PKK’nın bölümü; siyasette yüzsüzlük ve utanmazlık abideleri

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP Genel Başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 2 CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra, iktidar tarafından “terör” ile yan yana getirilmeye çalışılan HDP’ye başörtü üzerinde yaratılmaya çalışılan HDP Protokolle ilgili gerçekleştirilmişti.

AKP heyeti, bu görüşmede HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebrü Günay ile bir araya gelmişti.

İktidar bölümünün bu ziyareti, siyaset kulislerini hareketlendirirken, bir kısım AKP’linin de tepkisine neden oldu. Tepki gösteren AKP’li isimler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Öncelik yanında AKP kanadınca HDP için yakın zamana yapılan “PKK’nın uzantısı”, “fitne yuvası”, “Meclis’e yakışmıyorlar gibi yorumları hatırlattı.

SOYLU HDP’Yİ HEDEF ALMAKTAN VAZGEÇMEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenleme düzenlemeleri “Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Semineri” Kapanış Töreninde konuştu.

Parti AKP’nin çaldığı darbe için HDP’nin çaldığı Soylu, konuşmasında HDP’yi ‘PKK’nın partisi” iddiasını aldı.Ellerine sağlık, iyi görünüyorlar“dedi.

Soylu HDP’yi suçladığı konuşmasında şu sözleri sarf etti:

  • ‘PKK’nın partileri’ alınmıyorlar, utanmıyorlar, beğenmiyorlar. ‘Hayır onunla tartış’ demiyorlar. Bilakis onu platformda savunuyorlar. Hâlâ utanmadan Diyarbakır, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hâlâ utanmadan PKK elebaşına fedakarlık. Hâlâ utanmadan PKK için elemanlar. Çocuklara dağa aracılık yapıyorlar. Ankara’da siyaset yapıyorlar, Mecliste el kaldırıyorlar. Ve bu katliamların, bu yaşananların biri için bile darıdan, özür dilemiyorlar. Siyasette yüzsüzlük ve utanmazlık abideleri.

“HDP’Lİ YÖNETİCİLERİ DARBETTİLER, İYİ YAPTILAR”

“Eskiden örgütüne katılımın katılımı 5 binli sayılarla ifade ediliyordu, 100’ün düştü” diyen Soylu, “Adım adım adıma doğru ilerliyoruz. Geçen yıl 51, bu yıl bizde 43. Az kalsın 44 iyi durumda, ki bir kız çocuğunu HDP’li bir yönetici tarafından dağa kaçırılırken yoldaydık. Anneleri, babaları da HDP binasına gittiler, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darbettiler. Ellerine sağlık, iyi de yaptılar. Hani bir kere kere bir oh çekmiştim ya paralar PKK’ya şimdi diye diye bir oh daha yaklaşıyorum PKK’ya gitmeye başlıyorum. Öğretmen, doktor, eczacı, hemşireler gidiyorlar. Ve bu yarınlarına girişlerine koymaya gidiyorlar, festivallere gidiyorlar, dinini, okula gitmeyi planlıyorlar” kullanımları.

“SU SAATLERİNİ PKK’LILAR OKUYOR, YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ”

Türkiye’de seçicilerde ise safların çok net ve tercihlerin basit olduğunu iddia eden Soylu, şöyle konuştu:

  • Mesela 2019 yerel seçicilerinde dedik ki belediyelere PKK’lıları alacaklar. Su saatlerinizi örgütle iltisaklı adamlar gelebilir. Tam da öyle oldu. Detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Nasıl olduğu ve nasıl böyle bir sonuçtan sonra. 2023’te seçime giderken. Bu seçicide seçim şudur. Siirt’i anayasayla mı anacağız yoksa Eruh baskınıyla mı? Şırnak’ın, Cizre’nin dağları, yaylaları festival alanı mı yoksa PKK’nın barınak alanı mı? Türkiye’yi yerli ve milli bir parti mi yönetecek yoksa büyükelçilerle, LGBT dernekleriyle veya İngiltere’de, Amerika’da tırnak içinde parasını verenler mi? İşte bu soru, bu soru sorulmada sorulacak olan salonda size bilgi vermek için bu salonda.

.

Leave a Comment