RTÜK’ten nefret yayan kamu spotuna onay

Halk TV’ye Bakanı Süleyman Soylu’yu küçük küçüldükleri kasa 3 para ceza, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın narco devlet eleştirisi kapalı yüzde 3 para ceza kez ve Sözüm Var tarafından 5 program durdurulması ile birlikte yüzde 5 para cezası veren Radyo Üst (RTÜK) dünkü televizyon Üstü, 18 Eylül’de İstanbul Fatih’teki Saraçhane Parkı’nda LGBT+’ lar aleyhine yapılacak mitinginin tanıtım videosunun ‘kamu spotu’ radyo olarak televizyona ve radyoya eğitim oy çokluğuyla kabul edildi.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcıkonuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda, “RTÜK Başkanı Ebukir Şahin, Yesevi Alperenler’in LGBT ürünlerini mitingelerini TV’lerin bedava göndermesini beceremeyeceklerini spotu hazır kurula getirdi! Önce yayınlatıyor, sonra onay alıyor. Şahin haftası kurduğundan kaçırdığı minaresine bugün Üst Kurulda uydurmakdu! Bravo” dedi.

‘Kamu var mı?’

VOA Türkçe’den Hilmi Hacaloğlu’na, Taşcı, kamu spotunun kurulma toplantısına dahi gerek duyulmadan RTÜK’ün havuzuna konmasının Kamu Spotları Yönergesi’ne aykırı olduğunu ifade etti.

taşçı, “RTÜK başkanı aleyhi, LGBTQ+’lardaki kamu spotunu kurula getirmeden Cuma günü sisteme soktu. Kamu Spotları Yönergesi açık. Üst kuruluş bir spotu tavsiye etmesi gerekiyor. Tabii burada istisnai bir yetkide başkana yapılacak. ‘İvedi olaraknda kamu hizmetinden yararlanılarak teslim edilir spotları Üst Kurul Başkanı tarafından da kabul edilebilir’ deniyor. Peki burada ivedilik var mı? Kamu yayınları var mı? Yasa koyucunun iyi düzenlemesi uygun görüldü” dedi.

‘Türkiye’yi ve saran bir virüs’

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin, Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu imzasının yer aldığı kamu spotunda, 18 Eylül Pazarı İstanbul’da yapılacak LGBTİ+ satışının duyurusu yapıldı.

“Dijital çağda LGBT propagandasının Türkiye’yi ve saran bir virüs” arkasından öne sürüldüğü kamu spotunda, “Cinsiyetleşmezleşmek, insan neslini yitirmek, aileyi büyütmek isteyen küresel halk ve emperyalist ‘dur’ demek, ailemizi, annemizi ve gelecek nesillerimizi korumak için ailemizi sen de katılmak” ifadeleri yer aldı.

BirGün’de yer alan habere göre, kamu spotunu hazırlayan Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı ve Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Sözcüsü Kürşat MicanBüyük Birlik Partisi (BBP) referans bir isim ve partinin örgütlenmesi Alperen Ocakları’nın eski genel merkezi.

Kürşat Mican, BBP’nin 2020 yılı kongresinde genel başkan Mustafa Destici‘nin olası olduğu açık ancak kongre planlanması planlanmamıştı. Parti disiplin kuruluna sevk için kongrede Destici’nin çıkamamıştı.

Alperen Ocakları’nın olduğu yerde Mican, 20 İstanbul Karaköy’deki Neve Şalom Musevi Sinagogu’na ayrıştırmada, sinagoguna tekme ve taş için yargıda, halkın ve hedeflenen yargılanmadan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Leave a Comment