Şeriat adım adım nasıl geldi?

İranlı “başörtüsü” dayatması ve kıyafet uygulamaları 1979’daki İslam Devrimi‘nden hemen sonra başladı. İran’ın oğlu şahı Muhammed Rıza Pehlevi devrilmeden önce Tahran sokaklarında mini etekler ve açık saçlar nadiren manzaralar vardı. Şah’ın tipi giyen karısı, modern bir örnek olarak görülüyor. Ancak İslam devrim aylar sonra, kadın eğitiminden yararlanma bir bir getirilmeye çalışılmaya başlandı.

BBC’ye gelişen, İran İslam Cumhuriyeti’nin Cumhuriyeti’ndeki başörtüsü gösterisindeki ilk sergine çağındaki insan hakları avukatı ve aktivist, 78 ile ilgili Mehrangız Kar‘bir göre, “Her şey yolunda bir gecede olmaz. […] Devrimden hemen sonra, sokaklarda ücretsiz’hediye’ adı altında başörtüleri dağıtıldı.”

İLK BAŞKALDIRI

devrimin lideri Ayetullah Hümeyni, 7 Mart 1979‘da, tüm iş yerindeki kafasına takmasının başört’ü “başörtüsü takmayan kullanım olarak görüleceğini” ilan etti.

Şu anda Washington DC’de yaşananlar Kar’a göre, “Bu konuşma tarafından tarafından ‘başörtüsü emri’ olarak kabul edildi. […] Sonuçta bir gecede düşünülmüş ve bu nedenle kadınlar direnmeye karar verdi.”

Devamında, oluşturulann 100 binden fazla insan, Dünya Kadınlar Günü kutlamaları caddelerinde protesto amaçlı toplandı.

ÖNCE BAŞÖRTÜSÜ, SONRA ÇARŞAF

Kar’a göre, Humeyni’nin kararnamesine, güzel kadınlar için nasıl enerjiniz oluyor “uygun” kendine karar vermesi biraz zaman aldı. “Çünkü açık bir talimat yok, bu yol ofis duvarlarına, uygun giyim kuşam modellerini gösteren indirimler astılar. Kadınların, [başörtüsü takmakla ilgili] bu işlere uygun olmayacakları, aksi halde ofislerine giremeyeceklerini söylediler…”

1981’e gelinmeye, yasa olarak başvuruda bulunun “İslami giyim” yaşamaları. Bu da topusu elbise örtüsü (ile birlikte kaplayan bir pelerin veya başörtüsü ve örten bir manto) bahsedilecek.

Kar’a bulaşmak olarak, “Zorun başörtüsüne karşı mücadeleyi devam ettirdi. […] Bizi onu durdurduklarında kavga ediyorduk” dedi.

KIRBAÇ VE HAPİS CEZASI

İran parlamentosu, 1983 yılında toplum içinde saçlarını örtmeyen 74 kırbaç ceza kararne karar verdi. Kısa bir süre sonra buna 60 güne kadar hapis cezası da eklendi.

Yetkililer, yasaları sayısı için mücadele etse de onun yaştaki kadın sık sık dar paltolar giydi ve saçlarını ortaya çıkarmak için başörtülerini geri itti. İslami kuralların öngördüğü ve verilen cezaların sürelerine yönelik konaklamalar için başvuruda bulunun.

“İRŞAD DEVRİYELERİ” NASIL KURULDU?

Dönemin Tahran belediye meclisi, konutkar karargahı Mahmud Ahmedinejad, 2004 yılında cumhurbaşkanlığı için kampanya yürütürken kılık kıyafeti konusunda daha ilerici bir tablo çizdi. Hatta bir televizyon röportajında, “İnsanların farklı zevkleri var ve hepsine götürmeliyiz” dedi.

Ancak yılki seçici zaferinden kısa bir süre sonra, İrşad Devriyesi (Geşt-i İrşad) Verilen sözde polisleri adı örgütlenmesi. O göz boyama yönetmeliği yönetiyordu.

Bugünden itibaren teslim edilecektir.

“ÇİZMELERİN FAZLA EROTİK…”

İsfahanlı bir kadın BBC’ye demecinde, “Kızımla, rujumuz yüzünden ölmek öldü. Bizi karakola devam edenler ve kocamdan, başörtüsünden küçük yararlanmamıza izine sütten bitimini isteyenler.”

Tahranlı bir kadın ise BBC’ye demecinde, “Bir kadın memur, çizmelerimin için için erkek çift’ çift’ beni bana aldı. dedi.

BBC ile iyi polisiyle ilgili diğer seçenekler arasında günak ve hatta daha cezalar yer alıyor.

TAKİP, TESPİT, CEZALANDIRMA

Ülkede yıl boyunca bakımıkar bir din adamı olan kişi İbrahim Reisiyeni bir tasarımdan tesisat için 15 Ağustos’ta bir emir kurdu.

Söz konusu konusu konusu hakkında konuşulması, cezalandırılmasını, tespit edilmesinin kolaylaştırılması için güvenlik önlemlerinin alınmasının kolaylaştırılmasını ve durdurulmasını öngörmek.

Kısıtlamalardatlamaa açtı, tartışmalarda başörtüsü takmadan ve videolarını paylaşmalarında da bir püskürtüldü. Amini’nin ölümü ile birlikte de biriken öfkeli.

Kaynak: BBC

.

Leave a Comment