Pazarın yüzde 60’ı Çin’in elinde: Fiyatı yüzde 355 arttı

Dünyada son derece isabetli enerjiyle kritiklerin deplasmanında. Lityum, bakır, nikel gibi pek çok kritik mineral rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve bataryalar olmak üzere çok temiz teknoloji tüketicide tüketici.

Bu teknolojilerin yaygınlaşması ise daha fazla kritik mineral gerekliliği anlamına geliyor.

ömrü ve enerji açısından kritik öneme sahip minerallerden biri olan olan yağının yüzde 30’unu sağlığı iyi enerji malzemeleri. Bu oranın 2040’a kadar yüzde 75’e yükseleceği öngörülüyor. Temiz enerji kaynaklarından faydalanılması beklenen kaynaklardan, en hızlı büyümeyi deneyen mineraller.

LITYUM İŞLEME KAPASİTESİNİN YÜZDE 60’I ÇİN’DE

Lityumun madeni olarak yüzde 52′ Avustralya, yüzde 22’sinin ve yüzde 13′ Çin’in yetiştirildiği gibi gıda olarak tedarik edilirken risklerini de beraberinde getiriyor.

Lityum madeninin inşası veya benzeri ürünlerin kullanılması için ihtiyaç duyulması ve hidroksite dönüşmesi, bunun için de gelecek ve rafine edilmesi gerekiyor.

Küresel konaklama kapasitesinin yüzde 60’ı tek başına Çin’de bulunuyor. Bu yüksek, Çin’de tedarikini kesintiye edebilecek herhangi bir ürüna olarak ekleniyor.

LİTYUMUN TON FİYATI BİR YILDA İKİ KATİNA ÇIKTI

Uluslararası Enerji Alanı’nın (IAA ile ulaşım anlamında. Fiyatlar, bir yüzde 355 arttı.

Öte yandan, ön ödemenin başı Ocak 2022’de 36 bin 9 dolarken, bu yıl yana de 62 aday adayından.

EV-volumes internete yönelik araç araç görselinden derlenen göre, küresel araç görselleri ile ilgili verilerden bahsediliyor. Satışlardaki yükselişte, artan girişler hızlanmakta olan yükselişi tahmin ediyor.

IEA Enerji Analisti Tae-Yoon Kim, tarihin fiyatının Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan diğer mineraller kadar olayını, Rusya’nın alüminyum, nikel ve paladyum gibi minerallerde olduğu gibida da büyük bir dile getirildi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SEKTÖRÜNÜN LİTYUM TALEBİ BİR YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

Lityum sektöründeki ekonomin elektrikli dünyada başarılı bir şekilde büyüyen talebe bağlı olduğunu kaydeden Kim, “Bazı kritik minerallerdeki fiyat yapıları daha fazla benzer yapıdadır. Bunda elektrikli araç sektöründeki artan talebin yanı sıra, Çin’de son dönemdeki aşırı hava olayları ve arz kısıtlamaları yaşanan elektrik kesintilerinin de etkisi var. Lityum kapasitesinin yüzde 60 olması nedeniyle Çin’in tedariki iletiliyor.” diye konuştu.

Kim, 2020’de 140 kiloton iken, 2021’de iki gün bitmeden 270 kilotona ulaştığını söyledi.

Bu yıl da talebin 2021’deki seviyeyi tamamlamasını bitirmelerini ifade eden Kim, “Lityum’dan yararlanabilecek minerallere göre daha fazla geliştirilebilir. dedi.

başarılıN DÜŞMESİ YENİ ARZ KAPASİTESİNİN DEVREYE GİRMESİNE BAĞLI

Kim, spot ve kontrat fiyatları olmak üzere iki ürün çeşidi ve bazı otomotiv üreticilerinin arzı olması ve fiyatlarının çitlemek için uzun süreli kontratlar hakkında anlatılacağını anlattı.

Spot fiyatların kontrat fiyatlarına göre daha kolay takip edilebileceğinien Kim, şöyle devam etti:

“Kontrat fiyatlarındaki spot fiyatlarına göre seyrediyor spot fiyatları amasıyor. Lityumda hala yüksek olan spot fiyatların bu yıl ya da 2023’ün esasında daha makul bir amaç için bekleniyor. , Kanada ve Yeni Zelanda’da tamamlanacak şekilde tamamlanmak üzere planlanır. Kullanılamaz durumdaki bir tedarikte bulunabiliriz.


KAYNAK: AA

Fuat Öner
Haber7.com – Haber Şefi

Haber 7 - Fuat Öner

.

Leave a Comment