Piyasanın en büyük Bitcoin fonu tasfiye riskiyle karşı karşıya mı? Yazar Investing.com


© Reuters

Investing.com – Piyasanın en büyük fonunu ihraç eden , sektördeki riskin ana şirketi Digital Currency Group’u olumsuz etkilemeye yönelik yapılara yönelik yansımalarla mercek altına alındı.

Grayscale’in Bitcoin Trust fonu (), Bitcoin’in spot fiyatı yaklaşık 16.800 dolarda bulunurken 9.500 dolar seviyesinde işlem görerek yaklaşık %43 oranında iskontolu işlem görmeye devam ediyor. Bunun yanında şirket Ethereum’a dayalı fonu de benzer şekilde %40’ın üzerinde iskontolu şekilde 720 doların altında işlem görüyor.

İki kripto para birimi fonunun da düşük fiyatlarda işlem görmemesi, kurumsal yatırımcının talebindeki eksikliklerden dolayı. Bunun yanında 2022 yılı boyunca iskontolu işlem gören fonların fiyatları ile BTC ve ETH’nin spot fiyatları arasındaki negatif boşluk, ana şirket Digital Currency Group’un finansal sağlığıyla ilgili endişelerle derinleşmeye devam ediyor.

Kripto krizi Digital Currency Group’u idare ediyor mu?

Bu hafta Digital Currency Group’a bağlı kripto şirketi Genesis Trading, kredi kolunda para çekme işlemini durdurduğunu açıkladı. Kripto işletmeciliği birçok şirkete likidite sağlayan şirket, bu şekilde bir olumsuzluk yaşaması başta İkizler olmak üzere birçok merkez kripto platformunu olumsuz etkiledi.

Genesis’in sağladığı koruma platformunda 175 milyon sevkiyat sevkiyatının hapsedildiği ve açığın Digital Currency Group’un 140 milyon tahsisi ile kapatıldığını bildirdi. Ancak fon çekim işlemlerinin sürekli açıkta olması, şirket için işlerin yolunda gitmediğine dair endişeleri artırdı. Piyasada çıkan haberler de şirket zor durumda bilmekle ilgili bazı emarelere sahip. Wall Street Journal, içeriği ile ilgili haberinde Genesis’in gelecek haftaya kadar müşteri çekimlerini karşılamak için 1 milyar harcama ihtiyacı olduğunu yazdı.

Tüm bu gelişmeler ise Digital Currency Group’un finansal durumunda da sorun olabileceğine dair soru işaretlerine neden oluyor.

Digital Currency Group’un zor duruma düşmesi Grayscale’i nasıl etkiler?

Piyasadaki bazı görüşlere göre ana şirketin likidite krizine girmesi ve Grayscale’in kripto fonlarında oluşan negatif fiyat farkının giderilememesi, en kötü senaryoda fonların tasfiyesiyle sonuçlanabilir. Muhtemel bir tasfiyede fon sahiplerine dolar veya ilgili kripto para ölçüsünde ödeme yapılabilir.

Sonuç olarak Grayscale, şu an Coinglass düzenlemelerine göre 633,7 bin BTC (yaklaşık 10,5 milyar dolar) ve 3,05 milyon ETH (yaklaşık 3,68 milyar dolar) bulunduruyor. Bu da olası bir tasfiye durumunda kripto para piyasalarını ciddi bir düşüşün görülebileceği endişelerini artırıyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Terra’nın ucunda 80.000 BTC tasfiye edilmişti ve o dönemde oluşan panik ortamının ardından BTC fiyatı, 40.000 dolardan 20.000 dolar bandına kadar geriledi.

Diğer yandan Grayscale, Bitcoin ve varlıkları için saklama hizmetini kullanıyor. Gelecekte ise bu verileri korumak hakkında Coinbase tarafından bir rapor sunulabilir.

Ancak, iyimser oldukları bazı yorumcular kripto fonlarının tasfiyesinin şirketinin büyük zararı düşünürken bu yola başvurulmasını pek olası görmüyor. Bunun yerine şirketin, zararı silmek için duran varlıkların satışına gidebileceği değerlendiriliyor.

Yazar: Günay Caymaz

Leave a Comment