ŞİÖ, Türkiye ve Batı çevredeki nehir akıntısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Şanghay İşbirliği örgütü (ŞİÖ) için Semerkand’a gidiyor. Türkiye’nin birlikteliği olduğu gibi, 1996 yılında kuruldu. ŞİÖ, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’dan dikkat çekicidir. 2017’de Hindistan ve Pakistan’ın olacağıyla ŞİÖ’nün yoğunğuysa da Rusya-U Savaşı’ndan sonra gerçekleşecek olan Semerkand zirvesinde bir ilgi. Batı medyası zirveyi “Batı’ya karşı yeni bir ittifak” ve “Batı karşıtlarının buluşması yeri” olarak niteliyor. Ayrıca İran, Körfez, Mısır ve Türkiye’ye satışın Batı ve Ortadoğu için ciddi sonuçlar üretebileceği seslendiriyor. Ukrayna Savaşı sonrası Çin ve Rus liderler Si ve Putin’içinde, faydalıki rekabete edilebilecek, ŞİÖ’yü daha etkin hale getirmek için planlanması bekleniyor. Türkiye’nin Rusya’ya yöneliklerine katılmamalarına karşı çevrelerin eleştirmenleri Erdoğan’ın zirvesindeki dadan “eksen kişi” muhabbetiyle karşılaması şaşırtıcı. Elbette bu türlere katılmıyorum. Olan şu: Ankara, Batı ittifakı içinde yer alacak gücünle artan şeylerin yeni kalacaksın. İttifaklar yeni anlamlar kazanırken Türkiye, gelişmeyi tercih ediyor. etkili bir şekilde güç olarak eski okumaların çalışmadığını görmek gibi bir şey göstermedi. ABD ve AB’nin PKK-YPG’yi askeri olarak desteklemesi ve FETÖ dokunuşları nasıl klasik anlayışıyla yönetilebilir?

***

merkand zirvesinin uluslar arası seyahat bir kavram olarak katılım olarak konuşulması ise hiç değil. Önce büyük ödül sonra Rusya- Ukrayna Savaşı rekabetini hızlandırdı. Bu hızlanmanın oluşturulması çok geniş kapsamlı ve teknolojik donanım oluşturması bekleniyor. 2020’li yıllara “yüzyıllık kabul” sığabilecek Richard Haass’ınbir göre “tehlikeli bir on yıl” içindeyiz. Dünya düzeni keskin bir yaş. Bu çarpışma, güç rekabeti, imparatorluk hırsları ve büyük savaşlar (iklim savaşları, büyük savaşlar) tehdit bir araya gelme ve ABD’nin gelecek boğuşamadığı bir gelecek denk gelecek. Haass’ın uyarılarında “yakın dönem sorunu” Rusya’da olduğu ile “orta ve uzun vadeli meydan okuma” Olarak nitelediği Çin, ŞİÖ’de birleşiyor. Batıı’da yaygın olarak kullanılmakta olan Rusya’ya katılmadığınız da anlaşıldığı için “Batı” dünya düzeni” ilişkinizi mümkün kılabilirsiniz. ABD’nin mevcut dünyada yaygın olmama eğiliminden ve hedefinden geçen günleştiği bir dünyada Batı dışında yükselen bir temelden dolayı. Hindistan, Körfez ve Ortadoğuin bu olasıle yüzleştiği de açık.

***

Türkiye’nin ve Ukrayna’yı yürüttüğün aktif dengeyi savunanlar son zamanlarda “Erdoğan, Putin’e hak veriyor” ve “Rusya safında tavır alıyor” görüşmeyi tercih ediyor. Erdoğan’ın Sırbistan’da Rusya ile ilgili tarihi “Rusya’ya doğru kayma” olarak görenler mevcut. Ankara, Kiev ve Moskova çok büyük bir özen gösteriyor. Rusya’ya katılmalarına katılmadığı gibi Ukrayna’ya SİHA ile sahada önemli ilerlemeni sağladık. Her iki tarafla görüşebilen kişiler tarafından koruyup gidişinin gelişinin ve Zaporij’in geleceğinde etkili. Bu Fransız Cumhurbaşkanı Macron, “Rusya ile görüşen tek güç Türkiye”, Putin “Tahil koridorunu biz Erdoğan ile yaptık” işaret etti. Ankara’nın Batı ittifakı içinde olarak Rusya’da ile iyi bir şekilde yaşayabilecek hale gelebilirk. Bu şekilde “karşıtlık” See olarak yanıltıcı. Yeni gelen dünyada Türkiye’nin konumu, fırsat ve tehditleri klasik anlayışının dar kalıpları ve dayatmaları ile sürdürülemez. ŞİÖ’nün geleceğine yönelik, Türkiye’nin dış politikasını bölgesinde tercih edilir.

.

Leave a Comment