Rusya’nın çekildiği Herson’da kutlamalar yapılıyor

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Rus birliklerinin 11 Kasım’da Ukrayna’nın Herson sonunda tamamen çekildiği açıklamasının ardından kentte zafer havasına hakim oldu. Yaklaşık 9 izlenim Rus güçleri tarafından işgal altında olan kentte ellerinde Ukrayna bayrakları ile toplanan halk, sloganlar atarak şarkılar ve marşlar söyledi. Olena ve Sergey Yahemchuk çifti de kutlamalara katılarak, kentlerinin işgalinden kurtarılmasını sevinçle kutlamaklarını belirtti. Rus güçlerinin işgali nedeniyle Herson’un hayalet bir kente dönüştüğünü ancak inançlı bir şekilde Ukrayna’nın çıkmasını beklediklerini söyleyen Yahemchuk çifti, “Şu an hayata geri dönmeliyiz. Sözde referandumun yapıldığı zaman Rus askerleri sokak insanlarında yakalayarak kağıtlar imzalattı.Referandumda oy veren hiçkimse Herson sahibi değildi.Ruslar birçok kişiyi referandumda oy kullanmak için Rusya’dan getirdi.Silahı olan birini oy kullanmayı reddedeceğini nasıl konuşsun?” komutları kullandılar.

PATLAMA SESLERİ

Rus güçlerinin yayılmasının ardından 3 kutlamaların yapıldığı kentte, halen patlama sesleri de duyulabiliyor. Altyapı tesislerinin, açıklamalarının, yolların ve köprülerin büyük hasar aldığı ya da yüklemenin hale geldiği Herson’da Ukraynalılar, su, elektrik ve ısıtma sorunu de yaşıyor. Çok sayıda kişi, telefonlarını şarj etmek ve starlink üzerinden internete bağlanmak için şehre gitmek zorunda kalıyor.

ZELENSKIY HERSON’DA

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın çekildiği Herson kentini dün ziyaret etmiş ve bölge kullanıcılarına destek mesajı göndermişti. Kent meydanında bulunan idari bina önünde Ukrayna bayrağının gönderilmesinin ardından Ukrayna milli marşı okunmuştu. Askerlere seslenen Zelenskiy, buraya gelen gazetecilerin birliklerine benzer risk aldıklarını ifade ederek, “Herson bölgesi durum hala çok tehlikeli” demişti. Zelenskiy, “İnsanları desteklemek için burada silme ve Herson halkıyla ilgili konuşmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Sadece konuşmamızı gerçekten geri döndürdüğümüzü ve bayrağımızı yükselttiğimizi hissettirmeliyiz” şeklinde konuşmuştuk. NATO ve rakiplerine teşekkürlerini ileten Zelenskiy “Biz barışa hazırız, tüm ülke için barış” içinde bulunmuştu.

Ukrayna askerleri, Rusya’nın çekilme kararının ardından Cuma günü kente gelmiş ve halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştı.

.

Leave a Comment