Palamut balığının canı – Palamut nasıl pişer?

Serpil Dokurel / Posta.com.tr | Sağlıklı beslenmenin bütçesine uygun fiyatlara bir yere sahip. Özellikle de balık yemeklerinde mevsimini sonyarak, beslenmek gerekiyor. Posta.com.tr okurları için, palamut balığının nasıl pişirilmesini ve faydalarını sordu.

PALAMUT MEVSİMİNE MERHABA!

Balıkların güzel açıldığı bu mevsimin en iyi biri de palamut. Besin kullanımda olan balıklara çok yüksek olan palamudu ile pişirmek için bitmek üzere olacak. Halk arasında palamudun çıtırına ‘çıngene palamudu’ deniyor. 1 küçük olan çingene palamut ağustos sonlarına doğru görülmektedir. Sonra ‘palamut’ daha sonra da iri haliyle ‘torik’ şekli alıyor.

Palamutun dışında kestane palamudu, vonoz, zindandelen, sivri, altıparmak, piçuta gibi çeşitler de var.Tava, ızgara veya fırın şeklinde pişirilen palamut aynı balık köftelerinde, balık çorbalarında da kullanılabiliyor. Yahni şekilde yapılabilen, lakerda olarak tüketilebilir palamut, torik zamandan önce füme şeklinde hazırlandığında da çok kişlikleşiyor. çeşidi bol olduğu gibi Palamut balığının sağlığımız için de pek çok şey var. Biz sizin için Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülçin Işık ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Bilge Tanyel ile palamutunlara değindik.

Leave a Comment