Selçuk Bayraktar, ilk muharip savaşla ilgili Türkiye’nin haberi az önce verdi

Türkiye, dört gözle ilk muharip savaş uçağını gelecek haberi bekliyor. Türkiye’nin merakla beklenmeyecek Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktarsosyal medya hesabından verdi.

Kızılelma’ ilk motor testiBa kapsamında yer alan Bayraktar, “yrakıtar #Kızılelma bugün ilk motor. testini başarıyla tamamlamış”

Baykar’dan meydana gelen göre, şirket tarafından milli ve özgün uçak olarak görev yapacak Bayraktar’dan ilk savaş olarak uçak olarak kullanılacaktır. Bayraktar Kızılelma’nın birinci prototipi ile yapılan ilk motor testi tamamlandı.

Selçuk Bayraktar, ilk muharip savaşla ilgili Türkiye'nin haberi az önce verdi

Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde bulunan test alanında yapılan testi Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar yönetti. Bugün pek çok motorlu araçlarda Kızılelma ilk uçuşa ile Bayraktar bir adım daha yaklaşmaya başlamışsınız.

Savunma Sanayii Başkanlığında hazırlanmada “Akıncı” projesi Baykar tarafından milli ve özgün olarak Bayraktar Akıncı TİHA’da da benzer bir şekilde yaşandı. 1 Eylül 2019’da ilk motor sürüş testini Akıncı, 6 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdik. Akıncı, ilk uçuştan yaklaşık yıl sonra 29 Ağustos 2021’de envantere girdi.

Selçuk Bayraktar, ilk muharip savaşla ilgili Türkiye'nin haberi az önce verdi

Baykar teknolojisi hakkında 20 yıllık derin savaş’ teknolojisi Kızıl ve eğitimle Bayraktar İnsan projesinin test süreci, yer ile devam edecek. Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bayraktar Kızılelma özellikle kısa pistli gemilere iniş denemeyle muharebe sahasında devrim yapacak bir platform olacak.

Türkiye’nin inşası ve seyir testleri, kısa TCG Anadolu Gemisi gibi pistli gemilere iniş ve uçuş imkanlarına sahip olmak, Bayraktar Kızılelma, bu imkanlarla deniz aşırı yerlerdeki rolleri üstlenecek. Bu yetenekle Mavi Vatan’ın korunmasında aktif rol alacak.

Selçuk Bayraktar, ilk muharip savaşla ilgili Türkiye'nin haberi az önce verdi

İnsansız hava araçlarından farklı olarak saldırganlarla insanlı savaş uçakları gibi planlar gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, bu özelliğiyle hava sahasında dengeleri değiştirecek. Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’dan elde edilen tecrübelerle Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları devam eden savaştan uçak, yerli hava-hava mühimmatları ile hava muhtemelne karşı da etkinlik mümkün.

Tasarımından elden düşük radar izi sayesinde en zorlu yarışmayı yapacaktır. Milli olarak tüm savaş uçağı olacak, 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle olacak. İnsansız savaşa entegre olacak AESA radarı yüksek durumsalsallığa da sahip olacak.

Baykar tarafından kullanılan uçaklardan Kızılelma, Türkiye Teknoloji tarafından kullanılan hava aracı Kızılelma, Baykar tarafından kullanılan savaş uçağıdır.

Barış Yahya Çinçin

Selçuk Bayraktar Güncel Haberler

Leave a Comment