Naim Süleymanoğlu’nun vefatının üzerinden 5 yıl geçti!

Dünya ve Türk halter adı altın harflerle yazdıran efsane sporcular arasında yer alan olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu “Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun vefatının üzerinden 5 yıl geçti.

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinin Ahatlı köyünde 23 Ocak 1967’de dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, haltere üretimiyla ilgili bir ifadesinde “9 yaşında halter antrenörüm Hilmi (Pekünlü) Hoca beni keşfetti, böylece haltere başladım. O zamanlar Bulgaristan’dan dünya ve olimpiyat şampiyonu oyuncular çıkıyordu, ben de şampiyon olmak istiyordum.” demişti.

Tarihin unutmadığı Naim Süleymanoğlu, 14 yaşında Bulgaristan’da erkekler ve yıldızlar şampiyonasında, 15 yaşında 1982’de Brezilya’da düzenlenen Gençler Dünya Şampiyonası’nda ilk dünya şampiyonasını elde etti ve “En genç dünya rekortmeni” şampiyonluğuna ulaştı.

1983’te Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda birinci olan Naim Süleymanoğlu, 1983-1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 rekor kırma, 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi oldu. ABD’de 1983’te “Rekortmenlerin Turnuvası”na katılan Naim Süleymanoğlu, burada dünya rekorunu kırmasıyla kendisine ABD tarafından “Cep Herkülü” lakabı layık görüldü.

1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da asker Birliği ile boykot etmesi nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgaristan Hükumetinin “Soya dönüş operasyonu” kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi.

Öte yandan Naim Süleymanoğlu, 1984 yılında ipek sınıfı vücut ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

Türkiye’ye gelişme

Türkiye’nin gelişmesini, kendi ifadesiyle “Türkiye kaçışını”, 1980’li yıllarda Bulgaristan’da yaşayan Türklere yapılan zulümlerin yayılması duyurulması ve bitirmeye yönelik bir girişim tarzındaki üretici Naim Süleymanoğlu, o yıllarda Bulgaristan’da Türklerin asimilasyona maruz kaldığını duyurmuştu.

“Cep Herkülü”, Türkiye’ye gelişme süreciyle ilgili, “Türklere karşı yapılan zulümleri kabullenmem mümkün değildi. Türkleri yok sayanlar için ter dökmek istemiyordum. Türkiye’ye iltica olacaktim. 1985-1986 şubat ayının sonuna kadar Türklerin bütün isimleri değiştirildi. Artık; Naum Shalamanov’du. 1986’da Avustralya’nın Melbourne İlk kez düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda birinci oldum.Şampiyonun sonunda 10 Aralık 1986’da verilen akşam yemeğinde beni Türk Konsolosluğuna kişilerle tanıştım.” eşyalar bulunmuştu.

1986’da Avustralya’da Türk Büyükelçiliğine sığınarak iltica eden Naim Süleymanoğlu, başarılı bir operasyonla Avustralya’dan uçakla Londra’ya geçti. Bir sonraki dönemin başbakanı Turgut Özal’ın açıklamaları özel uçakla Türkiye’ye getirildi Naim Süleymanoğlu, Ankara’da coşkulu bir karşılama ve basın toplantısıyla ilk kez Türk halkının karşılaşması çıktı.

“Cep Herkülü”nün 1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk yönetimince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli işlemler yapıldı. O çıkışı Naim Süleymanoğlu’ndan, şampiyonalarda Türkiye adına mücadele etti. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ödemeyle ilgili, “Naim bize onu kat ve kat ödedi. Dünyada Türklerin reklamını yaptı.” dedi, böylece engellerin aşıldığı kayıtlara geçti.

Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye kaçması ile Bulgaristan’da yaşayan Türklere zulmedildiği, sünnetin yasaklandığı, sünnet yaptıranlara hapis cezası verildiği, mezar taşlarındaki isimler nedeniyle mezarların dahi yıkıldığı dünyaya duyurulduğu.

1988 Seul, 1992 Barselona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda şampiyon oldu.

Dünyanın efsane sporcuları arasında giderek yerleşen Naim Süleymanoğlu, Güney Kore’de düzenlenen 1988 Seul Olimpiyatları’nda erkekler 60 kiloda mücadele ederken, 9 dünya, 5 olimpiyat rekoru kırarak şampiyon oldu. Ağırlığının 3 katından 10 kilo sınırlaması (190 kilo) aygıtı “Dünyanın en iyi haltercisi” ödülü sahibi “Cep Herkülü”, bunu dünyada başaran tek sporcu olarak tarihe geçti.

Naim ayrıca, silk yanımenin sıra koparmada da 152,5 kiloluk ülkede 342,5 kiloya ulaşıp, dünya ve olimpiyat rekorları kırıldı.

Bu anda olimpiyatlarda güreş dışında Türkiye’ye ilk altın madalyayı veren sporcu olarak aynı anda yerini aldı.

Naim Süleymanoğlu, 1992’de de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi.

Milli halterci, 1988 Seul, 1992 Barselona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda birinci olarak, üst üste 3 olimpiyat altın madalyasıyla podyuma çıktı. Naim Süleymanoğlu, kariyerinde ayrıca 7’şer kez dünya ve Avrupa’ya ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı.

1996’da haltere ara veren Naim Süleymanoğlu, ardından katıldığı 2000 Sidney Olimpiyatları’nda başarılı olamadı ve aktif spor toplantısı veda etti. Efsane sporcu, Sydney’e kadar 24 yıl boyunca halterde bir numara olarak sahip olduğun söz ettirdi.

Time dergisine kapak olan ilk Türk sporcu

1988 Seul Olimpiyatları’nda 9 dünya, 5 olimpiyat rekoru kıran ve “Dünyanın en iyi haltercisi” seçilen Naim Süleymanoğlu, 3 Ekim 1988’de “Everybody Wins” başlığıyla Time dergisine kapak oldu.

O yıl Avrupa Halter Şampiyonası’nın bir sonraki periyodu ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından Beyaz Saray’ın davetlisi Naim Süleymanoğlu, teklif edilen ABD vatandaşlığını ise reddetmişti.

Naim Süleymanoğlu, 2000 yılında Uluslararası Halter Federasyonunda (IWF) dünyanın en genç asbaşkanı oldu. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları kapsamı adı, Londra metrosundaki bir istasyona verildi. 2018 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Çankaya’da bir caddeye “Naim Süleymanoğlu” adı verildi.

Hayatını anlatan film: “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu”

Türk spor tarihini vuran Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan, hükümdarlığını Özer Feyzioğlu’nun yaptığı, hikayesini Barış Pirhasan’ın Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu’nun anılarını içeren ‘Kardeşim Cep Herkülü’nün yolan yola çıkardığı yazdığı “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu ” adlı film, 22 Kasım 2019’da seyirciyle buluştu.

Filmde Naim Süleymanoğlu’nun, 1970’li yıllarda 10 yaşında halterle tanışmasından başlayarak 1988 yılındaki Seul Olimpiyatlarına kadar geçen yılları anlatılıyor.

Efsane milli halterci, 18 Kasım 2017’de tedavi gördüğü ölümcül kalp atışları nedeniyle 50 yaşında hayata veda etti. 28 Eylül 2017’de kaldırılan Naim Süleymanoğlu ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2017’de hastane efsanesi sporcuyu ziyaret etmişti.

19 Kasım 2017’de İstanbul Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazına siyaset, iş ve spor camiasından çok sayıda kişinin yanı sıra aktif spor yaptığı dönemde en büyük rakibi olan Yunan Valerios Leonidis de katıldı.

Naim Süleymanoğlu, 5 yıl önce Edirnekapı Mezarlığı’nda ebediyete uğurlandı.

Dünya ve Türk halterinin gideceği isim: Naim Süleymanoğlu

GALERİYE GİT


.

Leave a Comment