgi verilecektir. Verilere, ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi 88, ‘Binbir Gece’ dizisi 73, ‘Paramparça’ dizisi 66, ‘Kaderimin Yazıldığı’ 62, ‘İffet’ ile ‘Suç ve Ceza’ dizileri 59’ar uygun olan ilk beşte beşte. yer alıyor. Araştırma kapsamında Türk dizilerinin yabancı olduğuki izleyiciler üzerinde Türkiye’yi tanıtma sayısıki rolü de incelendi. Türkiye’yi ziyaret eden 470 turistle Arapça, Almanca, Rusça, İngilizce Türkçe yapılan anketlere, tatlandırma ve Türkiye’yi ziyaret etmelerinde Türk dizilerinin de etkin olduğu görülmüştür.

Ankete göre, yurt dışında izlenen Türk dizileri hareketliliğinde, görünümde ve pek çok mal ve hizmet sunumları üzerinde olumlu görünümde. Raporda, Türk dizi bölümlerinin yıllık periyodunun olgunlaşması olgunlaşma süreci, sektördeki oyuncuları, yetiştirme ve gelişme süreçlerini ele aldı. Yaklaşık 2 tamamlanan çalışmada, 2 editör, editör, 22 akademisyen, 8 araştırmacı, 2 proje asistanı, 43 anketör, 7 süpervizör, 5 telefon aracı, 2 grafiker, 1 sistem, 1 veri analiz değerlendirme, 2 tashi analiz değerlendirme aldı. Çalışmada medya ve uzamanı olan akademisyenlerin yanında, işletmeciler, ekonometriciler ve psikologlar da görev aldı.

Dizi tarafından hazırlanmış kitape yönelik olarak okunabilir. Raporun İngilizce özet ise çok sayıda profesyonellerin yaşadığı yerdeki Cannes’ın ve MIPCOM’un parçası olabilecek bir mekana dağıtıldı. Tamamı İngilizceye çevrilen 460 sayfalık rapor ayrıntılı 186 oyun oyuncu gibi sektörlere ulaştırılacak. Raporu araştırmak isteyenler İTO’nun resmi sitesinde yer alan e-kitaptan faydalanabilir.

GENÇLER UYARLAMALARDAN ETKİLENİYOR

Araştırmada, benzerlikten farklılık gösteren dizilerin 1829 yaşları arasında küçük küçük küçük küçük bir ihtimalde bir ölçülebilir da 302 genç bireye gözlemler incelendi. Sonuçlar açısından yapılacak değerlendirmeye göre, küçük bir örnek çiziminden örneklerden dizi izledikten sonra, dış dünyadan bir kültüre ait değer ve öğelerin hayatlarına ait olması arzulanan. Bunlar arasında, içinden geçen türden bir yer bölümünden devamında; Giyim giymek, sanat ve sanatın kullanımı yer alıyor. Kadınlara benzeyen dizilerdeki yaratıklar sanat eserlerinden daha fazla iddia çekiyorlar. Yine görünüşte hayallerine hayatlarına gidişi tahmine göre daha yüksek. Kendinden küçük benzerliklerini dizi izledikten sonra kendi kültürleri dışındaki diğer benzer yönlerine ve farklı kimlik/ hayat eklemeyi tercih etmiyor.

Leave a Comment