Orban’ın atkısı komşuları gerdi – Dünyadan Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

Geçen pazar günü Budapeşte’de Macaristan ve Yunanistan milli takımları arasında oynanan futbol karşılaşmasını yerinde izleyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın atkısı koridoru kriz çıkardı. Orban’ın atkısında “Büyük Macaristan” haritasının yer aldığı detayların farklılaşmasının ardından başta Ukrayna olmak üzere komşu yerlilerden tepki geldi.

Orban'ın atkısı komşuları gerdi

Viktor Orban’ın ‘Büyük Macaristan’ haritasının yer aldığı evdeki komşu ülkelerin tepkisini çekti.

‘ÖZÜR BEKLİYORUZ’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Facebook hesabından yapacağı, “Macaristan’da muhafazaist tutulman yüceltilmesi Ukrayna-Macaristan ilişkilerinin yükünü almıyor ve Avrupa siyasetinin boyutlarıyla de örtüşmüyor” kullanıyor. Macar Büyükelçisini görevlendirmekle ilgili bakanlığa çağıracaklarını bekleyen Nikolenko, Kiev’in Budapeşte’den “toprak görüntüsünün ayrıntıları” “resmi bir hücre” gizlediğini ifade etti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin açıklamaları Mihail Podolyak da Twitter hesabından yüklediği tepki mesajında, “Kanlı savaşlar aynı senaryoyla başlıyor: Küçük liderler büyük krallığın hayalini kurar. 21’inci yüzyıldaki tarihi travmaları parazitleştirerek siyasi çıkar elde etmek isteyen herkes uluslararası güvenliğe rakip oluşturuyor. Tarihten öğrenilmemiş dersler tekerrür eder” ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘BÜYÜK MACARİSTAN’ HARİTASI

Romanya, Avusturya, Slovakya ve Hırvatistan yetkililerinden de Orban’a tepki mesajı geldi. Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın yayımlamayı sürdürmesi, “Revizyoncu içerikteki her türlü gösterge, şekli ne olursa olsun kabul edilemez ve Romanya ile Macaristan tarafından yapılan ortak vaatlere ve güncel gerçekliğe aykırıdır” kullanılmıştır. “Büyük Macaristan” olarak Ölümler ve Macaristan’daki radikal sağcı eylemlerde görülen harita, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1919’da imzalanan Trianon anlaşması ile Macaristan’ın kaybettikleri toprakları simgeliyor. Haritadaki mevcut Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya ve Ukrayna’nın büyük kısımlarını Macaristan’a bağlı olarak gösteriyor.

.

Leave a Comment