NASA’da tarihi hazırlık! Çarpışma günü günü

NASA’nın Asteroid Yönlendirme Testi (DART), bir uzay aracının kinetik enerjisini asteroidlerin yörüngesini önden için kullanarak dünya’ya çarpmalarının önlenemeyeceğini gözlemlemek için tarihi bir ilk hayata yönelik.

Amerikan bilim insanlarının günlerinin sonunda DART projesinin pazartesi Dimorphos asteroidine çarpmaya hazırlandığını duyurdu. Basın Dünyası NASA Gezegen Savunma Departmanı Görevlisi Lindsey Johnson, “DART, bir asteroidin yörüngesini yaşamak için kinetik çarpmayı deneyecek” kullanımı.

160 metre çapındaki Dimorphos asteroidi Dünya’dan 6 milyon mil uzaklıkta bulunuyor ve herhangi bir risk oluşturmuyor. Ancak bilim dünyasındaki insan yapımı bir olası bir steroid uzay aracıyla ulaşılamayan bir yolculuk için kullanılmayacak şekilde kullanılacak Dimorphos’u yolundan saptırmayı denemeyi hedefliyor. Bunun için DART uzay aracı asteroide çarpacak ve Dimorphos’un mevcut yörüngesinin değişip değiştireceği test edilecek.

“HASSAS BİR ŞEKİLDE KİLİTLENECEĞİZ”

DART Görev Sistemleri Mühendisi Elena Adams, “Dimorphos’a hassas bir şekilde kilitleneceğiz. Kameraları doğrultup fotoğraflarını çekeceğiz. 100 bin kilometre hızla çarpacak.

Leave a Comment