Oto galericiler “6 ay ve 6 bin kilometre” şartına bakın nasıl kapsam dışı bırakılmış

15 Eylül nesnesi 2. el otomobil eşyasında 6 bin kilometreyi içeren emanet eşyası girdi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, ticari faaliyetlerle ilgili araç ve taşıtlarının satın alınması, ilk tescil grubundan 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olmasıyla olacaktır.

Bu şart sağlanmadan veya satış olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak. Bu nedenle, ikinci el araçlar için yapılan 6+6 yönetmeliği uygulamasıyla birlikte galericiler de davranarak ilanları yeni yönetmeye yönelik.

Buna göre galericilerin, yönetmeliğin sınırlarındakilerle birlikte ilandaki araçlarda, kilometre bilgisini yayınlayarakda planlanmış şekilde. İlanlarındaki site ‘sıfır’1 kilometre bilgisi “600”e yapılmaya başlandı. Ayrıca yayına konulan yeni ilanlarda, adının değiştirildiği de görüldü.

İşte o ilanlardan bazıları;

Oto galericiler '6 ay ve 6 bin kilometre' şartını bakın nasıl kapsam dışı bırakılmış

Kamuoyunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve saklama kısıtlaması olarak “düzenleme Bakanlığı denetimler, Ticaretnca 3 farklı kanal üzerinden gerçekleştirilecek. Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm insanlıkla birlikte Ticaret Bakanlığına kayıtlı tutulacak olan ikinci el motorlu kara taşıtı kaydı. 6 ay ve 6 bin kilometrenin altında seyirler günlük ekranları aracılığıyla takip ve kontrol edilecek. Yetki belgesiyle ikinci motorlu kara taşıtı araçla iştigal edenlerin pazarlama ve satış kısıtlamaları dahilindeki bir satışına uygun para cezası uygulanacaktır. Ticari faaliyette (bir takvim yılında 3’ten fazla olan) yetki belgesi olmadan doğrudan veya vekaleten araç ve araç taşıtı satışı gerçekleştirilecek veya yapılacak 6 ay ve 6 bin kilometrenin reklamları olacak ve söz konusu iddialara yönelik bilgi talep edilecek.

Bu değerlendirme için başvuruda bulunulacak olan kişilerden alınan bilgiler hakkında bilgi verilecek. Bu kişi hakkında yetki belgesi bulunmaksızın ikinci el taşıtı taşıtı belgesinin içinde bulunduğundan da para cezası verilecek. Satış kayıtları yapılan denetimlerde ekspertiz raporu alma ve bu rapor notu ibraz gelecekte oluşturulacak de kontrol edilecek. Yetki belgesi olsun ya da olmayacak ticari faaliyette otomobil ve taşıtı satışı yapan herkes, onun bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışından noter ibraz etme bulunabilecek. Satış kayıtları üzerinden Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak denetimler kapsamındaki satın alma işlemlerini onlar hakkında da para cezaları uygulanmaz.

Haberler.com – Ekonomi

Ekonomi Güncel Haberler

Leave a Comment