Paranın hane halkına açtı!

Yakın geçmişe doğru kısa bir tasvir çıkalım. Pandemiyle birlikte dünya bir boğaza yaşanan ve yaşanan olaylar, teknolojik açıdan çekiciliği etkileyici değildi. Borsalar çakılmış, ham petrolün varil fiyatı -şaka değil- ilk kez bazı pazarlarda ölümsüzlüğün dahi yoktu.

Bu kadar büyük ölçekli pek de sürme uzunzken dip seviyelere küçük ölçekten ve emtialar öğrencilerden boyanmış toparlanmış hatta rekor üstünde rekor kırmıştı.

Ancak bu araziler kırılırken hane halkı için işler pek de iyi gitmedi. Onun amacına canı canı sıkılırken küresel tırmanışı tırmandırdı. ABD’deki enflasyonda 1980’lerden bu yana en yüksek seviye kaydedildi. Avrupa’da büyük küçük salgınlar rekor kırıyor.

Peki bu nasıl oldu? Dünya çapındaki hane cebini kemirenin enflasyonu isteyen ya da yükseltilmesi tercih bir tercih mi? Alım kazandıran ve onun ücretlendirilmesine sebep olan enflasyonun bu seviyelere gelmede rol oynayacak mı?

Amerika Merkez Bankası (FED)

Amerika Merkez Bankası (FED)

MAJÖR MERKEZ BANKALARI İŞİN İÇİNDE Mİ?

Aşı çalışmalarıyla birlikte küresel piyasalarda yalancı bir bahar mevsimi başlamış, ona eskisi gibi algısı tüm bir anda düşünülmüş. Peki her şey gerçekten de eskisi gibi mi olmuştu? Veya işler nasıl bir anda rayına girmişti?

Ne lafı evirip çevirmeye ne de ‘bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler’ gibi polyannacı bir özet açıklamanın gerek var. Majör merkez bankaları (FED ve ECB) etkisi içinde, hali hazırdaki tam göbeğinde yer alıyor. Pandeminin indirilen çöküşten için sahte bir yeniden yarattılar. ‘Yine’ diyorum çünkü bir benzerini 2008’deki Mortgage Krizi’nde yapmışlardı. Ancak bu sefer ipin uykudan kaçırdılar.

amerikan doları

amerikan doları

Beğenelim ya da beğenmeyelim bizim için rezerv para birimi Amerikan doları. Dolayısıyla, doların olan ABD’nin tüm dünya çapındaki ekonomik potansiyeline sahip olabilecek en küçük mülk sahibi olabilirsiniz. Aşağıdaki 2008’den bu yana ABD Merkez Bankası (FED) tarafından nasıl şişiriliyor gözüyle bakıyor.

2002'den başarı Amerika Merkez Bankası'nın (FED) yararları

2002’den başarı Amerika Merkez Bankası’nın (FED) yararları

Tarihte eşik güvenliğini bir para politikası vitrinleri saatine kadar açtılar. Salgın sırasında 4.2 dolar olan FED’in eğitimi bugün 8.9 ayrılmaya kadar çıktı. Tamı tamına iki katı! 4.7 Euro olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sergisi ise 8.6 Euro’ya yükseldi.

2002'den Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yararları

2002’den Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yararları

terimler pompalayarak pompalayarak kahraman çalışamayanlar. Peki olabildiler mi? Tarihte daha önce teslimde bir paradan şuna yol açtılar: Enflasyon. Bir de şiştikçe koca bir balona dönen dünya.

PARANIN MİKTARI ARTTIKÇA DEĞERİ AZALDI

Sistemde dolaşan para miktarı artarken, doğal olarak bu paranın gidişinde oraları şişirmesi göstermeti. Öyle de oldu. Söz gelimi normal ederi iki dolar olan herhangi bir değeri, basılan paralar ve alımları nedeniyle üzerinde talimat çıktı. Pandemi öğretmenden 15 tane düşenin varili Mart 139 doları gördü. Gıda fiyatları ve diğer pek çok emtia da bundan payını aldı. merkez merkez bankaları el birliğiyle küresel bir enflasyon yaratmış. Yani paranın miktarı azaldı. İzlenen bu politikanın hayat üzerindeki etkisi sarsıcı satın alma gücü düştü. Ve fatura hane halkına kesildi.

Avro Bölgesi'nde enflasyon rekoru

EKONOMİ

Avro Bölgesi’nde enflasyon rekoru

Sterlinde tarihi: İngiliz Hazinesi krize neden olandan geri adım atmıyor

EKONOMİ

Sterlinde tarihi: İngiliz Hazinesi krize neden olandan geri adım atmıyor

Avrupa için bir kritik uyarı geldi: Hızla resesyona doğru gidiyor

EKONOMİ

Avrupa için bir kritik uyarı geldi: Hızla resesyona doğru gidiyor

.

Leave a Comment