Rus oligarkların şüpheli ölüm davasına dikkat açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Savaş hala sürerken, bu süre boyunca, pek çok oligarkın da gizemli ölümleri duyuldu.

39 yaşındaki Ivan Pechorin Eylül’ün yatından düşerek, 52 yaşındaki Pavel Pchelnikov aynı ay Moskova’daki evinde vurularak, Eski Gazprom yöneticisi 63 yaşındaki Alexander Tyulakov da evinde ölü bulunmuştu.

Putin’e yakınlığıyla ev sahibi Gazprom’un eski başkan yardımcısı Vladislav Avayev ise Nisan eşi eşi ve 13 yaşındaki kızıyla beraber Moskova’daki dairesinde ölü bulunmuştu.

55 yaşındaki Sergey Protosenya da eşi ve kızıyla birlikte 19 Nisan’da Katalonya’daki Lloret de Mar bölgesinde bulunan evlerinde ölü askerler, çiftin 1 oğullarının da olduğu ancak olayı geçen gün Fransa’da olduğu belirtilmişti.

Olayın intihar mı cinayet mi olduğu kesin olarak açıklanmayasa da Moskova’da Avayev’in de ailesiyle benzer şekilde ölmesi şüpheleri artmıştı.

“YİRTİCİ KUŞLARIN KAVGASI”

İngiliz DailyMail’e konuşan Bill Browder, savaş ve yaptırım sonrası gelir makarnasının giderek küçülttüğünü belirterek ölümleri ‘yiyecek için birbirini öldüren yırtıcı kuşların’ kavgasına benzetti. Tarayıcı, para cezasının yoğun olduğu kurumlarda da bir iç savaş olduğunu ve zaman içinde bunun da kontrolden çıkacağını vurguladı.

Browder, yaptırımlarla oligarkların da varlıklarını koruyabilmek adına rekabete tutuştuğunu ve aslında dile getirilmese Rus iş dünyasında büyük bir gizli savaş olayını, tutuklamaların da bunun bir parçası olduğunu ileri sürdü.

OĞUL OLARAK PUTİN’İN ‘MASÖRÜ’NÜN OĞLU ÖLÜ BULUNMUŞTU

Rusya’daki ‘şüpheli ölümler’ hakkında konuşan Browder, herhangi bir özel isimden bahsetmedi. Ancak son vakalar arasında, baba ülkesindeki kaçışından dört gün sonra ölü bulunan ‘Putin’in masörü’ lakaplı bir adamın oğlu olan Dmitry Goloshchapov da yer alıyor. Konstantin Goloshchapov, geçen hafta gün ışığına çıkan bir fotoğrafta Haziran çevresinde bulunanlar Beyaz Rusya’ya giderken görüntülenmişti. Dört gün sonra 29 yaşındaki Dmitry ölü bulundu. Konstantin’in şu anda nerede olduğu bilinmekle birlikte, hem Yunan hem de Hırvat pasaportuna sahip olduğu görülüyor.

PUTİN İLE TERS DÜŞMÜŞTÜ

Browder, bir zamanlar Rusya’nın en büyük yabancı yatırım fonu olan Hermitage Fonu’nu yönetiyordu.

Ancak Rusya başkanının da dahil olduğu 230 milyon civarında bir dolandırıcılığı ortaya çıkardıktan sonra Putin’e ters düştü, bu da onun Rusya’dan kaçmasına neden oldu. Artık küresel insan hakları davaları üzerine kampanyalar yürütüyor.

* Haber görselleri Associated Press ve Reuters’tan servis edilmiştir.

Leave a Comment