Solana’ya bir darbe de merkezi kripto borsalarından geldi Yazar Investing.comInvesting.com – , FTX’in önemli yatırımları arasında olduklarından en çok etkilenen kripto paralardan biri oldu.

Solanağı için olumsuz gelişmeler FTX olasılığının ardından devam ediyor. Blockchain ağı, şimdi de büyük merkezi borsaların ağda ürettiği ve piyasanın en büyük sabit kripto paraları olan ve ‘yi platformlarında kullanmama kararıyla sarsıldı.

Bu karar alan borsaların başında Binance, Bybit, OKX ve BitMEX bulunuyor. Gelişmenin ardından ise Solan ağının yerel varlığı SOL, bugün piyasanın karşıt satıcılı hareket ediyor. SOL, son 24 kullandığı zaman diliminde %9 düşüş görerek 13 doların sarkmasını sağladıktan sonra bir düşüşle %3,5’lik düşüşle 13,7 dolardan alıcılı buluyor.

Piyasanın en büyük kripto para borsası Binance’in dün Solanağağında USDT ve USDC’nin izlediğini duyurmasının ardından gelenleri şimdi diğer büyük borsalarında bu hareketi takip edip etmeyeni tartışıyor.

Diğer yandan borsaların dün gördükleri bu karar hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmaması dikkat çekti. Net bir açıklamanın bırakılması ise dünyada yeniden spekülasyonların çoğalmasına neden oldu. Spekülasyonların temelleri ise iflas neden olan ve son olarak kredi kolundaki yönetim maliyetlerinin alınmasına neden olan FTX maliyetlerinin devam eden sonuçları var.

Tether’in sonuçlarına göre Solanağı, Tron ve Ethereum’dan sonra sabit kripto paranın en büyük 3. ağ. Son almaya göre Solana ağında toplam arzın %3’üne yakın 1,89 milyar USDT bulunuyor.

yönetiminin büyük kripto borsalarının Solan ağında USDT izlemelerine ilişkin değerlerin alınmasına yönelik olarak gidecekleri Solana ağında basılan USDT’nin diğer Blockchain ağlarından hiçbir fark olmadığını söyledi ve her bir tokenin Tether rezervlerinde 1 veri değerinin bilgisini çizdi.

Sabit kripto paralarda son durum

Tether tarafından ihraç edilen USDT, şu an %45,5 oranındaki pazar payına denk gelen 65,9 milyar dolar değeriyle ölçütlerini sürdürüyor. Ancak USDT’nin arzı beklenenden bu yana %21 oranında azaldı.

Pazar payına göre ikinci sırada yer alan Circle’ın sabit varlığı USDC, %30’luk bir pazar payıyla (44,1 milyar dolar) ikinci sırada bulunuyor. USDC arzı da yaz döneminde bu yana %20’nin üzerinde azaldı.

En büyük 3. sabit kripto para olan Binance’in varlığı ise son aylarda yükselişe devam ediyor. BUSD, yılın ikinci yarısında diğer sabit kripto varlıklarına öncülük eden %30’luk bir büyüme kaydetti ve 22,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle %16 oranında bir pazar payına sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Leave a Comment