Neden Eski Filmlerde İnsanlar Hızlı Hareket Ediyordu?

Televizyonlarda veya internet illa ki eski siyah kısa metraj film veya herhangi bir olay durumu, önceden alınmış videolara denk gelmişsinizdir. Erken dönem videolar ve filmlerde insanlar ve araçlarla hareket ederler.

İşte bu duruma açıklama getirmek için kendimize “Neden eski filmlerde insanlar insanlar hareket ediyor?” Sistemden başvuruk ve size en basit şekilde uygulanır.

Charlie Caplin, Buster Keaton gibi zamanının hızlı hareketinde sinema yıldızlarının filmlerinde neymiş öğrenelim bakalım.

Her Lumi Kardeşler’in “gösterge işaretçisi aygıtlarıyla 28 Aralık 1895 Paris’teere gösteri ile başladı.

“Bir Trenin La Ciotat Garına Gelişi” isimli ilk sinema gösterimi olarak tarihe geçen bu film 15 kare hızında içine, 55 saniyelik bir üretimdi. Salonda 33 kişi bu filmi canlandıracak olan neleri kapılmışlardı ki gerçekten tren düşünerek korku içinde izle bu gösteriyi.

Yukarıdaki örnekteki gibi bir sinemanın ilk senaryosu herhangi bir konusu yoktu. Kent merkezinden kesitler, insanlar vs. gibi kalabalığın içindeyken kısa sohbetinde videolar yapılıyordu.

Ee haliyle Lumiere Kardeşler’in başlattığı bu akımla yeni film üzerinden alınmaya başlayacak. Bu dönemde yapılan filmlerin hızı da farklı yapımcıların tarafından yapılması standartlaşmamıştı. Buna ek olarak film ruloları elle çevrildiği için yavaş ve hızlı döndürme gibi insandan zengin de filmlerin hızına etki ediyordu.

Teknik imkansızlıklar içinde gidişli seyreden film hızının standart bir sayıya sabitlenmesi de hedef alınabilirp elektrikli çeviricilerin ortaya çıkmasıyla düzene başlayacak.

Filmlerin canlandıram şey, FPS(FPS Per Second) yani “Saniye Başına Sayısı” kavramı.

araba kare kayıt kamera

Örneğin Lumiere Kardeşler’in filmi 15 FPS hızındaydı ve bu durum onu ​​15 kare göreceğimizi söyler. İlk teknolojiler kameralar 10 kare çekebiliyordu ve bu bakım eğitimiyle 18’e kadar çıktı ve standart hale geldi.

1920’li hazırlıklara kadar da istisnalar dışında bu devam etti. Bu döneme kadar filmler hep sessiz olarak çekilmekteydi ve 18 FPS standartı aşılmadı. Ek olarak 18 kare, izleyici için kullanımdan malzeme gibi bir kesimden gelmemesi için en az kare sayıdır.

Sesli film trendinin başlamasıyla bu durum durumda kalmak zorunda kalacaktı.

Çünkü iyi kalitede ve film ile iyi bir ses almak için 24 kareye ihtiyaç vardı. Neden 24 FPS derseniz; ilk 24 kare oynayan bir film taahhüdü gibi tıslanır. 24 FPS standartına geçildiğinde daha iyi hale getirilmiş ve net bir de sağlanmış oldu.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Eski filmlerde insanlar hızlı hareket mi ediyor?

Filmler çözünürlüğü 24 kare üzerinden çekilebilirken ortaya çıkan görüntü göz için incelikle bir hayattalık ve süreklilik sağlar. Saniyede 24 kareden daha hızlılarda göz, görüntü kayıtları hafiften hissetmeye başlar ve 18 FPS yukarıda da dediğimiz gibi sınırlardır.

Örnekle konusu; 16 FPS bir kaydımız standartı 24 FPS’de sıcacık bir tam bir saniyeyi alan 16 kare 0,67 saniyeye dönüştürülmektedir. Bu da yaklaşık olarak 1 tercih 1,5 saniyelik kendi kendine neden olur. Yani düşük FPS ile resim görüntüsü 24 FPS’de küçük bir filmdeki bize göre hızlı hareket tısyatı yapıyor vermesine neden olur.

Düşük FPS konusunda yakın bir örnek yazmamızı sonlandıralım.

Üçte biri Mad Max: Öfke Yolu filmin tanıtımı sezen olarak 24 FPS altına alındı. Videonun 2. dakikalarından sonrayken bu farkı daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Yönetmen George Miller’ın bu yöntemi kullanma yöntemi ise izleyen kişi baş Max kadar telaşlı hissettirmek istemesiydi.

Kaynak: inploid, Nasıl Yahu, FilmMhakika

İLGİLİ HABER

Yüksek Hızlara Ulaşan Tekerlekler Neden Geri Dönüyor Gibi Görünür?

İLGİLİ HABER

Bir Ekranın Fotoğrafını Çektiğimizde Neden Bu Tuhaf Şekiller Belirir?

Leave a Comment