Müslüman Steve Jobs aranıyor

Yanımdaki genç adam kucağındaki bilgisayarla öyle hızlı yerleşik ki dikkati kaçırmadan alamıyorum. Bir yandan konuşmaları dinliyor, bir yandan telefona bakıyor, bir yandan kucağındaki bilgisayarda sayfa üzerinden işlem yapılıyor.

Kesin teknolojiyle uğraşan bir girişimci dedim içimden.

Sordum, yanılmamışım.

BAKÜ’DE GENÇ GİRŞİMCİ-YATIRIMCI BULUŞMASI

Bakü’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın alt kuruluşu olan Gençlik Forumu’nun merkezinde, “Azerbaycan Yatırım ve Genç Girişimcilik Forumu”nda konuşuyoruz bu genç arkadaşla.

Türkiye’de stratup saklamake yatırımı korumak, orada geliştirdiği projelerini burada satabilir mi, geliştirebilir mi arayışı ile gelmiş toplantıya. Batukhan Taluy’du adı. İyi eğitimli, iletişim açık, geleceği parlak genç bir girişimci izlenimi verdi bana.

İslam İşbirliği Gençlik Forumu, Azerbaycan’la ortak Batukhan gibi 50 girişimciyi masraflarını karşılayarak Bakü’ye getirmiş, burada ipuçlarıyla buluşturmak için bu organizasyonu yürütecek. 50 kişi tarafından seçilen genç girişleri seçti.

Batukhan bu tür organizasyonlarla Katar’da, Dubai’de tutulmatu kendilerine. Şimdi Türkiye, Özbekistan, BAE, Azerbaycan, Almanya gibi görünen 50 Müslüman genç girişimci heyecanla bu toplantıda benzer bir şans arıyor.

İSLAM DÜNYASINDAN STEVE JOBS ÇIKMAZ MI?

Kimi “Turan” adındaki İslam belgeleri arasında para alışverişi yapacak bir finans sistemi kurmuş, onu biliyordu.

Kimi güzellik ve estetik salonlarını tek bir çatı altında toplayan platform kurmuş, kimi robot kiralama sistemini keşfetmiş.

Eğitimden sağlığa, bankacılık kuruluşunun spora kadar birçok alanda Startup bakışı kısaca vardı.

Bu toplantıda hep şu geldi: İslam dünyasından bir Steve Jobs çıkmaz mı?

Dijital Devrim ortamını ele geçirmek özgürleştirdi ki, Amerika’daki bir gencin elinde hangi teknoloji varsa, Türkiye, Özbekistan, Malezya, Azerbaycan’daki genç de ona ulaşabiliyor artık.

Bu gençlerin zekası, eğitimi, tutkusu ve heyecanı da en az onlar kadar vardı.

Bu yüzden neden İslam dünyasının da tüm dünyayı etkilemesi bir program, yazılım, sistem ortaya çıkmasın ki?

BİR EKOSİSTEME İHTİYAÇ VAR

İhtiyacımız olan şey şu: Bu genç kadının yeşereceği ekosistemler.

Tablo girişlerinin ve listelerinin bir arada eşleşip, görünen etkileyici nesnelerin kullanımlarını sağlayan mimariler kurmalılar. Sonra da işlerine çok karışmamalılar. Silikon Vadisi böyle doğdu.

Türkiye, Dubai, Katar, Suudi Arabistan bu konuda diğer İslam ülkelerine göre daha ileride görünüyor.

Ancak çoğu fakirliğin kapsamı içinde kıvranan diğer İslam ülkelerinden girişimci ya da girişimci gezintiye çıkmak abes olur tabi.

Şunu unutmayalım, en büyük hayali devlet memuru olan bir gencin gidişinin katkısı ile, burada kendi keşfettiği bir Startup projesine yatırımcı arayan genç arasında dağlar kadar fark var bence.

TÜRKİYE NEDEN İSLAM DÜNYASININ FIRSATLAR ÜLKESİ OLMASIN?

Doğrusu bu insanların gözlerinde arzularını, heyecanı ve merakı neden bizim gençlerimizden biri dünyayı değiştirecek bir şey bulmasın ki dedim.

İslam İşbirliği Forumu Gençlik’i bu fırsatı yaratmak için çabalıyor.

Ancak bunların resmi kurumları ya da devlet biçimi değil, özel çevre düzeni örgütlenmesi daha farklı olur.

O zaman kazan-kazan formülüyle hareket eden yatırımcı ve girişimciler daha verimli buluşmalar gerçekleştirebilir.

Bunun Türkiye’de her geçen gün hizmetini deneyin. Ve bu startup şirketlerinin daha sonra dünya pazarına çıktığı, çok büyük bir alana satıldığını da gördük.

Bence İslam dünyası merkezi ya Türkiye ya Katar ya da Dubai olacak.

57 İslam ülkeleri arasında en güçlü devlet olan Türkiye, neden doğunun girişimci-girişimci eko sisteminin kurulmasısın ki?

Leave a Comment