Murat ‘sosyal konut projesi’nden: Borcu bit evini satamayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişiklikliği Murat Kurum, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal konut projesiyle ilgili merak edilenlere yanıt veren Kurum, borç bitmeden evin satılamayacağını belirtti. Kurum, “Geçmiş yıllara yüzde 1’in altında ödeyeme bakıyoruz. Peşinatını ödemiş, olabilir. , geciktirdin evini alıyorum, olur mu öyle şey!

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İstanbul’a en büyük yakalıydıklıydık 50 bin konut yapıyoruz. Bunun belli kısmı Anadolu, bazı kısmı Avrupa yakasında olacak. Avrupasında Başakşehir, Esenler, Silivri, Çatalca, Arnavutköy. Anadolu yakası Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe’de alanlarımızı yapıyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’daki toplam başvuru 394 bin, Ankara’da 70 bin İzmir’de toplamda 70 bin 800 başvuru var. İstanbul, Ankara, İzmir’de nüfusa göre projelerimize dağıttık.Gaziantep’te 10 bin, Konya’da 7 bin 500 konut yapıyoruz.

İlk etabında 250 bin konut ve 10 bin işyerinden kullanılır. Zaten fiyatına göre 40-50 indirimli durumdayız. Kurada evi sahibimiz o manada da evini kiraya verebilirsin. Kira geliriyle kendi evini kirasını karşılayabilecek. Projeden elde edilmesi daha önemli olan mahalle düşünmekte. Yayılabildiğimiz alana yakın mesafede, onun yakınlarından yakınlardayız.

“BORÇ BİTMEDEN EV SATILAMAYACAK”

Borcu bitmeden evini satamayacak. Teslim olduktan sonra 1 ay sonra borcunu bitirirse vatandaşımız satabilir. Vatandaşımızın konut piyasası rayicinin yüzde 40-50 altında. Buna fiyat farkı KDV’yi eklediğinizde daha da inecek. Memurun maaşına göre taksitlerini artıracağız. TOKİ’ye olana bir yıl içinde yüzde 25 zam yaptık. 2-3 yıl sonra borcunu kapatacak gibi, toplu yılnu kazanmak isteyene indirimde satın almak. Enasyona göre oranlar belirfl. Kredi borcumuzu, eline alacak olan, ailesinden para borcunu ödeyebilir, borcunu kapatabilir. Zaten evi değerleniyor, prim yapıyor. Borcumu bitirdin evini aldın, satamazsınız demek bize hakkaniyetli değil.

Başvuru şartlarını belirlemek. 18 bin 16 binin olması, kendi içinde olması, tek haneden 1 kişinin evde olması, üzerine tapuda konutun düşünülmesi, arsa alacaksa tapuda nedeniyle herhangi bir arsasının olması, alacaksa üzerinde çalışmanın yapılması gerekiyor. Biz hassasle ince bir şekilde, bu şartlara uygun mu, uymuyor mu? Bu alışa uymayanlara önceden yapılmışz, ki Bunlar didik didik inceden. TOKİ ve Tapu Kadastro’daki güvenle başvuruları tek tek ince ince. Bu çerçeve içindeyken, arka planda başkasıyla başvurunuz, aldınettin deme hakkımız kanunen olamaz. Şartlara uygunsanız, iyi durumdaysanız devlet devlete güvenir.

Borcunu bitirip, mezuniyeti satacak, o vatandaşımızın ve hürridir. İyi niyet ve hakkaniyet başvuruları ince. Burada yüzde 40 indirimli olması, iller bazında bazı illerde yüzde 60-70’lere.

Biz evi teslim ediyorsa borcumuz borcumuzu kapattırdı. Bu niyete sahip olmak, ona bakmakla yükümlü olunan bir girişimdir. Şartlara uyuyorsa zaten ev sahibi sahip oluyor. Bizim vatandaşımız isteyen işletme, ister kiraya verir. Belki zor duruma düştü, memleketinde ev alacak. “Niye satıyorsunuz” diye düşünmedik. Vatandaşımıza biz güvendik. Şartlara uyanlara sen neden uyuyorsun deme hakkımız olamaz. Hak edilmiş bir yerde, projede yapma olanağını, kullanıcılarına sahip olanlardan kullanmaktır. Aslolan olan olanımız değerli.

Ankara’da Gölbaşı’nda asgari ücrette çalışan çocuk 157 bin liraya 150 metre kare arsa hisseyi alabilecek. 15 bin 750 bin lira peşinat. Asgari ücretli çocuklariz ki Van Edremit’te 112 bin liralık bedelle alacak. Müstakile bakalım 192 bin 500 liraya 350 metre kareye arsa alıp tek katlı ev inşa inşaatları.

“EV TAKSİDİNİ ÖDEYEMEYEN ARSAYA BAŞVURABİLİR”

Bu kampanyada 2 bin 200 lira ödenebilecek tutar. Diyelim ki güçlü yetmedi, güçlü yok. Eşinden dostundan istemeye utandı. Gidip arsaya başvurabilir. 1200 lira taksitle arsasını alıp, kendi evini yapmak.

Buraya başvuracak vatandaşımızın evi, arsası olmayacak.

“İHTAR ÇEKİYORUZ”

Geçmiş yıllara yüzde 1’in altında ödememe durumu söz konusu. Orada da şehrin avantajına bakıyoruz. Peşinatını ödemiş, taksitlerini ödemiş, 2 yıl sonra ödemiş, olabilir. İhtar dikkat çekiyor. Yapıcı. Burada aslolan var olabilecek yok. Ödemedin, geciktirdin evini alıyorum, olur mu öyle şey!. Art niyet söz konusu ise yapılması gerekeni yapıyoruz.

“BU SOSYAL DEVLET İLKESİ GEREĞİ YAPILAN BİR PROJE”

Geçmiş ki incelemelere uygulanmış toplamda yüzde 80’lik stildeki memurlarımıza zam yapıldı. Asgari ücrete 70 yapıldı. Biz yüzde 25’i tasarlayın. Daha önceki yıllara bakın maaşına yüzde 17-20 zam geldi, biz yüzde 8’de kalmışız.

Bu bizim tavanımız. Orada illa bu zammı diye kaide yok. Geçen sene 80 olmuş biz 25 olmuşuz. Önümüzdeki sene 40 varsayalım, burada makul bir şansımız oldu. Bu sosyal devlet bakımında bir proje. Bütün dünyada sosyal devletin anlayışının rafa kaldırıldığı zamandan geçiyoruz. Biz milletimize sayın cumhurbaşkanımız 250 bin konut, 100 bin arsa, 10 bin işyeri diyor. Bu sosyal devletin gereği. Barınma hakkı vatandaşlarına sunması gereken en önemli haklardan biridir.

Bunu üreten kişinin ödemesinden faydalanmaktan dolayı ısrarla ‘Böyle zam’ tasarımı. Taksitler’de ücretli ücretten yapılacak. 1 milyon 70 bin vatandaşımız var. hepsiyle görüşebilirsiniz. Hep biz veren ve destekte olan durumda. Öyle değil de devam ediyor.

Leave a Comment