Semerkand’dan ‘Tek kutuplu hayır’ mesajı

Semerkand’daki Şanghay Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile liderler konuşuyorlar. Dün akşam yemeği Erdoğan-Putin görüşmesinde çok önemli ilişkilere imza atıldı. Zirveye bir fotoğraf damga vurdu. Erdoğan’içinde, Putin’in de bulunduğu yerde bulunanlarla ilgili sohbetteki beden ve özgüveni sosyal gündem konusu oldu. Birkaç çatlak sesin dışında Erdoğan rakipleri bile bu fotoğraftan övgüyle bahsetti. Erdoğan’yerine göz dikenler, bu fotoğrafa tekrar tekrar bakmalı. Liderlik işte böyle bir şey. 6’lı masanın dayatmasıyla dünya lideri olunmuyor.
Zirvede en fazla vurgu yapılan konu ise “tek kutuplu bir dünya genelinde” doğruydu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bu güçlü bir şekilde bir şekilde çizdi. Devlet Başkanı Erdoğan Doğu’nun saygısında, Doğu’nun saygısında olan Batı’nın konuştuğunu ve konuştuğunun gayrisafi milli olduğunu söyledi.

Erdoğan Bu zirveden sonra, 77. Genel kurulu’na yerleşke Amerika’ya gidecek. Evet, Türkiye ne Doğu’dadır ne de Batı’da. Türkiye, Türkiye’dir. Erdoğan’ın diplomatik araçları bu gerçeğin çiziyor.

6’LI MASADA YENİ FORMÜLLER
altılı masayı Kılıçdaroğlu’rahibe başkanlık adaylığı hayalleri sarsıyor. CHP Genel Başkan yardımcısı Bülent Kuşoğlu, “Kılıçdaroğlu dışında bir aday çıkarsa masa dağılır” dedi. Kılıçdaroğlu mevcut durumda altılı masasının görünmeyen ayağında olan HDP’nin öncekini almış durumda. HDP’nin arkasından gelmek için içinden geçebilecekler. Zaten bu durum her iki taraf da anlatımlarıyla sürekli pekiştiriliyor.
Bu arada İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Kılıçdaroğlu olmaz” demiyor ama “Masa gelecekte seçilecek aday göstermeli” diyor. Anlamı şu: “Kılıçdaroğlu seçilecek bir lider değil.”

Kılıçdaroğlu ikisinden de farklı bir şey var kabul edilemez “Ekmeleddin modeli”. seçimi ise onun siyasi partinin kendi adayıyla seçimi. hangisine karar ver zaman zaman. Ancak Erdoğan’ın şu anki rakibi bile belliken onun kaybedeceği tahminleri yapanlar komik değiller mı?

.

Leave a Comment