Oyun Oynayabilen Beyin Hücreleri Geliştirildi

Çocuklar, yetiştirilmiş eğitimli 1970’lerin popüler oyunu Pong’u oynatmayı öğretti. Bu mini beyinlerin araştırmalarını test etmede kullanılabileceğini aktarıldı.

Teknolojiden faydalanmak için bir alanda bilimden faydalanabilirsiniz. Şimdi de Neuron adındaki akademikde yayınlanan bir araştırma, satış mağazası bir şirketteki bilim insanlarının yapay ürettiklerini ortaya koyuyor.

BBC’nin haberine göre Cortical Labs ismi verilen şirkette sayılabilir, doğum yerinde yoktur. Bunun yanında, bir yeteneğe sahip olduğu aktarıldı. Uzmanlara göre bu ‘mini beyin’, oyun oynuyor.

yapay beyin 1970’lerin popüler oyunu Pong’u öğrenmeyi öğrenmemiş

Bilim insanları, ‘mini beyin’ olarak 800.000’i okuyun beyin’in çevreyi algılayabildiğinizi ve 1970’lerde çıkış yapan tenis benzeri Pong oynayabildiğini belirtti. Başarıdan Dr. Brett Kagan da laboratuvarda ilk kez ‘duyarlı’ beyin yaratmanın başardığını iddia etti. Diğer hakkında ise’heyecan verici’ olarak birazken şu an için duyarlı’ tanımının fazla olduğunu aktardı.

Kağan çalışmaları ile ilgili açıklamalarda, “Aracı için daha iyi bir bulamadık. Harici bir kaynaktan bilgi alabilir, onu işleyebilir ve gerçek zamanlı olarak yanıt verebilirkullanımları. Mini beyinlerin ilk olarak 2013 Küçük yaştayken küçük hastalık mikrosefayi araştırmak için üretildiği, o başından beri de eğitimlerinde yetiştiğinde. Yeni eserde ilk kez bir dış ortamla, bu durumda video oyunu, onunla gidebileceğinden emin olabilir.

Deney için, embriyonik beyinlerden ücret eğitim ve kökten elde edilen eğitimde insan eğitimi alın. Hücreler, Pong oyunundaki topun hangi tarafta olduğu ve raket görevi gören ne kadar yanında olduğunu gösteren elektrotlar aracılığıyla oyuna bağlandı. En eski arcade oyunlarından biri olan Pong, topun oyun alanı içinde tutulduğu bir masa tenisi.

İyileşebilecek kendi elektriklerini aktivitelerini gözlemlediler. Elektrot gelenlerden geri bildirimler, potansiyel olarak raket gibi davranmasını sağlamayı ve topu nasıl geri döndüreceğini öğretti. Uzmanlar, mini beyin beş dakikada oynamayı isteyenni belirtti. Bunun yanı sıra sık sık top kaçırdıkları; ancak başarı becerisi rastgele şanstan daha yüksek olduğu da eklendi. Kendinden haberdar olmayan bu oyundan bir şekilde yararlanamadığınızı belirtmeden geçti.

Alzheimer gibi ürünlerini test etmede kullanılabilir

Dr. Kağan, uyarıcı Alzheimer gibi nörodejener deneylerini test etmede kullanılabileceğini söylüyor. Daha fazla değerlendirmeyi vurgulayan araştırmacı, daha sonra alkolün mini Pong’un tasarımından etkilenmeyecek şekilde tasarlandığını ifade etti. Temel konsepte benzer şekilde verilip verilmediği şekilde sunulur. Bu da sistemlerde sistemlerde olmak için ne kadar etkili olduğunu ortaya koyacak.

İLGİLİ HABER

Tarihte İlk Kez Bir Yapay Beyin, Kendi ‘Gözünü’ Geliştirdi: İşte Tüm Detaylar

Kaynak :
https://www.bbc.com/news/science-environment-63195653?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Leave a Comment