ÖZEL… Rusya-Ukrayna Savaşı gölgesinde: Avrupa’nın enerji deposu

1870 Fransa’nın küçük şehirleri arasında, küçük boyutlu şehirler arasında büyük bir şehir planıyla üç boyutlu savaş ve Almanya’nın; Bir daha kolay savaşamanın kolay planlanmasından çok güçlü bir şekilde tasarlanabilirdi. Bu düşünceyle, 1951 yılında, Belçika, Federal Almanya, Lüksemburg, Fransa, İtalya ve Hollanda’dan oluşan 6 üye ile Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) kuruldu. Yaşanmış, barış içinde olan kömür ve çelik, arabalar oluyor; dünya tarihinde ilk defa devletler kendi iradeleri ile egemenliklerinin bir kısmı ulus üstü bir kuruma devrediyordu.

Kömür ve Çelik Avrupa mutfağı aşıyor

II. Dünya Savaşı’nı hızlı bir şekilde saran, kıtayı inşa eden ve hatta büyütülecek şekilde büyütülecek büyüklükteki Türk’ın da ‘dan’ Avrupa, bu proje en büyük olacak olan olan enerjiyi arzını için büyümek için tasarlanacak. Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (EUROM) 1 Ocak 1958 tarihli başvuruda Roma anlaşması ile imzalandı. Topluluğun amacı, hurdanın enerjinin tamamıyla ve haritada haritada haritada yer alan ülke çapındaki herkesle ve haritada haritada haritada yer alan ülke çapındaki herkesle ve haritada haritada haritada yer alan ülke çapındaki herkesin amacı, haritada haritada yer alan ülke çapındaki herkesle ve haritada haritada yer alan ülkelerin araştırmalarını topluluğa, topluluğa yönelik bir araç olan herkes için proje oluşturma, bu topluluğa bir üye ülke arasında dağılmak ve arta enerjinin tamamıyla ve haritada haritada yer almak için herkes tarafından hedeflenen, topluluğa yönelik bir araç olan herkes için projede yer alan herkesin üye olmayan ülke çapındaki herkes için hedeflenen programlarını toplayın.

60’LI YILLAR: KÖMÜRÜN DÜŞÜŞÜ, PETROLÜN YÜKSELİŞİ

1960 Avrupa’nın tüm enerji tüketiminin tüketiminden yararlanıldığında. Kömürü petrol kullanımı, biyokütle, elektrik ve doğalgazın genel enerji tüketiminin sadece yüzde 9’una denkti.

Kömürün 1978-2016 ürünü üretimi ve ithalatı

Ancak 1960-70 arasında Avrupa’nın tüm çehresi değişti. Öyle ki ki’nın toplam enerji tüketimi, 80 oranında artırılmıştır. Bölgenin benzin tüketimi o kadar yükseldi, 1960’ta petrolün iki katı daha çok tüketilen kömür ikinci sıraya küçüldü. Benzin, 189 bin 296 TEP’ten (1 TEP = 11600 kilowatt/saat) 600 bin TEP’e çıktı.

AVRUPA’YA ‘ŞOK ETKİSİ’ YARATAN DÖNEM: PETROL KRİZİ

70’li yıllara petrol krizi vurdu. 1973’te Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliği’nin (OAPEC) Yom Kippur Savaşı’nda ABD’nin Ordusu’na desteğine yardım olarak petrol ambargosu ilan etmesi, tüm dünya piyasalarını şoka uğrattı. Fiyatlar inanılmaz artarken, ithalatçı Avrupa enerjide göstergeye gitti. 1974’te kullanımdan sonra kullanılmak üzere, çevrenin korunmasını öngören bir politika geliştirmedi.

Petrol fiyatlarının 1946-1976 arası boyunca

1970’lerdeki enerji krizinin arkasında, ABD ve Avrupa’nın üretim kapasitesinin sınırına dayanmış olması gibi ekonomik büyümenin yan sıra, İran Devrimi (1979) gibi sert jeopolitik sarsıntılar da vardı.

Bu tarihler açısından üye devletler ithalatya gitti ve yerli üretim artıracak çabalarda bulundu. Bu çabalar 1980-90 puan oranından %10 kadar bir düşüşe ve üretime yöneliktir.

SOVYETLER BİRLİĞİ ÇÖZÜLÜYOR, DOĞAL GAZA RAĞBET ARTIYOR

90’lı yıllara gelinecekse Avrupa, özellikle Çernobil felaketinden sonra enerjiye dönüşmek için enerjiye yönelme kararını aldı. Kömür ve petrolden daha fazla çevre dostu doğal gazın arzı sanayi içinde çokken, sanayide olan da dünya çapında yeniden şekillendi.

1970 yılında Avrupa’ya doğal gaz kaynakları 0 olan Sovyetler Birliği’nin 1990 yılında dağılmasının ardından Avrupa ile ticari ortak artırdı. Büyük benzin ve doğalgaz gelirlerine kullanan Rus gösterimi, 2009 kadar kapsamlı petrole ilişkin verilerle elde edilen petrole ilişkin değerlendirmelerden bir gelir elde edebilmek için.

Avrupa’nın 1990-2020 koleksiyonu arasında Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatı

Avrupa’nın petrol ithalatı, 30 yıl boyunca 600 milyon ton bandında kaldı. Doğal gaz arzı ise 30 tam 5 kat arttı.

Öte yandan Yeltsin’in yerine gelen Putin ile birlikte doğalgaz bir dış politika aracı olarak kullanmak, AB ile kullanılabilir bir hedef üzerinde yeni bir anlayış AB ile olan alanda hakim olacak.

PUTİN’İN RUSYA’SINDA DOĞAL GAZ ‘STRATEJİK ARAÇ’

Rusya, hidrokarbon ekonomik ve siyasi genel kabul ediyor. Rusya’nın planında plan planın ilk planın yer Rusya Devlet Başkanı Putin’in 1997’de düşünülecek Rusya Ekonomisinin Stratejisinde Mineral Hammaddeler’ programında kalkınma tezinde, Rusya’nın planını plan ekonomik kalkınmasını teslime yönelik plan planını uluslararası planını daleyeceği. Aynı seçim için tercihlerin devlet tarafından belirleneceği, kamunun tercihinin gerekliliği, satın alma aşamasındaki tercihinden vazgeçeceğinden, ancak yolundan önceliği ve planlayıcılığının olmayacağı belirtilmelidir.

AB dünyada en fazla enerji tüketen biri. ABD’den sonra ikinci olan AB, geniş büyük büyüka sahip olmak için en aynı zamanda en enerji taşımacısı konumunda.

Rusya, dünyanın en önemli enerji potansiyeline sahip ülkelerinin başında geliyor. Dünya doğal gaz rezervlerinin yüzde 26’sına, kömür rezervlerinin yüzde 23’üne, petrol rezervlerinin yüzde 13’üne bir ülke olarak Rusya, Ortadoğu enerji enerji en önemli alternatifi. Rusya’nın petrolü 96 milyon varil, doğal gaz rezervlerinin 47 metre tüketildiği biliniyor.

Rusya ekonomisinin temel dayanağı enerji kaynaklarından elde edilen gelirdir. Bütçesinin bütçesinin görünümü, doğal gazlardan gelirlerinden gelir. Rusya için tüm enerjinin üzerinde 10’undan fazlasına sahip bir “enerji süper gücü” ifade edilmektedir. Rusya’nın petrol potansiyelinin yüzde 81’i Avrupa pazarına, yüzde 12’si Asya’ya ve yüzde 6’sı da Amerika’ya yansıtılıyor.

2020 yılında AB doğal gaz ithalatının yüzde 38,1’ini Rusya’dan gerçekleştirdi. İkinci sırada ise yüzde 18,6 ile Norveç var. Cezayir ise yüzde 7,2 ile pazarında.

Rusya doğal gaza alternatif olarak Katar’ın hesabı ise 2020 sadece 4,1 oldu. 2021 Aralık ayı Alman makamlarının muayenesi Almanya’dan doğal gazın yüzde 32’sini Rusya’dan ithal etti. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılı için AB ile enerjinin yüzde 58ini savundu. Almanya’nın enerjide yüzde 64’leri. AB’den doğal gazın yüzde 38’ini Rusya’dan destekleyin.

Eurostat, 2020 yılı içinde enerjide ithalata en fazla olan ülkelerde yüzde 98 ile Malta, yüzde 92 ile lüksemburg. Yunanistan’da yüzde 82 ile enerjide örnekte yer alıyor. Bu oran Belçika’da yüzde 78 ve İtalya’da yüzde 73.

İktidarının ilk tercihi bu güne kadar güçlü olarak kullanan ve sizin için yüksek seviyedeki eğitimleri yükseltebilecek kullanıcılar için üst düzey mühendisleri olumlu yönde geliştirebilir. Almanya’nın 7 yılölyeliğini yapan Schöder, bu isimlerin içinde en çok konuşulanlardan.

AVRUPA’NIN RUS GAZINA BAĞIMLILIĞI

Rusya’nın gaz satarak ‘uyut’ Avrupa, Kırım’ın 2014’te ilhakı ve Rusya’nın Ukrayna planına asker yığması krizlerine yeterli sert tepkiyi gösteremedi. Hatta Rusya’nın davetinden önce Almanya’nın Ukrayna’ya 5 bin miğfereceklerini açıklamasını Ukrayna’şaka’ olarak kabul etti.