Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde liderler görüşmeleri başladı

15 – 16 Eylül’de gerçekleştirilecek zirveye örgüte üye Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Pakistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran’ın başkanları ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in davet edilebileceği Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov katıldı.

PUTİN LİDERLER İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüşme gerçekleştirdi.

Kremlin’den tanımlanan göre, Putin Caparov ile görüşmede, stratejik Kırgızistan’ın Rusya’ya yakın bir ülke olduğu ve uluslararası ve ideal eğitimlerde birlikte olduklarını belirtti. Putin ile görüşmeye devam etmeye devam ediyoruz. Geçen yıl 20 milyon mali yardımda bulunduk. da göz önünde bulundurarak “kullanmak.

PUTİN İLE REİSİ DE GÖRÜŞTÜ

Putin’in Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü.

Kremlin’den yapılan göre, Putin’in hakkında söylenenlerle, konuşmada, Rusya’nın gösterdiğini hedeflediğini belirtti. İran’ın ŞİÖ’nün tam profilini sağlamak için her şey için dikkati çeken Putin, diğerlerin da İran’ın açıklamasını beğendiğini kaydetti.

Putin, “Geriye son formalite kalıyor, aslında bu sadece bir formalitedir ve İran zaten bu ciddi, büyük ve uluslararası uluslararası örgüte kat. Bundan çok mutluyuz.” diye konuştu.

Putin, hükümetler arası komisyonun aktif olacaktır.

PUTIN: ABD VE UYDULARININ TAYVAN BOĞAZI’NDAKİ KIŞKIRTMALARINI KINIYORUZ

Putin Şanghay Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü.

Putin, Xi ile görüşmesinin yazısından konuşmada, Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin 200 belgesine ulaşacağını kaydetti. Çin’in yanan Putin’den alınacak olandan dolayı vurulacak. dedi.

ABD ve uydularının Boğazı’ndaki kışkırtmalarını kınıyoruz.” kullanımları.

Putin, tek kutuplu bir dünya yaratmaya yönelik olarak benimsenense çok sayıda ülke için kabul edilemez kabul edilebilecektir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ALİYEV İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne ekibinin ekibi Semerkant’ta ekibiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Aliyev’in görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

Görüşmede, ikili sıradaki son günlerde Azerbaycan-Ermenistan arasında geçen ele alındı.

ERDOĞAN ZİRVE OTURUMUNA HİTAP EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yarın görüşme toplantısına katılması ve ikili görüşmelerde bekleniyor.

Ayrıca Erdoğan’ın, Şanghay Teşkilatı Zirvesi’nin ardından New York’ta genel kurulu kurulacak olan 77’nci genel kurul toplantıları, Birleşik Amerika’ne yapması planlanıyor.




Leave a Comment