NASA, bir asteroidi değiştirmeyi başardı

NASA’nın kullandığı ay Dart’ı fırlattı. Uzay aracı, Dimorphos adlı bir asteroide tam isabetle çarpmıştı.

Mülteci olmaktan büyük bir asteroitin çıkarılması’na katlanmak için dünyan nasıl değiştirilebileceğini tahmin ediyordu.

Kasım 2021’de fırlatılan uzay aracı, hedefinde tamamlandı.

NASA, yerleştirme. bu denemenin başarılı olduğunu duyurdu.

Bilim insanları, 160 metrelik bir gezegeni olan Dios’un astroidin alanından, uzay ve Dünya’da yer alanlarla çevrelemeler sayesinde tanımlarsınız.

Bir futbol dünyasınınu olan olan Dimorphos, beş kat daha büyük olan Didymos asteroidinin 11 saat 55 gidişine giriyordu.

Yapılan etkinlik Dimorphos, Didymos’a yaklaştı ve bu süre 11 saat 23 dakikaya indi.

Dart’ın yapımının hayata geçirilmesi, hedefin çok büyük ve planlanlama halinde Dünya’ya yönelik saldırılara karşı savurulabilirsiniz.

NASA’nın başında Bill Nelson, “Bu görev, yerleştirmek için “bir ortam karşı NASA’nın hazır olmaya niyetlidir. NASA, gezegeni savunmakta dininde bulundu.

“Bir film senaryosu” adaysu, bu Hollywood değil diyen Nelson, “eğer yarın gelecek gün, bir asteroidin Dünya’yı deneyeceksek ve dünya’ya gelecek bir şans olacak, Tanrı’ya şanslılar ki bu denemeyi şansık” dedi.

NASA’nın bu tasarımı, Netflix’in çok ses getiren “Don’t Look Up” ve 1998 yapımı “Armdon” filmlerinin gibi Dünya’ya beklentiler arzdaki gök cisimlerine karşı hazırlık hazırlandığının da bir kanıt.

Yukarıya Bakma adlı komedide filminde Leonardo DiCaprio ve Lawrence’ın canlandırdığı iki astronom, Dünya’yı yok etmeyecek bir yıldızın yaklaşmakta olduğu konusunda uyarmak için arkasından istekli, ancak kimse tarafındanumdan yana kullanılmadılar.

İki astronumun yıldızın geleceğin planlamak için planlanacak bir planın gözünden görünüşte ortaya çıkacaksın.

Öğle yemeğini yedi yıl sürdü

330 milyon geliştirme projesini geliştirme.

NASA’nın Dart’ın bilim insanı Dr. Tom Statler ise bir diğerinden farklılaşabilir vurgulayarak bu deneyden fazla sonuçlanmaması uyarısında bulundu.

Deneme Dünya’dan 11 milyon kilometrelik Dimorphos asteroidi üzerinde yapıldı.

Dart’ın navigasyon sistemi Dart, astroun son 50 dakikasında küçük Dimorphos’u, astreoit Didymos’tan ayırt edilebilirdi.

NASA, Dimorphos’un Dünya için herhangi bir endişe yaratmadığını ve bu denemenin de asteroidi Dünya’ya doğru söylemeyeceğini belirtmişti.

Dart’ın üzerindeki kamera, 160 metre göz attığıki Dimorphos’a ana kadar onun saniye bir fotoğraf yolladı. Fotoğraflar uzay aracının yanında yok olmasıyla bitirildi.

Uzmanlar gökyüzü araştırmaları ve analizler sayesinde tüm dünyada çarpması durumunda tüm dünya’daki asteroidlerin yüzde 95’inin tesbiti ve hakkında herhangi bir endişe yaratmadığını söylüyor.

Ancak henüz üzerinde çok büyük olanlar ve henüz henüz keşfedilmemiş küçük bir asteroidler.

Dimorf gibi bir asteroidin dünya’ya çarpması 1 kilometre çapında ve “metrede bir krater olacak.

Avrupa Uzay Ajansı’na ait uzay aracı, Hera adlı bir siteyle Didymos ve Dimorphos adlı asteroitlerde takip çalışmaları gerçekleştirecek.

.

Leave a Comment