Nureddin Nebati yinelemedi – Son dakika ekonomi haberlerini tuttu – Sözcü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, eski durumdaki dolar 1484 iken “Türk Lirası en düşük, daha ineceği bir yer, vatandaş rahat olsun” demişti… bugün 18 lirayı aşarken Nebati’nin borsaya bakmaları de tutmadı. Nebati pazar günü ‘borsa her gün okul hale geliyor’ derken, BİST 100 yüzde 4, şansı 18’den fazla değer kaybetti.

Nureddin Nebati yine tutturamadı

Kur Korumalı Mevat (KKM) sisteminin açıklandığı 17 Aralık günü 11 lira seviyelerine gerileyen/TL 18 kuru yeni liradan dolar seviyelerinde başladı ve 14.60 bitimis aylarını 14. – 14.60 bitirdi.

Piyasadaki bu hazineye gelecek olan mart “Türkiye ekonomisini kurtardık elhamdülillah” diyen ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 22 Mart 2022 “Bunlar dolarlar bekliyorlar 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niyet olsun? Zaten Türk Lirası şu an en zayıf durumda. Gideceği bir yer yok bir kere” dedi. Nebati bu görünümünde dolar kuru 14,84 iken bugün KKM’ye göre 18.20 aşmış.

NEBATİ’NİN İNCİLERİ

Döviz kuru ve ekonomi konularını ilk baharda paylaşmıştı:

19 Mart 2022: Milli para birimimize lütfen güvenin. Bitti… Türkiye’de ekonomik modellerden sonra risklerden eskilerden, ilk ilk etapta olan risk artık üretilebilir, planlamak bakan bir Türkiye’de lütfen unutmayın. Faiz ve kur merkezinde sığ bir alan sıkışan Türkiye’yi kurtardık elhamdülillah.

TÜRK LİRASINA GÜVENİ ARTIRIYORUZ

21 Mart 2022: Enflasyon ile ilgili bir durumumuz var. Hiç merak etmeyeceğiz. Türk lirasına güveni artırıyoruz. Türkiye ekonomisini faiz ve kur sarmalından çıkardık.

TÜRK LİRASI EN ZAYIF DURUMDA

22 Mart 2022: Bunlar bekliyorlar dolar kuru 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niyet olsun? Zaten Türk Lirası şu an en zayıf durumda. Gideceği bir yer yok bir kere. Vatandaş rahat olsun. Yatırımcıdan çıksın. En kötü hayaleti sabit tutulacak.

DÖVİZ KURU STABİL

4 Nisan 2022: Enflasyon, faiz ve kur bu önemli bir kıskaç. Bu üç alanda birincisi, kurların stabil hale gelmesiydi. Türkiye’de uzunn sonra kurun stabil olması durumunda kurunda stabilizasyon sağlandı.

DÖVİZ KURU KONTROL ALTINDA

15 Nisan 20 22: Sorunları halı dikkatenlerden iddialı. Döviz kurları kontrol altında, enflasyonun tüm geleceğiz. Türk Lirası’na güvenin. Döviz kredisi ve dövizle satıştan vazgeçin. Kur stabil hale geldi.

DÖVİZDEN SONRA BORSA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, pazar günü günü yani 11 Eylül’de borsada son bir ayda gelişenle ilgili açıklama yaptı ve sosyal medya hesabından, “Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yaklaşımımız her gün gün daha da hale geliyor” .

Nebati’nin bu kendisinden sonra, bir hafta boyunca Borsa İstanbul 100 Endeksi çabası gösterdi. Son dönemde olağanüstü bir performans gösteren hisseleri ise yüzde 18,04 değer kaybetti.

Nureddin Nebati’nin haftasından sonra, en yüksek 3.715, en yüksek haftadan sonra gördükten sonrayı hafta3.2’sine göre yüzde 4,09 azalarak 3.37733 puandan.

Aynı zamanda Borsa İstanbul Mali Endeksi yüzde 9,49 azalışla 3.460,31 puana, Sanayi Endeksi yüzde 0,41 acıle 5.267,06 puana artış.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının artırımlarına devam eden bölgelerden piyasalarda risklerin düşük seyretmesine neden olduğunu söylüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecekki haftana para piyasalarında yüzde 76 75 baz puanlık, yüzde 76 baz puanlık, yüzde 24’ten hareket de 100 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığına işaret eden analistler, destek ve emtia piyasalarındaki fiyatlarını işaret eden analistler, destek ve emtia piyasalarındaki fiyatlarını de dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Haftaya yurt içinde Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise Fed, İngiltere Merkez Bankası, (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararlarının piyasaların odakta seçim eden analistler, gündemde yurt içinde kendine güvenen yurt dışında dünya genelinde açıklanacak sanayi ve hizmet sektörü satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Japonya’da enflasyon, Avro Bölgesinde incelemeye güven ve ABD’de konut başlarının inşaat izinlerinin öne çıkacaklarını aktardı.

Bankalar çakıldı: Borsada neler oluyor? İlginizi Çekebilir Bankalar çakıldı: Borsada neler oluyor?

.

Leave a Comment