Polonya’nın Ukrayna gezisindeki köye düşen füze nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti

Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede geniş bir patlama yaşandı.

Ülkenin Ukrayna topraklarında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir yerden düşen füze nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.

ACİL TOPLANMA KARARI

Hükümet sözcüsü Piotr Müller, Twitter hesabından yapacağı, “Başbakan Morawiecki, Ulusal Güvenlik Komitesi’ni acil olarak toplantıya çağırdı” ifadesini kullandı.

Müller, toplantının detaylarına ilişkin bilgi paylaşımıydı.

ZELENSKİ 85 FÜZE SALDIRIŞINI DUYURMUŞTU

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de Rusya’nın bugün ülkedeki en büyük enerji merkezlerine yönelik 85 füze saldırısını açıklamıştı.

ABD’Lİ YETKİLİ, POLONYA’YA DÜŞEN RUS FÜZELERİNİN 2 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Associated Press’e konuşan üst düzey ABD’li yetkili, Polonya’ya düşen Rus füzelerinin 2 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Pentagon tarafından yapılanma, “(Rus füzelerinin Polonya’ya gönderdiği haberler) Konuyu izleyeniz, spekülasyon yapmak istemiyoruz. Bizim NATO’nun her karışma durumunu koruma tutumumuz net” denildi.

LETONYA VE ESTONYA’DAN POLONYA’YA DESTEK MESAJI

Letonya Devlet Bakanı Edgars Rinkevics, Rus füzelerinin NATO üyesi Polonya’yı vurduğunu belirterek, “Bu, raporları tırmandıran tehlikeli bir adım. Müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz” dedi.

Rinkevics, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Polonya’nın Ukrayna topraklarındaki köyü “Rus” füzelerinin vurduğunu öne sürdü.

Tarafından uygun görülen her türlü eylem koruyucularının gökyüzünü çizen Rinkevics Polonya, “Bu, tırmanışlardan tehlikeli bir adım. Müttefikimiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz. Rusya tüm sonuçların üzerinde üstlenecek” kullanımı kullanıldı.

Estonya Devleti Bakanlığından yapılanma da “Polonya’dan gelen son haberler çok endişe verici. Polonya ve diğer rakiplerle yakın istişarelerde bulunuyoruz. Estonya, NATO topraklarının her karışını savunmaya hazır. Yakın çevremiz Polonya ile tam dayanışma içindeyiz” ifadelerine yer verildi.

NORVEÇ, POLONYA’YA FÜZE DÜŞMESİNİ “ÇOK CİDDİ OLAY” OLARAK GÖRÜYOR

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeld, Polonya topraklarına bir füzenin düşmesini “çok ciddi bir olay” olarak gördüklerini bildirdi.

Norveç kamu yayın kuruluşu NRK’daki haberlere göre Huitfeld, Polonya’ya füze düşmesini olmadığını belirtti.

“Bu çok ciddi bir olay ancak olayın henüz pek çok boyutu net değil” diyen Huitfeld, Polonya makamlarından açıklama ile ilgili daha fazla açıklama beklediklerini kaydetti.

ESKİ POLONYA BAŞBAKANI TUSK’TAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Eski Başbakan Donald Tusk, dışarı düşen füzeler nedeniyle birlik ve dayanışma duruşu yaptı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Tusk, ülkenin zor bir varlığının geçtiğini belirtti.

Tusk, “Bir tehlike durumunda, iç çekişmelere ve yolculuklara yaşadıklarımızda hepimiz birlik olmalı ve dayanışma göstermeliyiz. Bu zor zamanda birlikte olmalıyız” ifadelerini kullandı.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, “Rusya tarafından Polonya-Ukrayna gidişini muhafaza etmek için hiçbir saldırı yapılmamıştır” muhafazasında bulundu. Açıklamada ayrıca, “Polonya süresia Rus füzelerini hedefine yönelik suçlamalar amaçlı provokasyondur” denildi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili Polonya ile teşebbüslerini ve “uygun” harekâtını belirleyeceklerini açıkladı.

AYRINTILAR GELİYOR…

.

Leave a Comment