Onurun yok, yüzün keçe olmuş senin

DUVAR – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında sunum yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi.

Ali Mahir Başarır, “Sayın Bakanın; dolandırıcılarla, görülen baronları ile herkesle resmi var. En son bal ve arı dolandırıcıları çıktı. Yanında da resmin var senin. Sen busun. Sen ahlakını yitirmişsin, onurunu yitirmişsin. Sen terbiyesiz bir adamsın. Sen bir bakana yakışır mı hareket ediyorsun?Senin yüzün keçeleşmiş.Anlatıyorum,yalan bunlarmı?

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe tekliflerine görüşmeler, TBMM Planı ve Bütçe Komisyonu’nda devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumunun ardından söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

İKİ GÜNDE YAPTIĞINIZ AÇIKLAMALAR ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR: “Benim de Sayın Bakan’a birkaç tane sorum var. Evet, güvenlikten bahsetti. Hepimizin bu memleketin misafirleri, hiçbir sahibinin tırnağına bile zarar vermemesini amaçlıyoruz ve en büyük dileğimizdir. Mersin’de, Taksim’de alçak bir saldırı oldu. Terörü bir kez daha lanetliyorum. Tüm terör örgütlerini, PKK başta olmak üzere; hepsini lanetliyorum. Tüm yurttaşlarımıza başsağlığı kutlu olsun.

Ama Sayın Bakan… Münbiç’ten geçiyorsun… Mersin’deki olayda iki tane terörist paramotora biniyor. Oradan Türkiye’ye giriyor. Hatay, Adana, Yumurtalık, Tarsus’a iniyor. Tarsus ile Mezitli arasında beş çevirme var. Bir şekilde Mersin Polisevi’ne geliyor. Ve hain bir saldırı gerçekleştiriyor. Bir polisimiz şehit oluyor. O dakikaları açıklamanızla iki gün arasında yaptığınız açıklamalar arasında dağlar kadar fark var. Bu ülkenizi açıklamalarınıza güvenmeyecekse ne güvenecek? Siz bu bölgedeki yerel Bakanınız.

ÖLDÜRÜLSE NE OLACAK?: Önce bir isim veriyorsunuz. Bir partiyi suçlamak için. O isme de lanet olsun. O isim çözüm sürecinde serbest kaldı. Daha sonra başka bir isim veriyorsunuz. Ey gazeteciler, insanlar; bir partiye, milletvekillerine saldırıyor. Orada bir saldırı olsa, suçsuz günahsız bir siyasetçi, ilçe başkanı öldürülse ne olacak? Sözlerinize dikkat edin, kesin bilgiyi verdikten sonra açıklama yapmalısınız.

SOSYAL MEDYADA SİZİNLE RESMİ VAR: Taksim. Kim bu kadın? Bu ülkeye geliyor, bu ülkede çalışıyor, burada kalıyor. Bunu azaltıyor, şirket kuruyor, araba kiralama şirketi kuruyor. Elini kolunu sallayarak, bombayı bırakıyor. Eve gidiyor. Ve altı vatandaşlarımız bize emanet. Ve güvenlikten geçiyorsunuz.

Ülkenin haline bakın… Bir Afgan, kaçak geliyor. Beş tane Afgan’ı öldürüyor. Kaçak bir geri şekilde ortaya çıkıyor. Ve güvenlikten geçiyorsunuz. Afgan mafyası… Almanya sınır dışı ediyor. Uyuşturucu baronu. Tesadüfen öğreniyorum. Nasıl öğreniyorum. Sosyal ilişkilerle resmi var. Sınır dışı çalışıyor, bunu açıkladıktan sonra. Sırp mafyası, İtalyan bulduğu mafyası Türkiye’de çıkıyor. Yine bir Sırp mafyası çatışmada yaşar. Ve nereden geliyor bu adamlar, bunu söylemek hakkımız bizim.

ALGI YAPIYORSUNUZ: Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğinden yararlanıyoruz. Sınırımız ne hale geldi. Kim bu kadın? Türkiye’ye geliyor. Tekstil fabrikasında iş buluyor. Yazışmaları sosyal amaçlı… Suçsuz yere, insanlara algı yapılıyor. Ben Şırnak’ta ilçe başkanınızı yürütüyorum demiyorum. Ama lütfen. Şu muhalefetteki partilerden çok sayıda ilçe başkanının telefon kaydı ile alınması olsa… Sayın Bakan, balyozlarla panzerlerle vardınız ey adam…

E-devletteki mobil hat sorgulama… Bir tuşla herkes sorgulayabiliyor. Ben başka bir şey yapabildim. Bu iddialar, başka bir muhalefet partisi… Linç edilmişti. tutmuştu. Bu algıyı alırsınız, aldığınız siz bu algıyı.

SEN UTANMA DUYGUNU YİTİRMİŞSİN: Sayın Bakanın; dolandırıcılarla, görülen baronları ile herkesle resmi var. En son bal ve arı dolandırıcıları çıktı. yanında da resmin var senin. Sen busun. Sen ahlakını yitirmişsin, onurunu yitirmişsin. Sen terbiyesiz bir adamsın. Sen bir bakana yakışır mı hareket ediyorsun? Senin yüzün keçe olmuş. Anlatıyorum, bunlar yalan mı? Sen utanma duygusunu yitirmişsin. Yazılar olsun.”

Bakan Soylu ise Başarır’a, “Sen mahkeme basan eşkıyasın” dedi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment