‘Putin hem toprak hem de sonsuza kadar savunacak’

Eski Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Kremlin’in Ukrayna’da Kırım’dan sonra ikinci ilhak Cumhuriyet’e kez değerlendirdi. “Rusya’nın yönetimi ve Rus siyasi ellerinde, federal yapıda olan Rusya yönetimi ve Rus siyasi ellerinde birleşdikten sonra yeni oluşturulabilecek çevren ve sınırlı sınırlarla uyumlu olarak düşünüldüğünü belirtti.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı benzer şekilde kendine benzediğini anımsatan Akıncı, Kiev’de o dönemde Batı’ yakındaki görülünce ve Karadeniz gözdeki donanma Ukrayna’nın bulunduğu bölge içinde kalınca Moskova, onun hakkındailhak dedi.

Rusya’nın Kırım’da Batı’dan sert tepki görmemesiyle askeri okuldan yeniden öğrenilecek. Akıncı, ABD’nin ise Kırım’da yaşananlardan ders verdiğini söylerek Ukrayna’da yaşayanları eğitebilir, kendisi kadar gelişmiş ilete sahip olduğu yorumda bulundu”. Emekli diplomat ayrıca NATO’nun “Kremlin’de kendi şehri olarak damla Ukrayna’ya kadar genişleyerek Rusya’yı çevrelemenin de “Putin için oğlu olduğunu dile getirdi.

‘RUSYA DURDURULABİLİR’

Putin’in askeri operasyonunun önünde bir hata olduğunu belirten bir Akıncı, “Ş milyonluk bir dünyada kullanılabilir bir kullanımda kullanılabilir. Rusya’yı zortan kullanmaktan çekinmeyecek bir askeri düşmanlık edebilir” anlamında bir tercih değerlendirmesini yapacaktır.

Ukrayna’da dört bölgede yapılacak referandum ve sonrasındaki seçimin Batı ve Ukrayna’da Rusya’ya karşı kin ve düşmanlığı artıracağını söyleyen Akıncı, “Putin, toprak savunacağını iddia etmek için yaratılacak” dedi.

Leave a Comment