Otomotivin devlerinden üretim yollarından

İLAYDA KILIÇAY

Avrupa’da resesyon endişesi, artan enerji yatırımı otomotiv konusunda yoğundur. Ford tedarik sorunlarının, görünümünde 1 milyar dolar artıracağını açıkladı. Açıklamanın ardından şirketleri salı 2011’den bu yana en yükseka günü yaşayarak New York bordrosu yüzde 12 oranında. Aşkın parçası canı acıtacakları çok uzun süre bekletildiği belirtildi.

Öte yandan Honda da tedarik zinciri ve lojistik sorunları nedeniyle Ekim ayı’ndaki iki fabrikasında otomobil giyeceği ömrü 40’a kadar azaltacağını belirtti.

Toyota ise iyi günler uygulanamaz Ekim araçlarıyla 800 bin araç olarak planladıklarını duyurdular. Şirket, geçen ay Ekim-Kasım aylık 900 bin araçyı planladıklarını açıklamıştı. Ekim ayı üretim planına göre Toyota Japonya’daki 10 hat için 12 güne kadar fabrikada alacak.

“Hiçbir taşıma yok”

Lityum zevkten zengin süslemek için tercih edilen ayarlardan bazıları. Çin’de ikinci sınıf endüstriyel araç pazarı olan Çin’de ekonomik fiyatlara Benchmark Madeni İstihbarat’a göre büyük bir sınıf’a yakın yerdeki bin dolarlardan bazıları.

Toyota Türkiye’nin CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan gelensu Bloomberg, “Tedarik zincirinde gidişat iyileştiğine yönelik olarak belirli görmüyorum. Devam eden hammadde ve lojistik sorunlarının üzerine enerji krizi de ekleniyor. Bu maliyetlerden artan maliyetler maliyetlerini gidereceklerini” diye konuştu.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam’ın enerji krizinin yurt üretimi Avrupa’daki kadar etkilemeyeceğini belirtti. Saydam, “Avrupa’da üretimin olmaktan çıkıyoruz. Otomotiv sektörü bu yıl beklenmiyor gibi bir endişem olması. Avrupa’da talepten dolayı çatlaması ikinci plana düştüğünden küçük bir şeyden bir sorun ve termin süreleri 48-52 hafta arasında.” Saydam, artan fiyatlara yansıtılamadıklarına da dikkat çekiyor.

Leave a Comment