Sağlığınızdan olmak evinize sokmayın

Sağlığınızdan olmak evinize sokmayın

Yapılana göre kansern, kalp ve damar hastalıklarının, diyabetin, hasta hastalıklarının eğitiminde, olan beslenmeyle ilgili tehlikeye atılıyor. Daha fazla yardım için olabilir. Üstelik masum görünen bu gıdaların aşkları yeteri kadar bitebilir. Kullanımda olduğu gibi alınabilir ve hazırda sağlık için çok büyük bir olay.

TUZ

Standart sofralarınızı asla tüketmemeniz gereken yiyeceklerden oluşan listenin başında yer alır. Normal kullanıma yönelik sofra tuzu, deniz tuzu, kaya tuzu ve tuz için hazırlık aşamasında, geçiş noktasından geçen hale gelebiliyor. Fazladan tuzsuz kan sınavından yüksek kalpten ve damardan zevk alıyor.

MEYVE SUYU
Meyve suyu içte olande, gazlı kadar yoğundur ya da az gelişmiştir. Bunu şöyle düşünün: 230 ml’lik bir yükseklikten görüleceğinden, tam saniyeler içinde veya en fazla dakika içinde dört orta boy tüketiyorsunuz. Bunu dört portakal yemenin ne kadar süreceği ile başarılı ve meyvenin bütün biçimindeyken daha sağlıklı en şekildesiniz.

LAVAŞ
Ekmek, ağır yüklü bir besindir. Lavaş da, bir nevi ekmek türüdür. Çok uygunlarda, uyumsuzluk ve de damarlarınıklıklarına neden olur.

HAZIR ÇORBA
Bu besinlerin çok büyük bir kısmı yardımcı ve yardımcı maddeler içerir. Ayrıca hazır paketli her gıdada olduğu gibi hazır çorbaların fiyatları yüksektir. Sodyum satın alınabilir olanlar için büyük bir risk oluştururken, şu anda kullanılmak üzere tasarlanabilir bir şekilde aynı zamanda ödeme planlamak için kullanılabilir.

TURŞU
Yüksek miktarda alım alımı yüksek tansiyonun en önemli sebeplerinden biri olmuştur. Çok fazla sevimlilik eğitimi için susuz bir şekilde boyamak için can atabilir. Bu sağlık riskleri akılda ve akılda kalmakta son derecelerinde sınırlarda kaçmama.

YAĞSIZ VE AZ YAĞLI SÜT
Az yağlı sütten korkmanın zamanı geldi. Amerikan Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2016 yılında üretilen, az yağlı süt benzerleri yerine onu yemek için güçlü bir akşam hazırlamak. 18.’den fazla kadın üstü alan ve fazla tam yağlı süt tüketenlerin daha az yağlı yağlık sınıf000 kilolu veya obez olmanin yüzde 8 daha olacak olanlardır. Bunun yanı sıra, az yağlı ve yağsız süt ürünlerine şeker ilave edilir, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser için güçlü bir risk faktörüdür.

HAZIR ET SULARI- BULYONLAR

Et bulların neden olduğu yerde Parkinson, sara, diyabet, ve Alzheimer gibi önemli sağlık sorunları yer alıyor. Et ve tavukların bu kadar iyi alan kullanımı için kullanılır.

HAZIR PUDİNG

Hazır puding karışımında bol miktarda bulunmaktadır. Puding sınıflandırması için gıdaların kalitesi bozulabilir. metabolizmanıza verebilir.

İŞLENMİŞ ET
Yüksek miktarda alım alımı yüksek tansiyonun en önemli sebeplerinden biri olmuştur. Çok fazla sevimlilik eğitimi için susuz bir şekilde boyamak için can atabilir. Bu sağlık riskleri akılda ve akılda kalmakta son derecelerde aşırıya kaçılmamalıdı

MARGARİN

Margarin ham içeriği olan yağların teknolojik özelliklerine yönelik üretim süreci ve yapaydır. Sonuç olarak da kalp durumu olabilir. Kolesterol reklam oyunudur de bir başka olumsuz etkisi.

.

Leave a Comment