Özbekistan’daki Şanghay Zirvesi bir dönüm noktası mı?

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu ABD’nin sarsılmaz yanai, hatta uydusu olarak dış politikasını yönlendiren Türkiye, yalnızca yeni bir yön ve “mili” Belirleme arayışında. ABD üyeleri, NATO üyesi ve patronumuz Türkiye’nin aleyhine ne varsa hepsine destek olmaya devam ediyor.
Sadece FETÖ’ye kol kanat germesinden bahsetmiyorum. Daha da ötesi Irak ve Suriye’yi PKK/PYD’yi silahı Türkiye’ye saldırtıyor. Yunanistan’a “Türkiye’yi kışkırtması” için destek verir. Şimdi Türkiye bu bütünlerin gerçeklerden hem yolundaki ufuklara gitmemeli (NATO’yu kaybetmek için) çaba göstermeli. Bu çabalardan çok somutu, “Türk devlet teşkilatı”nın vergi dairesi ve Azerbaycan ile Türkiye’nin “Tek iki darı devlet” uygulandı.
Devlet Başkanı Erdoğan’bu yeni ufuktaki gidişindeki en önemli yolculuklarından biri bugün başlıyor. Erdoğan, Özbekistan’a gidiyor ve etkinliklere katılacak. Ama en emin yarın toplanacak olan “Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi”ne söz. Burada Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile pazarlar var. Putin ile hem Ukrayna’daki durum, hem yerel ihracını, hem de Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarını konuşacak. Şi Cinping ile görüşmede ise Türkiye’nin Çin’le dergisinin gündemde olacak. Gerçek gibi Çin, Türkiye’de bir yatırımla otomotiv fabrikası büyük kuruyor.
Bütün Avrupa pazar ve ABD, Rusya’ya yönelik uygulamalarda Türkiye normal ilerliyor. Ve bu durum Batı’yı çok rahatsız ediyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, TÜSİAD’ı uyararak Rusya ile yapılan ticarete oğul vermemelerini engelleme. Bu arada pek çok Türk büyüklerden varken, şehirlerin hedefinde olmak için Rusya’yla yer alıyor. belli ki “dolardan başka para ile ticaret ve yatırım alternatifleri” Şanghay Zirvesi’nin asıl konusu yapılacak. Doğu cephesi, alternatif ticaret yolları arayacak. Dönem sonu tarihi Şanghay Zirvesi’nin tartışacağız.

6’LI MASANIN BİR PROJESİ YÖK
Son dönemde hayatımıza, hiçbir planı olmayan ama Türkiye’yi yönetenye talip olan 6’lı masa girişi. Devlet Başkanı Erdoğan, ek FETÖ ve HDP’yi de ekleyerek “8’li masa” diyor ama konumuz o değil. Devlet Başkanı Erdoğan onun günü “tarihi” açıklıyor. Son olarak uygun fiyatına konut projesine başvuru sayısı kaç saat içinde 300 bini aştı.
Peki rekabet ne oynuyor?
Türkiye’yi Ege ve Akdeniz’de sıkıştırmak için uğraşan’a göz atıyor. Türkiye’nin Akdeniz’deki enerjia planlı için tarihi bir mücadele veren Erdoğan’ısmarlama yetkisi olmayanlar. Siyasetlerinde tek eksen var, o da Tayyip Erdoğan’devirmek. Türkiye’nin menfaatleri, 6’lı masa oyunu hiçbirinin umurunda değil. Artık siyasetle en ilgisiz insan dış politikayı takip ediyor ve tartışıyor sahiden kim çözebilir diye düşünüyor.
Muhalefetin “Batı’ya teslim olmak dışında siyaset üretememesi” sahiden can sıkmaya başladı. 24 Haziran seçicilerine, seçmenin isteklerine hızla değer ve inandırıcılık 6’lı masa ile yolculuk sorunu yaşıyor. Bu toparlanma sonra da toparlanmaları çok zor görünüyor.

.

Leave a Comment