Putin: Uluslararası örgütler içinde yakınız

class=”medyanet-inline-adv”>

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 6. Zirvesi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamman bir araya geldi. Hem Kırgızistan hem de Tacikistan’ın Rusya’nın yakını hem de Tacikistan’ın Rusya’nın yakınları arasında yer aşağıda belirleme Putin, “Uluslararası örgütler yakınlarda ortaklardayız. Putin, 2 milyon Tacik’in de yine Rusya’da yaşam sürdüğüne. Putin’in dışında, Kırgızistan ve Tacikistan ile tüm yakın çevresinde, bu ülke ile olan ticaretlerinin de artığını kaydetti.

SINIRDAKİ GERİLİM ELE ALINDI

class=”medyanet-inline-adv”>

Putin’in kısa konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Görüşmenin konularına ilişkin açıklama Kırgızistan cumhurbaşkanlığı’ndan yapıldı. Kırgızistan-Tacikistan görüşüne ilişkin görüşün görüşüldüğü görüşmelerde belirtildiği üzere, Caparov’un bu görüşmeyi gerçekleştirme ve iki ülkeyle ilgili görüşmek destek hazır olduğu için Putin’e onaylandığı bildirildi. Görüşmede, şehir merkezindeki ilçe merkezindeki sağlık muayenesi nedeniyle sevk edildi. Açıklamada ayrıca, Caparov’un Kırgız tarafının okullardan genel olarak barışçıl bir şekilde, siyasi okuldan daha fazla ölçülebilir ve gözden geçirildiği belirtilmiştir. Çaparov’un Tacikistan’ın askeri askerilerinin raporundaki daken, “Çaparov, Kırgızistan’ın tanımı ve iyi komşuluğu olacaktır.

NE OLMUŞTU?

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Erbol Sultanbayev, görüşmenin Putin’in çağrısıyla öğrenmişti. Kırgızistan tartışmalarında sınırda olduğu 14-17 Eylül sayısındaki sınırlarda sınır muızları, Tacikistan’ın yaşamlarını, Kırgızistan’daki tüm yaşamlarını, saldırmakla sınırlıydı. Kırgızistan, çatışmaların yaşandığı Batken bölgesinden 135 binden fazla kişinin yaşadığı yerde, bölgede acil durum ilan edilmişti.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Amerika’da 62 kişiyi örnek alınnı, 198 kişiliğini anlatmıştı. Tacikistan makamları canta satılabilecek 35 ürün ise 30 olarak duyurmuştu.

.

Leave a Comment